Tynki maszynowe — co to jest, jakie rodzaje tynków polecane są do nakładania maszynowego? Zalety i wady rozwiązania
Mówi się, że tynki maszynowe są jednymi z chętniej stosowanych w budynkach. Dzieje się tak za sprawą ich szybkiego i skutecznego nakładania, które znacznie przyspiesza prace wykończeniowe. Nic zatem dziwnego, że właśnie ten rodzaj tynków jest chętnie wybierany do dużych realizacji. Co warto o nim wiedzieć? Jakie rodzaje tynków maszynowych można wymienić? Jak wyglądają poszczególne etapy nakładania?
Tynki maszynowe to zaprawy, które kupuje się w postaci suchej mieszanki, jaką wsypuje się do podajnika specjalnego agregatu, gdzie jest od razu mieszana z odpowiednią ilością wody. Tak przygotowany tynk nakłada się na ściany za pomocą pistoletu, w który wyposażony jest każdy agregat. Przyglądając się popularności tej metody, nie sposób nie zauważyć, że jest ona obecnie najchętniej wykorzystywaną metodą nakładania tynków.
Dlaczego warto zastanowić się nad położeniem tynków maszynowych?
Przyglądając się sposobie nakładania, a także zużyciu produktów, nie sposób nie zauważyć, że tynki maszynowe mają wiele zalet. Przede wszystkim ich wykonanie jest znacznie szybsze, niż tradycyjną metodą. Mówi się, że tynk maszynowy nakłada się nawet do 3-4 razy szybciej. Nie da się zatem ukryć, że ma to ogromny wpływ na czas wykańczania wnętrza, szczególnie jeśli do pokrycia jest duża powierzchnia. Jak zatem widać — można tutaj mówić o oszczędności czasu i pieniędzy.
Rodzaje tynków maszynowych
Pierwszym z rodzajów, który jest obecnie najchętniej wykorzystywany, są tynki maszynowe gipsowe, które przeznaczone są do wykańczanie wewnętrznych ścian. Wielu fachowców wzbogaca nakładane mieszanki o różnego rodzaju kruszywa, których zadaniem jest poprawa elastyczności i wydajności tynku.
Warto podkreślić, że dzięki temu, iż tynk gipsowy ma w sobie domieszkę minerałów, w pomieszczeniach tworzy się sprzyjający dla człowieka klimat. Mieszanka doskonale reguluje wilgotność, a dodatkowo jest paroprzepuszczalna. Ważne jest również to, że są to tynki ognioochronne i odporne na ścieranie, a co więcej — tworzą gładką powierzchnię, której nie trzeba poddawać dodatkowej obróbce.
Dla inwestora indywidualnego ważne powinno być również to, że tynk maszynowy — gipsowy nadaje się na wszystkie powierzchnie, których poziom wilgotności wynosi do 70%. Doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach mokrych, gdzie temperatura nie spada poniżej +5 stopni.
Kolejnym rodzajem tynków, które można nakładać maszynowo są te wykonane z mieszaniny cementu i wapna. W ich skład poza wspomnianymi wyżej surowcami wchodzą także wyselekcjonowane kruszywa mineralne, dzięki którym mieszanka łatwo się urabia i nanosi. Ważne w tym wypadku jest to, że tego rodzaju tynk można nakładać nie tylko na wewnętrzne ściany, ale również na elewację. Ich odporność na wilgoć sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń mokrych, takich jak kuchnie, pralnie, czy łazienki. Co więcej, są wysoce odporne na uszkodzenia. Dobrze jest mieć jednak na uwadze, że w tym wypadku trzeba nałożyć dwie lub więcej warstw produktu, tak aby całość miała od 5 do 15 mm.
Tynk akrylowy , który produkuje się na bazie żywicy, uzupełnionej o wypełniacze mineralne oraz kruszywa, nadające mu strukturę „baranka” to kolejny produkt, jakiego śmiało można użyć do nakładania maszynowego. Najczęściej jest stosowany na zewnętrznych ścianach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go wewnątrz budynku. Dzięki żywicy, po całkowitym utwardzeniu tworzy powłokę, która jest elastyczna, a co za tym idzie — odporna na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki panujące na zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że producenci tego rodzaju tynków wykorzystują w nich środki biobójcze, które pozwalają na znaczne ograniczenie grzybów i glonów.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.