Styropian pod wylewkę — jaka grubość będzie odpowiednia?
W sieci aż wrze od informacji na temat tego, jaka grubość styropianu pod wylewkę jest odpowiednia. Wiele osób ma na ten temat swoje teorie. Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem grubości materiału dociepleniowego, szukaj rzetelnych informacji, które pozwolą Ci prawidłowo docieplić podłogę. Jeżeli nie chcesz szukać informacji w sieci, warto zapytać osoby, które znają się na temacie — fachowców na co dzień zajmujących się układaniem termoizolacji lub architekta, który będzie w stanie wyliczyć tę wartość na podstawie projektu domu.
Czy grubość styropianu pod wylewkę powinna być wszędzie taka sama?
Docieplenie wylewki to niezwykle trudny temat. Okazuje się bowiem, że myślenie, iż grubość styropianu na całej posadzce powinna być taka sama, jest nieprawidłowe. Jeżeli docieplisz wylewkę wszędzie tak samo, popełnisz radykalny błąd. Grubość styropianu pod wylewkę zależy w dużej mierze od tego, z jakich materiałów powstanie budynek, a także gdzie będzie pobudowany oraz od tego, jak ma wyglądać. Jak zatem widać — samodzielne określenie jakiej grubości styropian położyć w poszczególnych pomieszczeniach może okazać się trudne. Dlatego też mając wątpliwości, warto skorzystać z porady profesjonalistów, których doświadczenie i wiedza pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości. Ich zadaniem jest obliczenie współczynnika U, jednak jego wartość to minimalny wymóg normowy, który ustalony został głównie dla deweloperów.
Jeżeli jednak nie masz możliwości uzyskać takiej porady, szukaj informacji w rzetelnych źródłach. Jako doświadczony dystrybutor, sklep renowa24.pl jest w stanie udzielić swoim klientom właściwe informacje, które pomogą im podjąć prawidłowe decyzje.
Czy 10 cm to dobra grubość?
Jeszcze do niedawna domorośli fachowcy twierdzili, że najlepszym rozwiązaniem dla docieplenia wylewki jest styropian o grubości 10 cm, który dodatkowo kładzi się w dwóch warstwach po 5 cm. Czy aby na pewno? Po raz kolejny okazuje się, że jest to błędne myślenie.
Aby mieć pewność, że położony pod wylewkę styropian spełni swoją funkcję (zarówno termoizolacyjną, jak i akustyczną), poza jego grubością należy uwzględnić dodatkowo współczynnik λ (lambda). Im jest niższy, tym dla inwestora lepiej, ponieważ płyty styropianowe stawiają większy opór cieplny. Dzięki temu właściciel domu może liczyć na mniejsze straty ciepła, a tym samym także rachunki za energię cieplną.
Wybierając odpowiedni materiał dociepleniowy pamiętaj o tym, że najlepszy współczynnik lambda posiada styropian grafitowy. Aby pod wylewką spełnił swoją funkcję, jego grubość powinna oscylować w granicach 10 - 20 cm. Co więcej, styropian powinno układać się na mijankę z przesunięciem ok. 25 cm.
Podczas układania styropianu pod wylewkę warto pamiętać o tym, że im grubsza jego warstwa, tym produkt powinien być twardszy. Wszystko za sprawą późniejszego osiadania budynku. Dodatkowo należy pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym należy wybierać styropian EPS 100, którego grubość nie przekracza 20 cm. Jeżeli ułożony zostanie grubszy materiał dociepleniowy, wówczas dobrze jest wybierać ten z oznaczeniem EPS 150.
Jeżeli wybierzesz odpowiedni styropian Magnetic, możesz mieć pewność, że unikniesz „efektu zimnej podłogi”, czyli będziesz w stanie uniknąć strat ciepła na poziomie nawet 15 - 20%.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.