Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian podłogowy do garażu

2019-12-12
Styropian podłogowy do garażu
Powodów, dla których warto aby ocieplić garaż, jest kilka. Jednym z powodów jest to, że wsiadanie do wychłodzonego auta nie jest najprzyjemniejsze. Garaż może być połączony z warsztatem, a tam często przebywamy. Może on być też integralną częścią budynku mieszkalnego. Dlatego powinniśmy przyjrzeć się bliżej metodom ocieplania zarówno w przypadku garażu murowanego, jak i blaszanego.

Garaż murowany

Jest częścią budynku. To nad nim znajdują się pomieszczenia mieszkalne. Sam usytuowany jest pod gruntem lub równo z jego poziomem. Może być też dobudowany z boku domu, łącząc się z nim jedną ze ścian zewnętrznych bądź stanowić odrębną konstrukcję. Wtedy może być podzielony na garaż i warsztat oraz biuro czy pokoje gościnne umieszczone na piętrze lub na antresoli. W każdym z tych przypadków jego ocieplenie jest korzystne.

styropian na garaż


Jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Bezpieczniejszym materiałem ze względu na ognioodporność jest wełna mineralna. Natomiast w przypadku garażu murowanego lepszy będzie styropian. Dostępne obecnie płyty wykonane z tego tworzywa nie rozprzestrzeniają ognia. Najważniejsze są jednak właściwości styropianu, które sprawiają, że przy dużym zawilgoceniu wykazuje on mniejszy spadek ciepłochronności. Jest to istotne, ponieważ każdorazowy wjazd samochodu generuje parowanie wody o dużej intensywności. Powietrze w garażu jest więc przez długi czas wilgotne bez względu na system wentylacji.

Styropian także nie ulega destrukcji pod wpływem oparów paliwa silnikowego.

Wybierając materiał termoizolacyjny do ocieplenia garażu murowanego, powinniśmy pamiętać o jego grubości. Im jest on grubszy, tym mniejsze straty ciepła. Nie możemy również ograniczyć powierzchni samego garażu. W przypadku małego i średniego pomieszczenia optymalne będzie zastosowanie 15-centymetrowej warstwy.Porada eksperta:

Jeśli ściany naszego garażu chcemy wykończyć na poszczególnych fragmentach płytkami, w tych miejscach zalecane jest zastosowanie twardszej odmiany styropianu.

Podłoże garażu

Podłogę ocieplamy równie rzadko, jak i wykańczamy ściany w garażu przy użyciu płytek. Niezbędne jest w tym przypadku użycie twardszej odmiany styropianu, który wytrzyma obciążenia pojazdów. Aby w pełni bezpieczne korzystać z ocieplonej podłogi konieczne jest spełnienie warunków dotyczących kolejnych warstw podłoża. Powinno ono zawierać kolejno:
  • 20-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku,
  • 10-centymetrową warstwę chudego betonu,
  • izolację przeciwwilgociową w postaci folii lub papy,
  • 8-centymetrową warstwę termoizolacji,
  • dodatkową izolację przeciwwilgociową (w przypadku zastosowania wełny),
  • 6-centymetrową wylewkę betonową.

styropian na garaż

Ocieplanie garażu od strony wewnętrznej

Niezależnie od tego czy garaż chcemy ocieplić, czy nie, powinniśmy zadbać o izolację termiczną stropu. Zapobiegnie to nagrzewaniu się wnętrza w lecie. Jest to strefa garażu, w której warto zastosować wełnę mineralną w postaci 12-centymetrowych płyt. Układamy ją pod sufitem na folii paroizolacyjnej między profilami rusztu metalowego, a całość wykańczamy płytkami G-K. W podobny sposób postępujemy z ociepleniem ściany. Aby ocieplić garaż w niewielkim stopniu, należy zastosować warstwę termoizolacyjną – ok. 8-centymetrową. Jeśli do ocieplania ścian użyjemy wełny mineralnej, musimy pamiętać przed pokryciem płytami gipsowo- kartonowymi o jej dodatkowym zabezpieczeniu paroizolacją. Ocieplenie przy użyciu styropianu jest łatwiejsze, ponieważ nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczania oraz nie wymaga on tworzenia specjalnej konstrukcji z profili.
styropian na garaż

Ocieplanie od strony zewnętrznej

Przy wykonywaniu izolacji termicznej od strony zewnętrznej, gdzie garaż jest integralną częścią budynku mieszkalnego, musimy zadbać o jednolite wykonanie ocieplenia, jak i spójny efekt wizualny. W przypadku garażu murowanego, który jest połączony z domem oraz stanowi osobny budynek – izolacja termiczna na ścianach zewnętrznych powinna posiadać współczynnik przenikania ciepła U ≤ 0,3 W/(m²K). Dużą rolę odgrywa również brama garażowa, która może być nieocieplana w przypadku nieogrzewanego garażu. Kiedy tworzymy ogrzewany garaż, brak ocieplenia bramy prowadzi do wyziębiania się wnętrza podczas otwierania i zamykania skrzydła, ale i wtedy, gdy będzie ono zamknięte.

