t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynk Baumit czy Dolina Nidy

2021-08-15
Tynk Baumit czy Dolina Nidy

  

Jeśli budujesz i wykańczasz właśnie dom bądź jesteś w trakcie jego remontu, z pewnością w którymś momencie staniesz przed koniecznością dokonania wyboru odpowiedniego tynku. Dzięki trafnej decyzji będziesz mógł cieszyć się gustownym i trwałym wykończeniem zarówno wnętrz, jak i ścian zewnętrznych elewacji. Ten etap prac stanowi często zwieńczenie dotychczasowych wysiłków budowlanych, a dobrze położone tynki podkreślają piękno i charakter domu oraz jego pomieszczeń. Różnorodne produkty służące temu celowi można znaleźć w bogatej ofercie firm Buamit oraz Dolina Nidy.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. w jakim celu wykonuje się tynki
 2. jakie produkty do prac tynkarskich oferuje marka Dolina Nidy
 3. jakie są zalety tynków cementowo-wapiennych Dolina Nidy
 4. jaie są zalety tynków gipsowych Dolina Nidy
 5. jakie wyprawy tynkarskie oferuje Baumit


tynk Dolina Nidy, Tynk Baumit, jaki tynk wybrać, width=

W jakim celu wykonuje się tynki?

Pisząc o tynkach, warto zaznaczyć, iż mamy do wyboru 2 rodzaje tynków: zewnętrzne i wewnętrzne. Tynki zewnętrzne to te, które stosujemy na elewacjach. Ich głównym zadaniem jest wykończenie ścian zewnętrznych budynków oraz ochrona przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Wyróżnić możemy tynki zewnętrzne grubowarstwowe (inaczej nazywane tradycyjnymi), którymi wykańczamy ściany jedno- i trójwarstwowe oraz tynki cienkowarstwowe, które obecnie stanowią najpopularniejszą metodę wykańczania elewacji. Tynki tradycyjne dzielimy w zależności od zastosowanego kruszca na: cementowe, cementowo-wapienne oraz wapienne. Różni je przede wszystkim stopień wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz skomplikowania nakładania na ścianę. Tynki cementowe są najtrudniejsze w obróbce, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałe, natomiast wapienne najłatwiejsze do nakładania, ale bardzo mało odporne na uszkodzenia. Tynki cienkowarstwowe zaś można podzielić w zależności od podłoża, na które będą nakładane oraz ich właściwości na: mineralne, akrylowe, silikatowe, silikonowe, silikatowo-silkonowe oraz mozaikowe. Dzięki temu bogatemu wyborowi sami możemy zdecydować, na jakich cechach tynku nam najbardziej zależy.

Jakie produkty do prac tynkarskich oferuje marka Dolina Nidy?

Dolina Nidy jest firmą produkującą artykuły budowlane wysokiej jakości, wytwarzane z naturalnego i syntetycznego kamienia gipsowego oraz nowej generacji, których spoiwa wiążące opierają się na naturalnych składnikach i modyfikowanych komponentach. Jest dobrze znanym wytwórcą tynków cementowo-wapiennych oraz gipsowych. W bogatej ofercie tynków tej marki znajdziemy zarówno tynki nadające się do stosowania wewnątrz (stanowią one większość oferowanych produktów), jak i na zewnątrz budynków (tych jednak jest bardzo mało).

Zalety tynków cementowo-wapiennych Dolina Nidy

tynk Dolina Nidy, Tynk Baumit, jaki tynk wybrać, width=

Tynki cementowo-wapienne to tynki dedykowane przede wszystkim wnętrzom, które nakłada się za pomocą agregatu tynkarskiego.

Mają szereg zalet, a wśród nich najważniejsze to:

 • uniwersalność – mogą być stosowane w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza, jak i tych o nieco podwyższonej, takich jak kuchnia czy łazienka;
 • paro przepuszczalność;
 • elastyczność i wytrzymałość;
 • odporność na korozję biologiczną.
 • Tynki Doliny Nidy doskonale nadają się do wypraw ścian i sufitów pomieszczeń mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych oraz użyteczności publicznej takich jak szkoły, hotele, szpitale itp. Można w tym celu zastosować przykładowo tynk maszynowy lekki plus Doliny Nidy. Jeśli z kolei chcemy zastosować produkt, który można nakładać ręcznie, poleca się tynk maszynowy lekki cementowo-wapienny na zewnątrz tej właśnie marki.

  Zalety tynków gipsowych Dolina Nidy

  Tynki gipsowe produkowane przez Dolinę Nidy mogą poszczycić się wieloma zaletami. Do najważniejszych należą:

  • wykorzystanie w produkcji czystego ekologicznie gipsu naturalnego wymieszanego z wypełniaczami mineralnymi i komponentami nadającymi materiałowi doskonałą jakość, plastyczność i strukturę;
  • duża wydajność materiału;
  • idealna gładź;
  • izolacja cieplna i akustyczna;
  • przyjazny mikroklimat;
  • szeroki zakres zastosowania;
  • stosunkowo niskie ceny.

  Wyprawy tynkarskie Baumit

  tynk Dolina Nidy, Tynk Baumit, jaki tynk wybrać, width=

  W ofercie firmy Baumit znajduje się bardzo szeroka gama produktów tynkarskich. Jeśli chodzi o wyprawy wierzchnie, marka ta polecić może między innymi tynki strukturalne, dekoracyjne, mineralne, ciepłochronne oraz cementowo-wapienne. W ramach tynków stosowanych we wnętrzach z kolei oferuje ona tynki gipsowe maszynowe, tynki cementowo-wapienne maszynowe oraz tynki ręczne. W artykule skupimy się przede wszystkim na tych drugich, czyli tynkach wewnętrznych. W pierwszej kolejności opiszemy największe zalety tynków cementowo-wapiennych podkreślane przez samego producenta:

  • zdrowe środowisko życia – tynki cementowo-wapienne wewnętrzne pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach domu, tworząc zrównoważony mikroklimat. Akumulują nadmiar wilgoci i oddają ją, gdy pojawiają się okresy bardziej suche.
  • trwałość – struktura tynków cementowo-wapiennych jest bardzo odporna na ściskanie, a w konsekwencji nieczuła na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania;
  • bezpieczeństwo – ponieważ są to tynki niepalne, ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Ponadto dobrze chronią przed mikroorganizmami.
  • szybkość – jest to jeden z najszybszych sposobów wykańczania większej powierzchni. Warto polecić tu zwłaszcza tynk Baumit MPI 30 Speed, który wiąże już w ciągu 2-3 godzin!

  Porównując produkty obu marek, można dostrzec, iż oferta firmy Baumit jest nieco bardziej urozmaicona niż Doliny Nidy. Ceny artykułów tynkarskich obu marek są raczej zbliżone. Przemawiają minimalnie na korzyść tej drugiej. Dla porównania ceny tynków wapienno-cementowych maszynowych firmy Baumit zgodnie z cennikiem producenta wahają się w granicach od 17 zł do 25 zł za opakowanie o wadze 30 kg. Cena jest uzależniona również od szczególnych właściwości produkt takich jak np. tempo schnięcia. Z kolei ceny tych samych tynków firmy Dolina Nidy mieszczą się w przedziale od ok. 15 zł do 18 zł.


  Zainteresowany tynkami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

  Oferta tynków na renowa24.pl

  Autor: Małgorzata Buchkovska


  Masz pytania? Napisz do nas.

  Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

  Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
  Zaufane Opinie IdoSell
  4.54 / 5.00 215 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-03-27
  Pozytywnie
  2023-03-17
  wsio ok
  pixel