t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynkowanie ścian - co musisz wiedzieć

2017-07-07
Tynkowanie ścian - co musisz wiedzieć

Tynkowanie ścian jest jednym z podstawowych komponentów prac remontowo-budowlanych bowiem bez wykonania wyżej wymienionego etapu nie można podjąć się dalszych prac wykończeniowych np. malowania czy tapetowania. W tym artykule podpowiemy jak przygotować podłoże do otynkowania. Następnie wymienimy właściwości, rodzaje oraz zalety tynku ściennego. Omówimy techniki i metody. Doradzimy jak skutecznie pielęgnować tynk, by nie uległ zniszczeniu.

Jak właściwie przygotować powierzchnie

Zanim przystąpimy do działania należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, by naniesiony tynk trzymał się podłoża. Przede wszystkim należy zadbać o to by ściana była sucha oraz pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń czy ubytków. Następnie należy założyć na narożniki profile ochronne oraz listwy tynkarskie, dzięki którym możliwe jest utrzymanie ściany w pionie. W przypadku ścian o dużej powierzchni zamontowanie listew jest wręcz konieczne, jeśli przygotowujemy ścianę do ułożenia płytek. Jeśli ten etap prac mamy już za sobą to przechodzimy do zrównania absorbcji powierzchni. W tym celu należy użyć gruntującej mieszanki przeznaczonej dla konkretnego asortymentu tynku ściennego. Jeśli zdecydujemy się na wybór tynku cementowo-wapiennego wówczas należy pamiętać o tzw.obrzutce, dzięki której uzyskamy lepszą przyczepność zaprawy. Obrzutka jest roztworem piasku z dodatkiem cementu i niewielkiej ilości wody(1:1). Ważne by obrzutkę rozprowadzać równomiernie.

tynkowanie ścian, jak tynkować ściany

Omawiając temat tynkowania ścian nie sposób nie wspomnieć o szkodliwych czynnikach takich jak czas czy temperatura. Mimo, iż czas jest pojęciem względnym jednak w branży budowlanej ma on niebagatelne znaczenie szczególnie przy nowo wybudowanych budynkach. Nie należy bowiem rozpoczynać prac tynkarskich do momentu zakończenia procesu kurczenia się ścian, który trwa od 3 do 6 miesięcy. Z kolei wysoka temperatura spowoduje zbyt szybkie wysychanie a niska odmrożenie tynku. Co w konsekwencji doprowadzi do zniszczenia tynku ściennego. Optymalna temperatura, która zagwarantuje bezpieczeństwo prac tynkarskich waha się od 5-25 stopni C.

tynkowanie ścian, jak tynkować ściany

Asortyment tynków ściennych

Ze względu na skład chemiczny wyróżniamy trzy rodzaje zaprawy ściennej:
  • tynk cementowy - cechuje się silnym wiązaniem cząsteczek. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia. Nadaje się jako podłoże pod płytki ceramiczne bądź do wykonania wstępnej obrzutki na tynki cementowo-wapienne. Niewątpliwie jego zaletą jest przystępna cena. Charakteryzuje się niską elastycznością w związku z czym wymaga włożenia większego trudu w przy wykorzystaniu go do obróbki tynkarskiej
  • tynk cementowo-wapienny- w przeciwności do tynku cementowego odznacza się wysoką plastycznością zachowując przy tym wysoką oporność na wilgoć. Świetnie się sprawdzi jako podłoże pod płytki w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza. Ponadto można go wykorzystać przy innych pracach wykończeniowych takich jak malowanie czy tapetowanie.
  • tynk gipsowy(jednowarstwowy) - materiał szybkoschnący (ok.2 tygodni.).o gładkiej konsystencji Po wyschnięciu z powodzeniem można kontynuować dalsze prace wykończeniowe. Nanoszenie tynku gipsowego nie sprawia większych trudności.Odznacza się wysoką chłonnością z tego względu jest wykorzystywany w suchych pomieszczeniach.
  • Metody i techniki tynkowania

    Ze względu na sposób wyróżniamy następujące techniki pracy:
    • ręczną -Czasochłonna technika charakteryzująca się najmniejszą starannością, wymagająca doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.W dobie rozwoju technologii budowlanych jest to rzadko stosowana metoda pracy.
    • maszynową - technika wykorzystująca najnowsze narzędzia specjalistyczne m.in. agregat tynkarski, który dozuje gotową zaprawę natomiast wykwalifikowani pracownicy zajmują się równomiernym jej wygładzeniem.
    • Jak skutecznie dbać o tynk

      Najbardziej właściwą a jednocześnie ekonomiczną metodą pielęgnacji tynków ściennych jest pozostawienie zaprawy do samo wyschnięcia. Jeśli jednak zależy nam na przyśpieszeniu tego procesu w tym celu możemy wykorzystać wentylatory czy grzejniki elektryczne .Przy wysokich temperaturach należy pamiętać o zwilżeniu ścian takie działanie bowiem przeciwdziała pękaniu tynku..

      
      
      
      
      
      
      
      
      

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel