Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szary styropian najlepszy dla ciepłych fundamentów?

2020-02-13
Szary styropian najlepszy dla ciepłych fundamentów?
Szary styropian ze względu na swoje bardzo dobre parametry izolacyjne jest kojarzony z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. W artykule tym postaramy się m. in. odpowiedzieć na pytanie: Czym ocieplić fundamenty, żeby budynek był energooszczędny?

Uczestnicy procesu budowlanego milcząco zakładają, że wymiana ciepła następuje między wnętrzem budynku a powietrzem. W bilansie całkowitych strat energii, wymiana ciepła między budynkiem a gruntem jest minimalizowany.

Na zdjęciach z kamer termowizyjnych możemy zobaczyć jakie straty ciepła powstają wokół fundamentów ocieplonych materiałami o słabszych parametrach lub w niewłaściwy sposób. Fakt ten dotyczy budynków, które są pozornie energooszczędnych, a których ściany zostały wzorcowo ocieplone. Podsumowując, bez dobrej termoizolacji fundamentów, nie możemy mówić ani o domu pasywnym ani energooszczędnym, nawet gdy ich ściany są ocieplone styropianem szarym.

Zewnętrzna powierzchnia fundamentu ocieplonego warstwą o niskiej izolacyjności, może mieć temperaturę wyższą od fasady. Różnice temperatur wynikają z różnic w efektywności izolacji. Kilka stopni różnicy jest równo znaczne ze stratami ciepła przez fundament są większymi o 40% do 60%.

Wystarczy, gdy tylko porównamy lambdy alternatywnych materiałów do izolacji fundamentów, w celu przewidzenia przy jakich materiałach termowizja pokaże fundament cały czerwony obrazujący ucieczkę energii. Inwestor, który ocieplił ściany szarym styropianem, ale nie zadbał o fundamenty, może być rozczarowany wysokością rachunków.

Swisspor HYDRO Lambda jest szarym styropianem przeznaczonym do izolacji fundamentów. Po wprowadzeniu go na rynek została uzupełniona luka w ofercie szarych styropianów. Dzięki serii HYDRO Lambda, możemy teraz ocieplić szarym budynek od fundamentu po dach.

Styropian HYDRO Lambda wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda w styropianie HYDRO Lambda wynosi λd ≤0,031 [W/mK]. Jest on zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co jest potwierdzone certyfikatem Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Do produkcji HYDRO lambda został użyty hydrofobowy surowiec, dzięki któremu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Jego spoista zwiększa własności hydrofobowe. Przebywając w wilgotnym środowisku, HYDRO lambda zachowuje lepsze właściwości termoizolacyjne od płyt styropianu ciętego z bloku.

Produkowany jest metodą wtrysku do formy. Technologia ta nadaje płytom właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt. Płyty HYDRO lambda są frezowane i stabilne wymiarowo o idealnej geometrii. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę, która zapewnia lepszą przyczepność do kleju.

Oprócz dobrych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO lambda charakteryzuje się dobraną dla fundamentów wytrzymałością na ściskanie CS (10) ≥ 100 [kPa]. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości 3,5 metrów, jest droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.

Powinniśmy podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się po latach, a ich naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.buduj i remontuj razem z nami


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-13
Solidny sklep, transakcja przebiegła prawidłowo .
2021-12-02
Szybko i sprawnie
pixel