Rolety antywłamaniowe — na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Rolety antywłamaniowe są rozwiązaniem, które właściciele domów stosują coraz częściej. Można je także spotkać w budynkach użyteczności publicznej oraz sklepach. Podstawową funkcją, na którą należy zwrócić uwagę, jest uniemożliwienie dostania się do wnętrza niepożądanym gościom przez okno, drzwi balkonowe, a nawet okno dachowe. Decydując się na rolety antywłamaniowe inwestor może mieć pewność, że już sama obecność tego akcesorium sprawi, że włamywacze zastanowią się dwa razy, zanim postanowią zagościć w budynku.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego certyfikaty i odpowiednia klasa są ważne?
- Z jakiego materiału powinny być wykonane rolety antywłamaniowe?
- Czy rolety antywłamaniowe powinny tylko chronić wnętrza przed włamaniem?
Funkcje, jakie mają pełnić rolety antywłamaniowe to pierwsza kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę wybierając produkt do swojego domu. Poza tym, że rolety tego typu mają właściwości antywłamaniowe, doskonale chronią użytkowników przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak padający deszcz, czy nadmierne nasłonecznienie. Jak zatem widać rolety antywłamaniowe poprawiają izolację cieplną okien. Co więcej, zapewniają także prywatność właścicielom domów i mieszkań. Ostatnia cecha jest szczególnie ważna dla osób, które mieszkają na parterze. Nie powinni jednak zapominać o niej właściciele poddaszy mieszkalnych. Istotną funkcją, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest to, że dobrze dobrane antywłamaniowe rolety zewnętrzne ręczne i elektryczne pozwalają zredukować hałas dobiegający z zewnątrz. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie w poniższym wpisie.
Dlaczego certyfikaty i odpowiednia klasa są ważne?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o rolety antywłamaniowe, jest atest. Jeżeli rolety antywłamaniowe nie posiadają odpowiednich certyfikatów, możesz mieć pewność, że są to zwykłe rolety zewnętrzne elektryczne lub manualne, a nie cześć systemu antywłamaniowego. Aby mieć pewność, że wybrany produkt ma właściwości antywłamaniowe, musi posiadać atest wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Wspomniany dokument określa jego jakość oraz wytrzymałość, czyli aspekty, które są niezwykle ważne, jeśli chodzi o ochronę budynku.
Nie bez znaczenia jest także klasa rolet zewnętrznych. Tutaj istotne są oznaczenia od RC1 do RC6, które informują użytkowników o stopniu ochrony, która zależy od narzędzi, których może użyć potencjalny włamywacz. Poniżej przedstawiamy poszczególne klasy:
- RC1 - chroni budynek przed próbą włamania przy użyciu siły fizycznej;
- RC2 - rolety tej klasy chronią budynek przed włamaniem z użyciem prostych narzędzi;
- RC3 - rolety ochronią budynek przed włamywaczem, który będzie używał stalowego łomu, wiertarki lub śrubokrętu;
- RC4 - rolety antywłamaniowe tej klasy chronią mieszkanie lub dom przed włamaniem z użyciem precyzyjnych i specjalistycznych narzędzi;
- RC5 - produkty tej klasy będą odporne na włamania przy użyciu szlifierki, wiertarki, a także wyrzynarki lub piły;
- RC6 - są to najmocniejsze ze wszystkich rolety antywłamaniowe, które są odporne na użycie ciężkiego sprzętu udarowego.
Rolety antywłamaniowe posiadające pierwsze klasy wykorzystuje się najczęściej w domach prywatnych. Produkty charakteryzujące się klasą RC3 są optymalnym wyborem, jeśli użytkownik chce zabezpieczyć swoją posesję przed włamywaczem zaopatrzonym w najpopularniejsze, twarde narzędzia.
Wybierając rolety antywłamaniowe warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem klasy produktu, będzie także rosła jego cena.
Z jakiego materiału powinny być wykonane rolety antywłamaniowe?
Choć techniczna specyfikacja jest tym, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając rolety antywłamaniowe warto skupić się także na tworzywie, z którego zostały wykonane. Wysokiej jakości produkty zbudowane są ze specjalnych, dodatkowo wzmacnianych materiałów. Jest to zazwyczaj solidny pancerz, który osadza się na wzmacnianych profilach aluminiowych.
Decydując się na montaż rolet antywłamaniowych, dobrze jest skupić się także na dodatkowych zabezpieczeniach. Pozwolą one jeszcze skuteczniej chronić budynek przed niepożądanymi gośćmi. Na szczególną uwagę zasługują rygle oraz wzmocnienia instalowane na prowadnicach, które zapobiegają otworzeniu rolety od zewnątrz, a tym samym włamaniu.
Czy rolety antywłamaniowe powinny tylko chronić wnętrza przed włamaniem?
Choć głównym zadaniem rolet antywłamaniowych jest ochrona budynku przed złodziejami, dobrze jest skupić się także na ich estetyce. Produkty te wykonane są najczęściej z aluminium, które łatwo dopasowuje się do różnych typów architektonicznych, nie ingerując jednocześnie w ich styl.
Omawiane rozwiązanie sprawdzi się zarówno w starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Ponadczasowy design rolet antywłamaniowych sprawia, że będą one zawsze wpisywać się w panujące trendy. Bogata gama kolorystyczna dostępna na rynku sprawia, że z powodzeniem można wybrać asortyment dopasowany do odcienia budynku. Antywłamaniowe rolety do okien dachowych najczęściej dostępne są w kolorze antracytowym, który jest nie tylko elegancki, ale także idealnie współgra z różnymi odcieniami pokrycia dachowego.
Podsumowanie
Bez względu na to, jaki rodzaj rolet antywłamaniowych wybierzesz, musisz pamiętać, że do uzyskania pełnej ochrony i prawidłowego ich działania potrzebny jest prawidłowy montaż. Warto o tym pamiętać dobierają rolety antywłamaniowe. Muszą być dopasowane do rozmiaru okna. Jest to szczególnie istotne przy oknach dachowych, których nie można ot tak sobie zmierzyć. W tym wypadku należy odnaleźć tabliczkę znamionową, odczytać z niej dane i podać je sprzedawcy, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.
Przeczytaj także:
- Ochrona przeciwsłoneczna dla Twojego poddasza od Roto
- Rolety montowane we wnęce okiennej — jakie wybrać?
- Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem, upałem, wiatrem i zimnem?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.