Rodzaje schodów strychowych
Strych to przestrzeń, z której na co dzień korzysta niewiele osób. Mimo tego, że jest to odosobniona przestrzeń na najwyższym piętrze w budynku, wymaga bezpiecznej drogi dojścia. Zamiast inwestować w pełne klatki schodowe, które nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem, można wybrać dedykowane schody strychowe, które mają pełnić określone funkcje. Jakie rodzaje schodów strychowych znajdziemy obecnie na rynku i czym warto kierować się przy wyborze? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, który z pewnością ułatwi podjęcie tej decyzji.
Z artykułu dowiesz się:
- czym charakteryzują się schody strychowe rozsuwane
- czym charakteryzują się schody strychowe składane
- czym charakteryzują się schody strychowe nożycowe
- jakie są dodatkowe elementy do schodów na strych
- jak wybrać najlepsze schody strychowe
- rodzaj klapy - nieocieplona lub ocieplona, odporna na ogień lub zimno,
- mechanizm otwierania – automatyczny lub manualny,
- barierki ochronne, poręcze,
- listwy wykończeniowe,
- stopki.
Schody strychowe rozsuwane
Rozsuwane
Schody strychowe składane
Schody składane to klasyczny rodzaj schodów strychowych, które można spotkać w wielu domach, które były budowane kilka lat wstecz. Ich mechanizm oparty jest na współpracy trzech lub czterech części, złączonych ze sobą zawiasami. Zajmują najwięcej miejsca. Zazwyczaj schody tego typu wykonane są z drewna, co dodatkowo czyni je bardzo klasycznymi.
Schody strychowe nożycowe
Elementy dodatkowe do schodów na strych
Dobór modelu schodów prowadzących na strych jest ściśle związany z wybraniem do nich odpowiednich elementów dodatkowych. Jakie części składowe warto wziąć pod uwagę?
Jak wybrać najlepsze schody strychowe?
Wybór odpowiednich schodów dachowych podobnie, jak innych elementów budowlanych nie należy do najprostszych zadań. Koniecznością w tej sytuacji jest uwzględnienie szeregu parametrów, które będą bezpośrednio przekładały się na komfort użytkowania schodów przed domowników, ich zużywanie oraz bezpieczeństwo korzystania. Dlatego właśnie, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór, weźmy pod uwagę najważniejsze parametry i sprawdźmy, czy wszystko ze sobą współgra.
Jeżeli mamy już wybrany model schodów dachowych przed zaawansowaną budową domu, to możemy spokojnie zająć się wymierzaniem otworu na ich montaż. Tutaj należy uwzględnić szerokość oraz długość naszej skrzyni schodów. W przypadku, gdy schody dachowe mają zostać dobudowane do gotowej już przestrzeni, to podczas ich wyboru kluczowym parametrem będzie szerokość konkretnej skrzynki oraz rozstaw belek w schodach. Wszystkie te parametry muszą mieścić się w zakresie, pozostawiając kilkumilimetrowy odstęp od krawędzi belek do skrzyni.
Zależnie od tego, z jakim sufitem mamy do czynienia, musimy uwzględnić odpowiednią wysokość skrzyni. Przy stropie betonowym konieczne jest dobranie skrzyni, której grubość będzie zbliżona do grubości warstwy betonu. Całość będzie dopiero tynkowana, dlatego dobre dopasowanie przełoży się na estetykę wykończenia.
Jeśli jednak na dachu znajdują się drewniane stropy, to sprawa będzie znacznie mniej skomplikowana. Zazwyczaj przy stropach drewnianych obecny jest podwieszany sufit, dlatego tutaj musimy zadbać o oto, aby zamknięta klapa schodowa łagodnie zrównywała się z sufitem. Najlepiej dobrana skrzynka schodowa powinna mieć taką wysokość, która pozwoli na przymocowanie jej do drewnianych belek stropowych i sięganie aż do profili nośnych.
Decyzja o wyborze najlepszych schodów strychowych
Podczas zakupów warto skonsultować się z profesjonalistą, który z pewnością poradzi przy wyborze. Lata doświadczenia sprawiają, że ekspert w dziedzinie montażu schodów strychowych pomoże dobrać schody, które spełnią wszystkie oczekiwane przez klientów parametry i funkcje.
Schody ROTO – bezpieczne i wygodne rozwiązanie do domu.
Ocieplanie schodów strychowych
Zainteresowany schodami strychowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta schodów strychowych na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.