Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Umowa budowlana – co powinna zawierać?

2017-04-03
Umowa budowlana – co powinna zawierać?

Umowa budowlana to gwarancja bezpieczeństwa wykonania prac, jak również zabezpieczenie dla inwestora, jeśli wykonawca nie wywiąże się z wcześniejszych ustaleń. Warto zatem podpisać ją przed rozpoczęciem prac, ponieważ budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami.

Aby mieć pewność, że po rozpoczęciu inwestycji, nie będziesz miał dodatkowych kosztów, które wynikają choćby z nieprawidłowego przebiegu prac wykonawczych, zawsze podpisuj odpowiednie dokumenty. Dobrze sporządzona umowa budowlana to podstawa. Co powinien zawierać taki dokument?

Jakie podstawowe informacje powinna zawierać umowa budowlana?

Wspomniany wyżej dokument zawierany jest pomiędzy osobą zlecającą prace wykonawcze a wykonawcą. Najczęściej drugą stroną jest określona firma budowlana, która podejmuje się wykonania prac na rzecz zamawiającego. W umowie powinny zatem znaleźć się zarówno dane zlecającego, jak i zleceniobiorcy. Jeżeli podejmujesz współpracę ze spółką akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością, przed podpisaniem umowy zażądaj odpisu z rejestru handlowego lub ewidencji działalności gospodarczych, jeżeli umowa podpisywana jest z wykonawcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

W umowie powinien zostać zawarty jej stan prawny — czy będzie to umowa budowlana, czy umowa o dzieło. W obu przypadkach istotny jest efekt, a nie jej działanie.

umowa budwlana

Materiały budowlane i zakres prac

Poza podstawowymi informacjami, w każdej umowie budowlanej powinien zostać określony zakres prac. Przede wszystkim należy umieścić bardzo precyzyjnie odpowiedź na pytania:

  1. czego dotyczy umowa?
  2. do wykonania jakich prac zobowiązuje się wykonawca?

Aby uniknąć nieporozumień, warto do umowy załączyć projekt budynku, dzięki któremu będzie można jednoznacznie określić, jakie kolejne kroki ma zrealizować zatrudniony podmiot, aby w 100% wywiązać się z umowy.

Kolejnym punktem, którego nie można pominąć jest sposób zakupu materiałów budowlanych. Chodzi o to, aby zawrzeć informację, kto podejmuje się tego zadania — wykonawca, czy zlecający. Jest to o tyle istotne, że osoba kupująca materiały będą odpowiadać za ich jakość i przydatność podczas wykonywania zlecenia. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy systemach dociepleń i materiałach konstrukcyjnych. Decydując się na samodzielny zakup, warto skupiać się jedynie na materiałach wysokiej jakości, np. wełnie mineralnej Rockwool lub Isover. Właśnie na te produkty najczęściej decydują się profesjonalne firmy budowlane.

umowa budwlana

Pozostałe elementy umowy

Informacją, której nie można pominąć w umowie budowlanej, jest oczywiście cena usługi. Pamiętaj, że istnieją różne systemy ustalania kosztów — możesz ustalić cenę niezmienną lub ryczałt. Podpisując umowę budowlaną, umieść w niej także datę zakończenia prac. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć opóźnień.

Ostatnimi punktami, o których nie można zapominać są zasady odpowiedzialności, rękojmia i gwarancja, a także zasady ustalania zmian. Na końcu oczywiście muszą znaleźć się podpisy obu stron.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-04
Super szybka transakcja i dostawa
2021-08-08
Wszystko ok. Okna dobrze zabezpieczone i zapakowane na palecie. Szybka i bezproblemowa dostawa.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel