Tynk dekoracyjny – jak go położyć i do jakich wnętrz będzie odpowiedni?

Tynk dekoracyjny potrafi pięknie i gustownie ozdobić każde wnętrze. Służy nie tylko jako dopełnienie aranżacji, ale również pełni funkcję ochronną i sprawia, iż ściany stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnić możemy kilka rodzajów tynków, które świetnie wpasują się w niejedno wnętrze. Jaki tynk ozdobny wybrać oraz jak go najlepiej położyć, dowiesz się z artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest tynk dekoracyjny
- jakie rodzaje tynków ozdobnych oferuje nam rynek budowlany
- Jak położyć tynk dekoracyjny
- w jakim wnętrzu warto wykonać tynk dekoracyjny
- Tynki strukturalne – efekt uzyskuje się poprzez odciskanie lub żłobienie za pomocą różnych narzędzi: wałka, packi, pędzla, szczotki czy szmatki i innych. Jeśli dana struktura nam nie odpowiada, możemy zatrzeć tynk i zrobić inny wzór.
- Tynk dekoracyjny ciągniony – przy jego użyciu możemy wykonać ciekawe wzory typu kornik. Sekretem tego podłoża jest ziarnisty wypełniacz, który poprzez zacieranie materiału pacą pozwala uzyskać rozmaite wzory..
- Tynk dekoracyjny zacierany – pozwala na stworzenie delikatnie fakturowanej powierzchni w wyniku zacierania materiału packa z tworzywa sztucznego..
- Tynk dekoracyjny typu stiuk – jest najbardziej wymagającym rodzajem tynku. Cieszy się jednak niesłabnącą popularnością, gdyż dzięki niemu dekorowane ściany są idealnie gładkie i lekko lśniące, a rezultat prac niezwykle elegancki. W jego składzie znajdziemy zaprawę gipsową, wapienną lub gipsowo-wapienną oraz drobnoziarnisty piasek lub marmurowy pył. Występuje w postaci gotowych suchych mieszanek..
- Tynk dekoracyjny mozaikowy (kamyczkowy) – jest to bardzo odporny na uszkodzenia i wilgoć materiał. W swoim składzie zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobnych różnokolorowych kamyczków. Spoiwem zaś jest żywica. .
- Tynk dekoracyjny japoński – jest to gotowa mieszanka, do której dodajemy wodę oraz wybrane pigmenty. W jego składzie znajdziemy naturalne składniki takie jak: strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, minerały. Nazywa się go często tynkiem ekologicznym. Po nałożeniu na ścianę przypomina tapetę..
- Zabezpieczenie wnętrza – w pierwszej kolejności przygotowujemy podłoże poprzez oczyszczenie ścian z kurzu i zanieczyszczeń. Niekiedy warto dodatkowo zaszpachlować dziury i ubytki. Podłogę zabezpieczamy folią malarską, aby uniknąć jej zniszczenia..
- Przygotowanie masy tynkarskiej - zapoznajemy się z instrukcją na opakowaniu tynku dekoracyjnego i wskazówkami danego producenta. Suchą masę należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach za pomocą wiertarki z mieszadłem, aby nie miała grudek. Gdy wybraliśmy gotową masę strukturalną, powinniśmy uważać na to, aby podczas mieszania nie rozbić delikatnych grudek dekoracyjnych.
- Przystąpienie do prac tynkarskich– w zależności od rodzaju tynku i zaleceń producenta nakładanie warstwy ozdobnej może się nieco różnić. Zasadniczo jednak nakładamy tynk na pacę i rozprowadzamy go równomiernie po ścianie. Najlepiej czynić to kolejno na niewielkich fragmentach ściany (ok. 1m²). Dokładamy wszelkich starań, aby ten efekt był gładki i równomierny, a poszczególne fragmenty łączymy sprawnie. .
- Nadawanie faktury – w zależności od oczekiwanego efektu możemy zacierać masę na ścianie kolistymi ruchami lub nakładać ją wałkiem albo pacą. Co ważne, tynk pozostaje plastyczny, gdy jest mokry. .
- Wykończenie prac tynkarskich – całokształt prac wykonujemy, kierując się zaleceniami producenta. Po nadaniu oczekiwanej faktury lub wygładzenia pozostawiamy powierzchnie do wyschnięcia. .

Co to jest tynk dekoracyjny?
Tynk dekoracyjny, nazywany inaczej ozdobnym lub strukturą to szczególny rodzaj masy, która pozwala na uzyskanie różnorodnych form i faktur. Dzięki niemu możemy wykonać ozdobne wzory i żłobienia na ścianie. Najczęściej mają porowatą, nieregularną strukturę i są wodoodporne. Jednocześnie przepuszczają parę wodną, co sprawia, iż można je stosować również w miejscach wilgotnych. Pozwalają na pokrycie nierówności danej powierzchni, a więc stanowią dobry kamuflaż, jeśli nasza ściana zawiera mankamenty w postaci zarysowań, dziur itp. Jest to rozwiązanie ponadczasowe, które pozwoli cieszyć się pięknem przez długi okres.
Jakie rodzaje tynków ozdobnych oferuje nam rynek budowlany?
Jak położyć tynk dekoracyjny?
W jakim wnętrzu warto wykonać tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny wpasuje się w większość aranżacji. Dzięki swojej uniwersalności będzie pasował do wnętrz zarówno o charakterze klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Przy wyborze tego materiału, warto brać pod uwagę styl pomieszczenia. Przesadna ilość elementów dekoracyjnych w jednym pomieszczeniu nie wygląda dobrze. Tynk ozdobny na jednej ścianie i wzorzysta tapeta na drugiej nie są dobrymi kompanami.
W łazienkach i kuchniach często stosuje się tynk mozaikowy, który jest bardzo trwałym rozwiązaniem, odpornym na działanie wilgoci i dobrze konweniującym z płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym. W tym przypadku musimy zadbać o solidne przygotowanie podłoża i przed rozpoczęciem tynkowania zagruntować ściany.
Zainteresowany tynkami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta tynków na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!

Autor: Małgorzata Buchkovska