Szary styropian najlepszy dla ciepłych fundamentów?
Uczestnicy procesu budowlanego milcząco zakładają, że wymiana ciepła następuje między wnętrzem budynku a powietrzem. W bilansie całkowitych strat energii, wymiana ciepła między budynkiem a gruntem jest minimalizowany.
Na zdjęciach z kamer termowizyjnych możemy zobaczyć jakie straty ciepła powstają wokół fundamentów ocieplonych materiałami o słabszych parametrach lub w niewłaściwy sposób. Fakt ten dotyczy budynków, które są pozornie energooszczędnych, a których ściany zostały wzorcowo ocieplone. Podsumowując, bez dobrej termoizolacji fundamentów, nie możemy mówić ani o domu pasywnym ani energooszczędnym, nawet gdy ich ściany są ocieplone styropianem szarym.
Zewnętrzna powierzchnia fundamentu ocieplonego warstwą o niskiej izolacyjności, może mieć temperaturę wyższą od fasady. Różnice temperatur wynikają z różnic w efektywności izolacji. Kilka stopni różnicy jest równo znaczne ze stratami ciepła przez fundament są większymi o 40% do 60%.
Wystarczy, gdy tylko porównamy lambdy alternatywnych materiałów do izolacji fundamentów, w celu przewidzenia przy jakich materiałach termowizja pokaże fundament cały czerwony obrazujący ucieczkę energii. Inwestor, który ocieplił ściany szarym styropianem, ale nie zadbał o fundamenty, może być rozczarowany wysokością rachunków.
Swisspor HYDRO Lambda jest szarym styropianem przeznaczonym do izolacji fundamentów. Po wprowadzeniu go na rynek została uzupełniona luka w ofercie szarych styropianów. Dzięki serii HYDRO Lambda, możemy teraz ocieplić szarym budynek od fundamentu po dach.
Styropian HYDRO Lambda wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda w styropianie HYDRO Lambda wynosi λd ≤0,031 [W/mK]. Jest on zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co jest potwierdzone certyfikatem Instytutu Budownictwa Pasywnego.
Do produkcji HYDRO lambda został użyty hydrofobowy surowiec, dzięki któremu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Jego spoista zwiększa własności hydrofobowe. Przebywając w wilgotnym środowisku, HYDRO lambda zachowuje lepsze właściwości termoizolacyjne od płyt styropianu ciętego z bloku.
Produkowany jest metodą wtrysku do formy. Technologia ta nadaje płytom właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt. Płyty HYDRO lambda są frezowane i stabilne wymiarowo o idealnej geometrii. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę, która zapewnia lepszą przyczepność do kleju.
Oprócz dobrych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO lambda charakteryzuje się dobraną dla fundamentów wytrzymałością na ściskanie CS (10) ≥ 100 [kPa]. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości 3,5 metrów, jest droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.
Powinniśmy podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się po latach, a ich naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.