Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynk mozaikowy- prosty sposób na elegancką elewację

2020-02-28
Tynk mozaikowy- prosty sposób na elegancką elewację
Posiadanie własnego domu dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. Istotna jest nie tylko jego wygoda i funkcjonalność, ale też wygląd, który niezmiennie powinien cieszyć oko właścicieli oraz otoczenia. Aby tak było, warto zainwestować w materiały wykończeniowe, które są zarówno wytrzymałe, jak i dają szerokie możliwości dekoracyjne. Te kryteria spełnia tynk mozaikowy.

Właściwości i zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy, zwany również kamyczkowym lub marmolitem, to połączenie żywicy silikonowo-akrylowej z barwionym kruszywem mineralnym lub syntetycznym, o wielkości 0,5-3mm. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne; prawidłowo położony nie pęka i nie kruszy się, dzięki czemu stanowi estetyczną okładzinę na lata. Zastosowana żywica zapobiega wnikaniu wody, jednocześnie pozwalając na odparowywanie wilgoci z wnętrza ścian. Sprawia, że tynk mozaikowy jest zarazem znakomitą powłoką hydrofobową.

Marmolit jest odporny na zabrudzenia i zacieki, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz mycie i szorowanie, dlatego stanowi doskonały materiał do wykończenia elementów elewacji szczególnie narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia, takich jak podmurówka, cokoły, gzymsy, a także ościeże drzwiowe i okienne. Tynk mozaikowy pełni nie tylko funkcję warstwy ochronnej – znakomicie eksponuje wybrane elementy elewacji dając interesujący efekt wizualny. Jednak warunkiem jest właściwe dobranie rodzaju i koloru mormolitu. Wówczas tworzy on szlachetne wykończenie otynkowanej powierzchni.tynk


Rodzaje i kolory tynku mozaikowego

Mormolit występuje w różnych rodzajach, cechujących się wielkością zastosowanego kruszywa. Najdrobniejsze ziarenka mają średnicę 0,5mm, największe – 3mm. Największą popularnością cieszą się te o średnicy od 1,2 do 2mm. Inną odmianą tynku mozaikowego jest mormolit zawierający ziarna różnej grubości, dzięki czemu wyglądem przypomina piaskowiec lub granit. Z tego względu jest on chętnie stosowany jako tańszy i łatwiejszy w obróbce zamiennik kamienia naturalnego.

Kolor tynku mozaikowego zależy od użytych w mieszance kruszyw. Najczęściej w mieszankach stosuje się dwa lub trzy kolory kruszywa w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Ponadto na rynku dostępne są również mormolity z dodatkiem brokatu, dzięki któremu otrzymamy efekt glamour.

Producenci oferują tynk mozaikowy w wielu kolorach i wzorach, jednak możliwe jest także indywidualne skomponowanie kolorystyki. Pozwala to na dopasowanie mormolitu do pozostałych materiałów wykończeniowych zastosowanych na elewacji.tynk


Aplikacja i renowacja tynku mozaikowego

Mormolit nakładany jest dość cienką warstwą, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Powierzchnia pod tynk powinna być czysta oraz wolna od nalotów, wykwitów i tłustych plam. Następnie należy ją zagruntować preparatem głęboko penetrującym, co wzmocni podłoże i ujednolici jego nasiąkliwość. Na koniec powierzchnię należy wyrównać. W tym celu można użyć zaprawy wyrównawczej lub podkładu tynkarskiego.

Tynk mozaikowy jest nakładamy na powierzchnię ręcznie. Istotne jest, aby wszystkie prace zostały przeprowadzone w bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, w temperaturze od +5°C do +20°C. Warto również tak rozplanować prace, aby nie było większych przestojów, i aby tynk świeżo kładziony nie stykał się z tynkiem już suchym, ponieważ mogą wówczas pozostać widoczne ślady łączenia zakłócające estetykę.

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że kolor mormonitu może się różnić w zależności od partii. Dlatego najlepiej zawczasu obliczyć, ile zaprawy będzie potrzebne. Niewskazane jest też stosowanie ciemnego tynku mozaikowego na powierzchniach narażonych na mocną ekspozycję słoneczną. Silnie nagrzana powierzchnia tynku może ulegać odbarwieniu.

Chociaż tynk mozaikowy jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia, okazjonalnie mogą się zdarzyć ubytki wymagające naprawy. Niestety, przy miejscowym wykruszeniu fragmentu tynku niemożliwe jest dokonanie reparacji bez wpływu na wygląd elewacji. Wówczas rozsądniejsza jest decyzja o całkowitym odnowieniu warstwy mormonitu. W tym celu należy na początek dokładnie oczyścić starą warstwę tynku mozaikowego, pokryć ją gruntem o głębokiej penetracji, a następnie pokryć klejem z siatką z włókna szklanego. Po około 48 godzinach, gdy warstwa kleju się zwiąże, można przystąpić do nakładania nowej warstwy tynku.Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel