Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Termomodernizacja – sposób na walkę ze smogiem

2018-01-16
Termomodernizacja – sposób na walkę ze smogiem

Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w całej Europie. Według licznych badań i statystyk oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W okresie grzewczym stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu znacząco przekraczają dopuszczalne normy nawet do 700%. Wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 6 znajduje się w Polsce.

Eksperci są zgodni – termomodernizacja pozwala zredukować emisję niebezpiecznych substancji w największym stopniu. Dzięki zmianom w systemie ogrzewania możemy oddychać powietrzem, w którym będzie o 95% mniej pyłów, 80% mniej dwutlenku węgla, aż o 95% mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ponadto termomodernizacja przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, jaka jest niezbędna do ogrzania budynków.

Stare budownictwo i zagrożenia

W Polsce 90% budynków mieszkalnych stanowią jednorodzinne domy. Niskie standardy energetyczne obowiązujące kilkanaście lat temu spowodowały, że zwiększone jest zapotrzebowanie na energię, które z kolei jest przyczyną powstawania smogu. Gospodarstwa domowe emitują najwięcej szkodliwych pyłów, co jest spowodowane paleniem plastikowych odpadów i śmieci. Ponadto, ponad 70% jednorodzinnych domów mieszkalnych jest niedostatecznie ocieplonych i ogrzewa się je przy użyciu węgla. Nie brakuje więc wiekowych urządzeń o niskiej efektywności spalania oraz emitujących dużą ilość szkodliwych substancji. Dużym problemem jest także znacząca ilość budynków wybudowanych przed 1989 rokiem, które nie posiadają izolacji termicznej.

Kompleksowa termomodernizacja

Modernizacja ocieplenia budynku pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 80%, co oznacza, że nie tylko koszty ogrzewania będą znacznie niższe, ale też zanieczyszczenie powietrza mniejsze, a my będziemy oddychać czystszym powietrzem. Aby jednak osiągnąć zamierzone efekty, należy do termomodernizacji podejść kompleksowo. Konieczne jest ocieplenie budynku – ścian, dachu i podłogi, wykorzystując do tego materiały izolacyjne dostępne na rynku w kilku wariantach, co pozwala dopasować je do konkretnej domu. Ponadto, nie można zapominać o wymianie okien i drzwi, ponieważ to również one często okazują się nieszczelne i to przez nie ucieka duża ilość ciepła. Zmiany powinny także obejmować wentylację. Ostatni etap stanowi wymiana kotła energooszczędnego, spełniającego następujące wymagania:
emisja pyłu: do 40 mg/m³,
emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³,
emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,
sprawność cieplna: od 87%,
Termomodernizacja jest zatem najbardziej skutecznym i ekonomicznym sposobem ograniczenia smogu, który potwierdzony został mocnym uzasadnieniem.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel