Tynk Arsanit — instrukcja nakładania
Wykończenie domu, podobnie jak jego budowa to proces, w którym prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów pozwala cieszyć się właścicielowi przez wiele lat komfortowym użytkowaniem. Nie inaczej jest z nakładaniem tynku, który ma nie tylko zdobić elewację, ale przede wszystkim chronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak zatem prawidłowo położyć produkt?
Prawidłowe nałożenie tynku wymaga kilku etapów prac. Opiszemy je poniżej, mając nadzieję, że ułatwi to pracę każdej osobie, która zdecyduje się na samodzielne wykonanie tego zadania.
Przygotowanie podłoża
W zależności od tego, czy tynk będzie nakładany na starą elewację, czy zupełnie nowe docieplenie, pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, co wiąże się z następującymi krokami:
- tynk na nowe docieplenie — należy poczekać aż warstwa zbrojna wyschnie (w normalnych warunkach trwa to około 72 godzin), a następnie nanieść warstwę podkładu tynkarskiego (używając wałka lub szczotki).
- tynk na starą elewację — oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń oraz nietrzymającego się starego tynku, wyrównać powierzchnię. np. zaprawą klejową, usuwając wszystkie pęknięcia i nierówności, nałożuć warstwę podkładu tynkarskiego.
Nakładanie tynku
Kiedy podkład tynkarski wyschnie (trzeba odczekać minimum 24 godziny), można rozpocząć nakładanie tynku. Przed nałożeniem pierwszej warstwy, gotową masę tynkarską należy dokładnie wymieszać. Nakładane warstwy powinny mieć grubość ziaren, które znajdują się w tynku. Produkt nakłada się pacą wykonaną ze stali nierdzewnej.
Aby mieć pewność, że kolor będzie wszędzie taki sam masę trzeba uzupełniać, kiedy pojemnik zostanie opróżniony do połowy.
Tynk nakłada się poziomymi pasami, rozpoczynając od góry ściany. Warto podzielić sobie ścianę, tak aby móc prace prowadzić ciągle. Decydując się na elewację w różnych kolorach lub mając dużą powierzchnię ściany, można ją podzielić na kilka mniejszych elementów, oddzielając każdy taśmą samoprzylepną.
Jeżeli nałożysz zbyt grubą warstwę tynku, zbierz nadmiar na grubość kruszywa. Aby nadać fakturę nałożonej masie, trzeba odczekać, aż ta nie będzie kleiła się do pacy. Czas oczekiwania uzależniony jest przede wszystkim od wilgotności i grubości nałożonej warstwy, a także od panującej temperatury. Do zacierania nałożonego tynku stosuje się gładką pacę, którą wykonano z tworzywa sztucznego. Zacieranie odbywa się w następujący sposób:
- tynk baranek — zaciera się ruchami kolistymi;
- tynk kornik — ruchami pionowymi, poziomymi lub ukośnymi (zależy to od efektu, jaki chcesz uzyskać).
Fakturowanie powinno wykonać się, zanim zacierana masa zacznie wysychać.
Kiedy nie prowadzić prac tynkarskich?
Prace tynkarskie powinny zostać przerwane, jeśli zacznie padać lub silnie wiać. Aby tynk trzymał się dobrze, nie warto nakładać go, kiedy słońce silnie świeci na ścianę, chyba że zastosujesz specjalną osłonę.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.