t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje schodów strychowych

2021-10-19
Rodzaje schodów strychowych

  

Strych to przestrzeń, z której na co dzień korzysta niewiele osób. Mimo tego, że jest to odosobniona przestrzeń na najwyższym piętrze w budynku, wymaga bezpiecznej drogi dojścia. Zamiast inwestować w pełne klatki schodowe, które nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem, można wybrać dedykowane schody strychowe, które mają pełnić określone funkcje. Jakie rodzaje schodów strychowych znajdziemy obecnie na rynku i czym warto kierować się przy wyborze? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, który z pewnością ułatwi podjęcie tej decyzji.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. czym charakteryzują się schody strychowe rozsuwane
 2. czym charakteryzują się schody strychowe składane
 3. czym charakteryzują się schody strychowe nożycowe
 4. jakie są dodatkowe elementy do schodów na strych
 5. jak wybrać najlepsze schody strychowe

 6. schody strychowe

  Schody strychowe rozsuwane

  Rozsuwane schody strychowe to modele schodów, których praca polega na podobnym mechanizmie jak w przypadku schodów składanych. Jedyną różnicą jest tutaj całkowity brak zawiasów. W miejscu zawiasów zastosowano specjalne okucia, które umożliwiają przesuwanie poszczególnych części schodów w górę lub w dół. Przy składaniu i zamykaniu nie zajmują zbyt wiele miejsca, dzięki czemu można sprawnie z nich korzystać. Warto dodać, że schody rozsuwane mogą osiągać wysokość aż do 335 cm, a przy tym możliwe jest ich dostosowanie do niższych pomieszczeń.

  Schody strychowe składane

  Schody składane to klasyczny rodzaj schodów strychowych, które można spotkać w wielu domach, które były budowane kilka lat wstecz. Ich mechanizm oparty jest na współpracy trzech lub czterech części, złączonych ze sobą zawiasami. Zajmują najwięcej miejsca. Zazwyczaj schody tego typu wykonane są z drewna, co dodatkowo czyni je bardzo klasycznymi.

  Schody strychowe nożycowe

  Schody nożycowe wykonane są z metalu. Ich wygląd odbiega od klasycznych modeli schodów strychowych, ponieważ składają się w harmonijkę. Wielu konsumentów najchętniej decyduje się na ten wybór ze względu na większy zakres możliwości w dopasowaniu ich funkcji – schody te można regulować pod względem długości, dzięki czemu można dopasować je do wysokości danego pokoju. Są także bardzo praktyczne, ponieważ po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Jedynym utrudnieniem w ich przypadku jest mniejsza wygoda w korzystaniu z nich.

  Elementy dodatkowe do schodów na strych

  Dobór modelu schodów prowadzących na strych jest ściśle związany z wybraniem do nich odpowiednich elementów dodatkowych. Jakie części składowe warto wziąć pod uwagę?

  • rodzaj klapy - nieocieplona lub ocieplona, odporna na ogień lub zimno,
  • mechanizm otwierania – automatyczny lub manualny,
  • barierki ochronne, poręcze,
  • listwy wykończeniowe,
  • stopki.

  Jak wybrać najlepsze schody strychowe?

  Wybór odpowiednich schodów dachowych podobnie, jak innych elementów budowlanych nie należy do najprostszych zadań. Koniecznością w tej sytuacji jest uwzględnienie szeregu parametrów, które będą bezpośrednio przekładały się na komfort użytkowania schodów przed domowników, ich zużywanie oraz bezpieczeństwo korzystania. Dlatego właśnie, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór, weźmy pod uwagę najważniejsze parametry i sprawdźmy, czy wszystko ze sobą współgra.

  Jeżeli mamy już wybrany model schodów dachowych przed zaawansowaną budową domu, to możemy spokojnie zająć się wymierzaniem otworu na ich montaż. Tutaj należy uwzględnić szerokość oraz długość naszej skrzyni schodów. W przypadku, gdy schody dachowe mają zostać dobudowane do gotowej już przestrzeni, to podczas ich wyboru kluczowym parametrem będzie szerokość konkretnej skrzynki oraz rozstaw belek w schodach. Wszystkie te parametry muszą mieścić się w zakresie, pozostawiając kilkumilimetrowy odstęp od krawędzi belek do skrzyni.

  Zależnie od tego, z jakim sufitem mamy do czynienia, musimy uwzględnić odpowiednią wysokość skrzyni. Przy stropie betonowym konieczne jest dobranie skrzyni, której grubość będzie zbliżona do grubości warstwy betonu. Całość będzie dopiero tynkowana, dlatego dobre dopasowanie przełoży się na estetykę wykończenia.

  Jeśli jednak na dachu znajdują się drewniane stropy, to sprawa będzie znacznie mniej skomplikowana. Zazwyczaj przy stropach drewnianych obecny jest podwieszany sufit, dlatego tutaj musimy zadbać o oto, aby zamknięta klapa schodowa łagodnie zrównywała się z sufitem. Najlepiej dobrana skrzynka schodowa powinna mieć taką wysokość, która pozwoli na przymocowanie jej do drewnianych belek stropowych i sięganie aż do profili nośnych.

  Decyzja o wyborze najlepszych schodów strychowych powinna być ściśle związana z systemem ocieplania, który obecny jest na dachu. Wskaźnikiem jest najczęściej chęć uniknięcia utworzenia mostków cieplnych, które są miejscem uciekania ciepła z budynku. Dostępne na rynku modele schodów strychowych posiadają parametry, które pozwolą na odpowiedni dobór – przy poddaszu nieocieplanym wartość taka musi być minimalna. Przy poddaszu ocieplanym współczynnik przenikania ciepła może wynosić od 0,9 do 1,2 W/m2*K. Optymalny poziom to jednak 0,5 do 0,8 W/m2*K.

  Podczas zakupów warto skonsultować się z profesjonalistą, który z pewnością poradzi przy wyborze. Lata doświadczenia sprawiają, że ekspert w dziedzinie montażu schodów strychowych pomoże dobrać schody, które spełnią wszystkie oczekiwane przez klientów parametry i funkcje.

  Schody ROTO – bezpieczne i wygodne rozwiązanie do domu.

  Ocieplanie schodów strychowych

   
  
  
  Zainteresowany schodami strychowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

  Oferta schodów strychowych na renowa24.pl

  Autor: Małgorzata Buchkovska

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel