Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian fundamentowy kontra styrodur – co wybrać?

2021-04-01
Styropian fundamentowy kontra styrodur – co wybrać?
Zarówno styrodur (polistyren ekstrudowany XPS) jak i styropian (polistyren ekspandowany EPS) cieszą się w branży budowlanej równie dużą popularnością. Chociaż w Internecie znajdziemy więcej opinii przychylnych temu pierwszemu, wybór materiału na ocieplenie ścian fundamentowych nie jest taki prosty.

Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu - Styropian fundamentowy kontra styrodur - co wybrać?:

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał izolacyjny?

Tani styropian czy nieco droższy styrodur? Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego nie powinien być podyktowany wyłącznie ceną, chociaż i ta ma znaczenie. Wiele zależy od samego projektu domu, a także właściwości wodno-gruntowych działki, na której planujemy budowę. Ściany fundamentowe wymagają ocieplenia dwóch fragmentów: powierzchni zlokalizowanej pod powierzchnią gruntu oraz fragmentu budynku nad gruntem. Część podziemna narażona jest na działania znacznie większej ilości negatywnych czynników, aniżeli część zewnętrzna – do warunków pogodowych dochodzi działanie wód gruntowych. Do ocieplenia ścian fundamentowych możemy wykorzystać zarówno polistyren ekstrudowany XPS jak i polistyren ekspandowany EPS.

styrodur


Styrodur…

Oba rozwiązania mają wiele cech wspólnych, chociaż styrodur jest nieco bardziej uniwersalny. Szerokie spektrum zastosowań jakie daje nam XPS sprawia, że jest on droższy, aniżeli klasyczny styropian typu fundament. W wielu przypadkach to właśnie cena przesądza o wyborze płyt styropianowych. Różnice we właściwościach opisywanych izolacji są wynikiem zróżnicowanych metod produkcji każdej z nich. Finalnie XPS jest materiałem jednorodnym. Gładka powierzchnia oraz struktura bazująca na małych, zamkniętych komórkach sprawia, iż ten charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną, a także niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, niż styropian. Polistyren ekstrudowany jest twardszy i znacznie odporniejszy na ściskanie. Najważniejsze jednak, że posiada dużo korzystniejsze właściwości w środowisku wilgotnym (wodoodporność).

…czy styropian?

Struktura płyt EPS charakteryzuje się dużą porowatością, co oczywiście przekłada się na ewentualną nasiąkliwość na skutek zawilgocenia. Kwestia ta może być jednak rozwiązana przez dodatkową izolację przeciwwodną. Polistyren ekspandowany, tak jak wspomniano wcześniej, jest znacznie tańszy, aniżeli XPS. To jednak niejedyna jego zaleta. Kolejną jest łatwość obróbki materiału. Oczywiście oba rozwiązania izolacyjne należą do grupy materiałów samogasnących, niepodtrzymujących ognia. Zarówno styropian jak i styrodur są przyjazne środowisku – podlegają pełnemu recyklingowi.

Co wybrać?

Nieco bardziej wytrzymały, aczkolwiek droższy XPS doskonale sprawdzi się jako izolacja termiczna fundamentów w środowisku szczególnie wilgotnym bądź bezpośrednio na nawodnionym gruncie. Ponadto, ze względu na swoją jednorodną budowę, materiał ten znajdzie zastosowanie przy izolacji nawierzchni ukierunkowanej na znaczne obciążenie mechaniczne (np. garaż przydomowy, parking dachowy). EPS nie jest jednak rozwiązaniem całkowicie bezużytecznym. Te możemy wykorzystać przy izolacji ścian trójwarstwowych, wewnętrznych części stropów, stropodachów, fundamentów w środowisku nieco mniej wilgotnym etc.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel