Tynk strukturalny w kuchni — zalety rozwiązania
Choć wykończenie kuchni kojarzy się z płytkami i kafelkami, coraz częściej odchodzi się od tego typu produktów na rzecz tynku strukturalnego, który doskonale imituje beton, drewno, czy metal. Czym może zaskoczyć takie rozwiązanie? Jakie posiada wady i zalety? Czy warto na jego rzecz zrezygnować z ponadczasowych kafli?
Tynk strukturalny jest coraz chętniej wykorzystywany jako ozdoba kuchni, salonów i innych pomieszczeń, w których właściciel chce mieć nie tylko finezyjne i nowoczesne, ale także praktyczne wykończenie, pozwalające mu na utrzymanie domu w czystości. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy ma wady? Na które produkty warto postawić?
Ściana nad blatem nie musi być przewidywalna
Nie ulega wątpliwości, że kuchnia, podobnie jak łazienka, jest dość specyficznym pomieszczeniem, w której panuje podwyższona wilgotność, czy też może dojść do zabrudzenia ścian wodą i tłuszczem. Warto zatem pamiętać o tym, aby w tym miejscu wykorzystywać materiały, które pozwolą zachować jak najdłużej estetyczny wygląd całości. Jeszcze do niedawna, wybierając elementy wykończenia kuchni, wiele osób decydowało się na wykończenie ich płytkami, bowiem była to jedna z łatwiejszych powierzchni do czyszczenia. Obecnie jednak coraz więcej osób wybiera tynk strukturalny do kuchni, a także inne produkty, które można łatwo umyć, a które nie wyglądają banalnie. Nic zatem dziwnego, że tynki strukturalne ponownie zyskują na popularności. Ich właściwości użytkowe i estetyczne sprawiają, że całkowicie można odmienić nudną kuchnię.
Dlaczego warto wybrać tynk strukturalny?
Osoby, które zadają sobie pytanie, czy do kuchni faktycznie wybrać tynk strukturalny, powinny skupić się na jednej odpowiedzi, która brzmi: TAK. Mnogość zalet, które posiada to rozwiązanie sprawia, że nikt nie będzie żałował położenia go w kuchni. Choć przez kilka sezonów nie było o nim głośno, obecnie tynk strukturalny powrócić z podwójną siłą. Wiele osób wykorzystuje go nie tylko w kuchniach, ale również w innych pomieszczeniach użytkowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ tynk strukturalny jest odporny na niekorzystne warunki, jakie panują w kuchni. Nakładając go na ściany nie trzeba się obawiać zmian temperatury, pary wodnej, czy szorowania go, jeśli niechcący ściana zostanie zachlapana podczas zmywania naczyń lub gotowania. Zastanawiając się zatem, jaki tynk strukturalny do kuchni wybrać, dobrze jest mieć na uwadze, że każdy dostępny na rynku znacznie zmniejsza nasiąkliwość ścian, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o kuchnię, czy łazienkę, gdzie o zdradliwą parę nietrudno.
Zastanawiając się nad położeniem tynku strukturalnego w kuchni, dobrze jest mieć na uwadze, że z tego rodzaju materiału można komponować dowolne mieszanki, również z dodatkiem kolorowych kruszyw, które pozwalają stworzyć na ścianach niebywałą kompozycją, rzucającą się w oczy od samego wejścia. Szukając odpowiednich rozwiązań, dobrze jest zastosować tynki zmywalne. Nie jest to wymóg, jednak taki rodzaj wykończenia jest łatwiej utrzymać w czystości. Warto przy tym pokreślić, że nawet podczas częstego szorowania nie trzeba obawiać się, że tynk zmieni swój kolor lub wyblaknie, tak jak czasami ma to miejsce przy zmywalnych farbach. Nic z tych rzeczy — produkt przez długi czas będzie wyglądał, jakby dopiero został położony.
Jak widać powyżej — tynki strukturalne mają wiele zalet. Warto zatem zastanowić się nad tym rozwiązaniem, jeśli w grę nie wchodzą tradycyjne płyty kuchenne. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego wnętrza, które będzie zachwycać przez wiele lat. Decydując się na wykorzystanie tynku strukturalnego w kuchni, warto pamiętać o tym, aby wybierać tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwolą one stworzyć powierzchnię, która idealnie wpisze się w design kuchni i pozostałych wnętrz w domu.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.