Tynk strukturalny mozaikowy — co to jest? Zalety rozwiązania
Na rynku można spotkać wiele rodzajów tynku, którego zadaniem jest albo ochrona istniejących ścian przed uszkodzeniami i złymi warunkami albo ich dekoracja (jeśli wybierze się tynk strukturalny dekoracyjny). Jednym z rodzajów, który chętnie wybierają inwestorzy indywidualni, jest tynk mozaikowy. Co to takiego? Gdzie można go zastosować? Jakie są jego zalety?
Eksperci zgodnie twierdzą, że tynk mozaikowy jest niezwykle wytrzymały i odporny na brud, co oznacza, że z powodzeniem można wybrać go na stworzenie ładnych cokołów budynku. Aby jednak tynk wyglądał doskonale przez wiele lat, warto pamiętać nie tylko o odpowiednim dbaniu o niego, ale przede wszystkim o prawidłowym nakładaniu. Przestrzegając kilku zasad, można mieć pewność, że nie zniszczy się zaraz po nałożeniu.
Jakie rodzaje tynku mozaikowego można spotkać na rynku?
Tynk mozaikowy produkowany jest z rozmaitego kruszywa i to od niego w dużej mierze zależy, jakiego rodzaju tynk powstanie, ponieważ wszystko zależy od jego wielkości. Przyglądając się dostępnym na rynku produktom, nie sposób nie zauważyć, że najdrobniejsza zaprawa może mieć ziarna, których średnica wynosi 0,5 mm, a najgrubsza nawet 3 mm. Najchętniej wybieraną jest ta, której ziarna mają grubość nie większą niż 2 mm. Choć można spotkać go na rynku — bardzo rzadko używa się tynku mozaikowego, który w swoim składzie ma ziarna o różnej grubości, dzięki czemu po nałożeniu wygląda jak granit lub piaskowiec. Szukając odpowiedniego produktu, dobrze jest sprawdzić, czy nadaje się do pokrywania cokołów. Okazuje się bowiem, że nie każdy tynk mozaikowy, którego ziarna mają średnicę 0,5 mm jest w tym wypadku dobrym wyborem.
Kolor ma znaczenie
Decydując się na położenie tynku mozaikowego, należy mieć na uwadze, że na rynku istnieje spora gama kolorów tego produktu. Dzięki temu inwestor indywidualny może wybrać tę barwę tynku, która idealnie będzie komponowała się z całością budynku. Kolorowe kruszywa, które uzyskuje się naturalnie lub w sposób sztuczny, pozwalają producentom tynku mozaikowego tworzyć rozmaite kombinacje kolorystyczne. Tynk tworzy się najczęściej używając dwóch lub trzech kolorów zbliżonych do siebie.
Decydując się na wybór tynku mozaikowego dobrze jest pamiętać o tym, aby wykańczając powierzchnię wysoce nasłonecznioną, nie wybierać ciemnych kolorów, które pod wpływem promieniowania mogą szybko wyblaknąć i stracić swój blask. Co więcej, tynk w tym miejscu może ulec odkształceniu, a ciemny kolor może wzmóc ten efekt.
Charakterystyka i zalety tynku mozaikowego
Tynk mozaikowy jest niezwykle wytrzymały. Choć należy do grupy tynków cienkowarstwowych, których grubość nie przekracza 3 mm, jest to masa wykonana z żywicy akrylowej oraz kruszywa, co powoduje, że po jej nałożeniu na ścianę, blokowane jest wnikanie wody do wewnątrz. Warto również mieć na uwadze, że tego rodzaju tynk pozwala odparowywać wilgoć, która może się pod nim znajdować na zewnątrz. Dobrze jest także pamiętać, że dzięki swojej budowie tynk mozaikowy jest niezwykle elastyczny, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Można go również myć i szorować, co sprawia, że zawsze wygląda jak nowy.
Gdzie stosować tynk mozaikowy?
Aby tynk mozaikowy nie tylko wyglądał ładnie, ale przede wszystkim był trwały, należy go położyć niezwykle starannie. Ściany, na który będzie nakładany powinny być nie tylko odkurzone i pokryte gruntem, ale przede wszystkim całkowicie suche. Tylko wtedy można mieć pewność, że wilgoć ze ścian nie będzie długo odparowywać, a tym samym, że pod tynkiem nie pojawi się pleśń.
Tynk mozaikowy jest tynkiem żywicznym, co oznacza, że jego paroprzepuszczalność jest znacznie niższa, niż tynku mineralnego. Dlatego też warto zastosować go w miejscu, gdzie do tej pory para wodna miała swobodny przepływ. Jest także skuteczny w miejscach, które wcześniej nie zostały prawidłowo zabezpieczone przed napływem wilgoci, którego w żaden sposób nie dało się zatrzymać.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.