t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Samodzielne docieplanie poddasza krok po kroku

2017-05-02
Samodzielne docieplanie poddasza krok po kroku

Odpowiednie docieplenie poddasza gwarantuje jego komfortowe użytkowanie. Inwestorzy indywidualni, którzy decydują się na ten krok, muszą wiedzieć, że wspomniane zadanie można wykonać samodzielnie. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Aby jednak tak się stało, to stosunkowo proste zadanie trzeba wykonać prawidłowo. Instrukcję krok po kroku znajdziecie poniżej.

Dokonaj pomiaru i wybierz materiały dociepleniowe

Na docieplenie poddasza decydują się osoby, którym zależy nie tylko na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, ale przede wszystkim na minimalizacji strat ciepła. Aby tak się stało, należy dokonać pomiarów i wybrać materiał, który będzie najlepszym rozwiązaniem.

Aby móc określić odpowiednie wymiary, należy skorzystać z dobrego źródła światła. Dzięki niemu będzie można dokładnie określić rozstaw pomiędzy krokwiami. Wybierając odpowiedni produkt dociepleniowy należy mieć na uwadze, że będzie on wciskany w przestrzenie, które znajdują się między więźbą dachową. Dlatego też trzeba sprawdzić, czy cała przestrzeń pomiędzy dociepleniem a pokryciem dachowym jest wypełniona. W przeciwnym wypadku powstaną mostki termiczne, które znacznie zmniejsza skuteczność zastosowanej izolacji cieplnej. Aby mieć pewność, że nie dojdzie do takiej sytuacji, warto wykorzystać sprężysty materiał, który dokładnie wypełni pustą przestrzeń.

docieplenie, wełna

Jaką wełnę wybrać do wypełnienia przestrzeni pomiędzy krokwiami?

Aby odpowiednio docieplić poddasze, należy wybrać odpowiednią wełnę. Doskonałym wyborem może okazać się wełna Rockwool. Dlaczego warto wybrać ten produkt? Przede wszystkim dlatego, że ma doskonałe właściwości izolacyjne, zarówno jeśli chodzi o utrzymanie ciepła, jak i akustykę. Co więcej, jest to materiał niepalny i odporny na czynniki biologiczne. Aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednią grubość wełny, sprawdź dokładnie projekt domu. W dokumencie powinno być zapisane, jaką wełnę wybrać. Produkt, jako jeden z elementów dachu, musi zostać dopasowany do pozostałych warstw. Standardowa grubość, która jest wykorzystywana podczas docieplania waha się między 25 a 30 cm.

docieplenie, wełna

Docinanie i układanie wełny — jak zrobić to prawidłowo?

Dobierając poszczególne elementy, należy pamiętać, aby wełna była o 2 cm szersza niż rozstaw krokwi w świetle. Dzięki takiemu rozwiązaniu wełna będzie w stanie samodzielnie utrzymać się pomiędzy krokwiami i dodatkowe zabezpieczenia nie będą potrzebne.

Pierwsza warstwa wełny powinna zostać włożona na wcisk między krokwiami. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne przyleganie materiału do konstrukcji dachu i siebie. Jeżeli wykonane zostało poddasze, które jest szczelne dla pary wodnej, należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej. Jej wielkość powinna wynosić między 3 a 6 cm.

docieplenie, wełna

Druga warstwa wełny — montaż profili

Aby móc zamontować drugą warstwę wełny, należy w pierwszej kolejności osadzić stalowy ruszt, który wyposażono w specjalne wieszaki do poddaszy, mające regulowaną wysokość pod okładzinę połaci i strop pod poddaszem. Wspomniany ruszy ma kształt litery U i profile typu C. Te ostatnie są prostopadłe do krokwi. Rozstaw wieszaków, które biegną wzdłuż krokwi wynosi ok. 40 cm. Do wspomnianych elementów należy zamocować profile nośne. Jeżeli zostały Ci resztki wełny po docinaniu pierwszej warstwy, umieść je w listwach rusztu. Dzięki temu stworzysz podparcie dla pierwszej warstwy wełny.

docieplenie, wełna

Druga warstwa wełny — układanie na profilach

Ułożenie drugiej warstwy wełny pod krokwiami jest końcowym etapem docieplania poddasza. Dzięki niej zlikwidujesz mostki termiczne, które mogą pojawić się przez drewniane elementy więźby dachowej. Drugą warstwę wełny układa się pod krokwiami, wciskając ją między nie, a listwy podwieszonego rusztu. Warto mieć na uwadze, że w niej można umieścić rurki z przewodami instalacji elektrycznej.

Jeżeli poddasze należy do wilgotnych pomieszczeń, które cechuje ciśnienie pary wodnej powyżej 13 hPa, zamontuje dodatkową paroizolację do profili nośnych okładziny. Mówiąc o takich pomieszczeniach, mamy na myśli łazienkę i kuchnię. Specjalną folię paroizolacyjną należy układa się na zakład od strony wewnętrznej poddasz pod ociepleniem. Mocuje się je taśmą dwustronną do spodniej części profili stalowych.

Jak wykończyć poddasze?

Po dociepleniu poddasza należy je odpowiednio wykończyć. Trzeba zatem przykręcić okładziny zarówno połaci, jak i stropu nad poddaszem. Montuje się je specjalnymi wkrętami do profili nośnych tak, aby dłuższe krawędzie znajdowały się w pozycji prostopadłej do rusztu. Aby całość była spójna i bezpieczna, połączenia okładzin na krótszych bokach należy przesunąć w najbliższych rzędach o minimum jedną odległość pomiędzy profilami pionowymi. Połączenie poprzeczne należy zrobić na profilach typu C.









Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel