Tynk silikatowy Baumit – na jakie powierzchnie się nada?
Przygotowujesz się do malowania ścian elewacyjnych? Zdecydowanie warto pochylić się nad rodzajami farb, które można wykorzystać, ponieważ to od nich zależy, kiedy znów trzeba będzie daną ścianę przemalować. Jeśli chodzi o farby elewacyjne silikonowe i silikatowe, ich różnice są dość spore, dlatego zapoznanie się z ich charakterystyką będzie kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dobre pokrycie elewacji to klucz do tego, aby wciąż wyglądała estetycznie. Więc jeśli odpowiednio przygotujesz się do pomalowania danej powierzchni, będziesz mógł przez długie lata cieszyć się pięknym domem.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie jest zastosowanie tynku Baumit
- jak położyć tynk na ogrodzeniu
- jak położyć tynk na wełnie
- jak położyć tynk na styropian
Zastosowania tynku silikatowego
Przed zastosowaniem tynku silikatowego Baumit, każde podłoże powinno być odpowiednio zagruntowane. Oprócz tego ważne jest, aby było suche, niepopękane i czyste, czyli nie mogą się na nim znajdować żadne wykwity. Produkt ten świetnie nadaje się do użytku na:
- podłożach mineralnych;
- tynkach wapiennych, cementowych oraz cementowo-wapiennych;
- warstwie zbrojonej w systemie ociepleń;
- utrzymanym w dobrym stanie tynki silikatowym, mineralnym oraz na powłoce wykonanej z farby.
Ewentualnie można go również zastosować na tynkach gipsowych. Jednak w tym przypadku warto przeprowadzić na nim próbę.
Podłoże, na którym ma się znaleźć tynku silikatowy Baumit, powinno być oczyszczone mechanicznie, jeśli się osypuje. Jeśli mamy do czynienia z olejem szalunkowym, najlepiej jest usunąć go za pomocą strumienia z gorącą parą wodną. Taka sama sytuacja jest w przypadku, jeśli na podłożu znajdują się algi, bądź są to po prostu powierzchnie posiadające zabrudzenia, np. kurz. Wykwity usuwa się mechanicznie, tak samo, jak stare farby mineralne.
Po zagruntowaniu podłoża powinno się poczekać 24 godziny, aż podkład wyschnie. Należy pamiętać, że po nałożeniu tynku, przez 12 godzin, temperatura na dworze nie powinna być niższa niż 8 stopni Celsjusza.Tynk silikatowy na ogrodzenie
Tynk silikatowy Bauman może być wykorzystany do nałożenia go na ogrodzenie. Jest to tak trwały i jakościowy produkt, że nawet wystawiony na duże, południowe nasłonecznienie i ruch samochodów, nie wyblaknie oraz nie będzie widać na nim żadnego brudu. Można myć go myjką ciśnieniową, ponieważ nawet tak wysokie ciśnienie nie wywołuje żadnych pęknięć na warstwie tynku. Najlepiej jest położyć tynku silikatowy Bauman na ogrodzenie wykonane z cegieł, czy innym podłożu mineralnym, ponieważ wówczas mamy pewność, że oba materiały będą ze sobą mocno spojone.
Tynk silikatowy na wełnę
Bardzo często przy wybraniu warstwy izolacyjnej wykonanej z wełny mineralnej zaleca się zastosowanie tynku silikatowego, właśnie ze względu na wysoką paroprzepuszczalność. Przed naniesieniem tynku, powinno się wcześniej nałożyć podkład, ponieważ dzięki temu zwiększa się przyczepność tynku do danego podłoża. Dodatkowo zapobiega to jakimkolwiek odbarwieniom się na jego powierzchni oraz przedostawaniu się wilgoci do wełny, ponieważ chłonność podłoża jest wyrównana. Dopiero kiedy upłyną 24 godziny po zagruntowaniu danej powierzchni, można przejść do nakładania tynku silikatowego.
Tynk silikatowy na styropian
Nakładanie tynku na styropian jest o tyle łatwe, że na ten rodzaj podłoża można nałożyć każdy jego rodzaj. Jednak tynk silikatowy wydaje się najlepszym spośród innych typów tego surowca. W dzisiejszych czasach żyjemy w bardzo zanieczyszczonym środowisku, które nie omieszkają siadać na naszych domach. Właśnie przez to elewacje naszych domów, na których znajduje się niskiej jakości tynk, są zabrudzone. Tynk silikatowy Baumit dzięki temu, że posiada wysoką paroprzepuszczalność i zawiera w sobie wodne szkło potasowe, nie pozwala na to, aby tego typu zanieczyszczenia usadowiły się na elewacji. Tynk silikatowy na styropian jest więc jednym z najlepszych możliwych wyborów.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.