Garaż blaszany

Jest dobrą alternatywą dla garażu murowanego ze względu na niewielki koszt. Na rynku dostępne są garaże blaszane ocieplane i nieocieplane, w których warto abyśmy zamontowali termoizolację we własnym zakresie. Taki materiał wykonania garażu gwarantuje zabezpieczenie przed mrozem, zapewniając we wnętrzu temperaturę wyższą o kilka stopni Celsjusza w porównaniu do temperatury zewnętrznej.


styropian na garażWybór materiału termoizolacyjnego

Odpowiedni dobrany materiał termoizolacyjny w znaczącym stopniu ograniczy straty ciepła mimo tego, że garaż blaszany nie stanowi konstrukcji budowlanej. W przypadku garażu murowanego dużą rolę odgrywa panująca wewnątrz wilgotność, która powoduje skraplanie się pary wodnej i „poceniem” ścian. Jest to istotne w garażu wykonanym z blachy, ponieważ prowadzi to do korozji ścian i sufitu. Dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiedniej termoizolacji, jak i warstwy paroizolacji. W przypadku konstrukcji blaszanych najlepsze są płyty styropianowe.

Podłoże

Jeśli garaż blaszany znajduje się w przestrzeni miejskiej, nie zawsze możemy ingerować w jego podłoże. Kiedy stawiamy go np. na przydomowej posesji, warto zwrócić uwagę na przygotowanie dla takiej konstrukcji podłogi. Musimy pamiętać o tym, że straty ciepła mogą wynikać ze styczności garażu z gruntem. Wykonanie zwykłej wylewki betonowej w sporym stopniu ograniczy je. Możemy się zdecydować na wykonanie ocieplonego podłoża zgodnie z zasadami, w przypadku garażu murowanego.Porada eksperta:

Wylewka betonowa powinna być większa z każdej ze stron od wymiarów ścian garażu o 20 cm.

Ocieplanie od strony wewnętrznej

Odbywa się inaczej niż w przypadku garażu murowanego. Wynika to ze specyfiki konstrukcji blaszanej, która jest lekka i cały czas pracuje. Najczęściej obkładamy ściany wewnętrzne styropianem o grubości 3 cm, który przymocowujemy za pomocą pianki lub kleju montażowego. Jest to tanie i proste rozwiązanie, ale nie skuteczne, ponieważ zdaża się tak, że płyty styropianowe odpadają nawet po 2 latach użytkowania garażu. Efektywne, ale droższe i trudniejsze w wykonaniu, jest zamontowanie na ścianach płyt pilśniowych lub OSB. W garażu blaszanym nie polecane jest jednak stosowanie płyt G-K, które mogą pękać na łączeniach.Porada eksperta:

Przymocowując płyty styropianowe od wewnątrz za pomocą pianki lub kleju montażowego zwróćmy uwagę na dopuszczalny zakres temperatur, w których produkty te będą wiązać.

Ocieplanie od strony zewnętrznej

Garaż blaszany możemy ocieplić również od zewnątrz. Przydatne do tego będą płyty styropianowe, które przymocowujemy do ścian blaszaka po stronie zewnętrznej przy użyciu kleju montażowego. Styropian zabezpieczamy siatką montażową, a następnie obkładamy tynkiem. Takie ściany możemy wykończyć farbą, dzięki czemu zyskamy także na aspekcie wizualnym. Aby ocieplenie z płyt styropianowych było trwalsze, zamontowujemy go w specjalnie przygotowanym do tego drewnianym ruszcie, przykręconym do ścian garażu za pomocą śrub.

buduj i remontuj razem z nami.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Dostępny
Styropian parkingowy SWISSPOR  EPS 200 034 gr. 15 cm

Styropian parkingowy SWISSPOR EPS 200 034 gr. 15 cm

141,90 zł brutto
473,00 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy YETICO ACUSTIC 045 gr. 5 cm

Styropian podłogowy YETICO ACUSTIC 045 gr. 5 cm

55,50 zł brutto
185,00 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel