Styropian akustyczny – rodzaje, ceny, parametry, gdzie stosować
Choć styropian słusznie kojarzy się wielu inwestorom indywidualnym z termoizolacją, okazuje się, że niektóre produkty spełniają jeszcze inne wymagania. Chcąc ograniczyć hałas, który dociera z zewnątrz, warto wykorzystać materiał, który ma właściwości akustyczne. Co zatem warto wiedzieć na temat styropianu akustycznego? Jakie rodzaje można spotkać na rynku, gdzie się go stosuje i przede wszystkim — ile kosztuje? Pytań rodzi się wiele, jednak poznając odpowiedzi na nie, każdy właściciel budynku uzna, że jest to słuszna droga.
Osoby, które myślą, że styropian akustyczny jest tym samym, co styropian termoizolacyjny, powinny koniecznie zapoznać się z poniższym wpisem, w którym określamy czym jest wspomniany towar, jak również na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.
Czym jest styropian akustyczny?
Choć wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego styropianu, produkt akustyczny różni się od niego właściwościami wygłuszającymi. Uzyskuje się je podczas produkcji, za pomocą obciążania i dociążania płyt. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, w tym celu wykorzystywane są specjalne prasy, dzięki którym styropian jest nie tylko dźwiękochłonny, ale również ma dużą odporność na ściskanie.
Najczęściej wykorzystywanym styropianem akustycznym jest ten, który kładzie się na podłogę. Dzięki niemu możliwe jest wytłumienie kroków oraz innych hałasów dochodzących z wyższych kondygnacji. Doskonale zatem sprawdza się nie tylko w blokach, czy domach wielorodzinnych, ale także w domach jednorodzinnych, które mają więcej niż jedną kondygnację.
O jakich parametrach nie można zapominać?
Decydując się na zamówienie styropianu akustycznego, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- współczynnik przewodzenia ciepła (λ) - w tym wypadku należy wybierać materiał o najniższej wartości. Nie należy bowiem zapominać o tym, że styropian akustyczny nadal posiada właściwości termoizolacyjne. Mając to na uwadze, dobrze jest wybierać produkty, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/(mK).
- współczynnik sztywności dynamicznej — ten parametr określa, na jaką dźwiękochłonność można sobie pozwolić, wybierając określony typ styropianu. Warto zatem szukać wskaźnika SD. Im jest niższy, tym lepiej.
Szukając odpowiednich produktów, warto pamiętać o tym, że standardowe płyty styropianu akustycznego mają wymiary 100x50 cm. Jeśli chodzi o grubość — podobnie, jak przy styropianie stricte termoizolacyjnym — można ich spotkać wiele. Wybierając odpowiedni model, należy pamiętać o elastyczności płyt, które są jednym z głównych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę. To od niej zależy dźwiękochłonność wybranego materiału.
Cena — czy ma wpływ na decyzję?
Przyglądając się cenom styropianu akustycznego, nie sposób nie zauważyć, że są one wyższe od produktu jedynie termoizolacyjnego. Widać to na przykładzie takich firm jak: Arsanit, Termo Organika, czy Yetico, których produkty można spotkać w sklepie Renowa24.pl. Koszt jednej paczki obrazuje poniższa tabela:
Choć jak wspomnieliśmy, ceny styropianu akustycznego są nieco wyższe, niż tradycyjnych rozwiązań, warto ułożyć go na podłogach. W praktyce okazuje się bowiem, że nie ma na ten moment lepszego produktu, który tłumiłby hałasy dochodzące z górnych partii budynku. Bojąc się jednak wysokich kosztów, z powodzeniem można zaoszczędzić na robociźnie, ponieważ układanie tego produktu jest niezwykle proste i można to zrobić samodzielnie. Jak ułożyć styropian podłogowy krok po kroku pisaliśmy TUTAJ.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.