t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Regulacja okien dachowych

2021-03-11
Regulacja okien dachowych

Coraz więcej osób decyduje się na montaż okien dachowych. To nic dziwnego, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie świetnie doświetlić każde poddasze. Jedną z rzeczy, która spędza sen z powiek właścicieli okien dachowych, jest obowiązek przeprowadzenia cyklicznej regulacji tych produktów. W końcu temu zabiegowi powinny być poddawane nie tylko okna fasadowe, ale również okna połaciowe. Regulacja okna dachowego powinna być wykonana przez fachowców od razu po jego montażu a później cyklicznie, najlepiej zawsze sprawdzać je przed zimą.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jak regulować okna dachowe
  2. dlaczego nie wolno zapominać o regulacji okien dachowych
  3. czym jest regulacja pomontażowa okna dachowego
  4. kiedy najlepiej dokonywać regulacji okien dachowych


“okna

Jak regulować okna dachowe?

To, w jaki sposób reguluje się okno dachowe, zależne jest od jego rodzaju. Inaczej bowiem będzie przebiegała np. regulacja okna obrotowego, a inaczej okna uchylno-obrotowego. W przypadku okien wysokoosiowych siłę otwierania okna można wyregulować w szybki i komfortowy sposób. Jego działanie dostosowuje się do preferencji użytkowników oraz oczywiście do kąta nachylenia dachu. Podobnie jest z oknami uchylno-wysokoosiowymi, ponieważ skrzydło można wyregulować tak samo, jak w przypadku okien wysokoosiowych i dodatkowo zapanować nad hamowaniem skrzydła, aby np. nie opuszczało się samoistnie.

Nie zapominaj o regulacji okien dachowych

“okna

Pierwsza regulacja powinna być przeprowadzona zaraz po zamontowaniu okna przez profesjonalnego dekarza. Niestety często zdarza się tak, że jest to jedyna regulacja okien, która w ogóle została wykonana. A przecież trzeba zwrócić uwagę na fakt, że okna dachowe są wciąż poddawane różnym obciążeniom np. poprzez dodatkowe ciężkie akcesoria lub po prostu poprzez ciągłe ich otwieranie i zamykanie. Uszczelki się niszczą, powłoki ochronne ram i okuć właściwie przestają istnieć, co prowadzi do rozregulowania okna. Dopóki działają one w przyzwoity sposób, nikt nie interesuje się ich stanem faktycznym. Problem pojawia się, kiedy nie da się otworzyć okna lub zaczyna ono ciężko chodzić, nie domyka się itd. Nierzadko zdarzają się też sytuacje, kiedy niektóre elementy okna są już tak zniszczone, że sama regulacja nie pomoże i trzeba w sposób dość kosztowny, usunąć zniszczenia.

Regulacja pomontażowa okien dachowych

Możliwość regulacji pomontażowej w oknach dachowych jest naprawdę dużą zaletą. Dzięki temu, jeśli tylko po jakimś czasie zauważymy, że okno dachowe nie działa prawidłowo, co jest przecież naturalne, ponieważ budynek pracuje cały czas, możemy je wyregulować za pomocą śrub regulacyjnych, znajdujących się w bocznych ramionach. Wówczas unikamy kosztownego przemontowywania okien i przywracamy im funkcje, które utraciły przez swoją pracę. Regulacja okien we własnym w trakcie ich użytkowania umożliwia zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz stresu.

Regulowanie okuć okiennych

“okna

Okna dachowe powinny być regulowane przynajmniej raz w roku, tym bardziej, jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie dużych i ciężkich skrzydeł, które w pierwszym roku mają tendencję do opadania, a klamka przestaje pracować tak jak wcześniej. Wówczas warto wprowadzić korektę ustawienia skrzydła, poprzez regulację mechanizmu umieszczonego pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem okna dachowego. Okucia są elementem, który jest najważniejszy, aby okno dachowe mogło pracować w sposób prawidłowy. Trwałość okna oraz jego płynna praca zależna jest właśnie od nich.

Najczęściej po zimie lub lecie można zauważyć, że okna dachowe pracują gorzej. Mogło dojść do kurczenia i rozszerzania się profili, a co za tym idzie, właśnie do rozregulowania okuć. W takiej sytuacji nie ma na co czekać. Najlepiej od razu umówić się z fachowcem, który przyjedzie i doprowadzi nasze okna dachowe do porządku.Okna dachowe FAKRO - sprawdź więcej informacjiAutor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel