Poznaj zalety kominów ceramicznych.

2019-02-11
Poznaj zalety kominów ceramicznych.

Komin jest nieodzownym elementem większości budynków mieszkalnych, jego kluczowym zadaniem jest odprowadzanie spalin. W związku z tym musi być odporny na wysokie temperatury, a także odpowiednio trwały. Właściciele domów mają kilka możliwości do wyboru - między innymi klasyczne konstrukcje wykonane z cegły, kominy stalowe oraz ceramiczne. Szczególnie te ostatnie cieszą się od jakiegoś czasu dużym powodzeniem, gdyż posiadają kilka istotnych zalet.

Budowa komina ceramicznego

Pierwszą z nich, dla wielu osób najważniejszą, są koszty budowy. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami z cegły trwa to znacznie szybciej i jest dużo tańsze. Obudowa takiego komina jest bowiem składana ze specjalnie zaprojektowanych bloczków, które są ustawiane jeden na drugim. Przy każdej warstwie trzeba dodatkowo dołożyć odcinek rury ceramicznej, a połączenia wykonuje się za pomocą kwasoodpornego kitu. Ważną rzeczą jest zaizolowanie rury wełną mineralną, co pozwoli zachować odpowiednie parametry w czasie pracy. Taka konstrukcja komina umożliwia jego zabudowanie, w zależności od potrzeb. Wewnątrz mogą to być na przykład tynki czy płyty gipsowo-kartonowe, na zewnątrz także można zastosować tynk lub inną formę zabudowy. Jeśli użyje się dobrych jakościowo materiałów i wszystko zostanie prawidłowo zmontowane, to taki komin bez najmniejszych problemów wytrzyma kilkadziesiąt lat użytkowania. Koniecznie trzeba też zadbać o właściwą wentylację, chroniącą przez nadmierną wilgocią we wnętrzu.

Pozostałe zalety kominów ceramicznych

Oczywiście poza kosztami związanymi z budową kominy ceramiczne posiadają także inne zalety, mające wpływ na decyzje klientów o ich wyborze. O jakości tego rozwiązania najlepiej będą świadczyły okresy gwarancyjne, udzielane przez producentów, kilka razy dłuższe od innych systemów. Dzięki temu raz postawiony komin będzie służył przez długi czas, bez konieczności kłopotliwej wymiany wkładów. Wkłady ceramiczne są bardzo odporne na wysoką temperaturę i jej gwałtowne zmiany, zapewniają wysokie bezpieczeństwo nawet przy bardzo niebezpiecznych pożarach sadzy. Kolejną ich zaletą jest uniwersalność, można je bowiem stosować zarówno przy piecach i kominkach, jak również przy wszystkich modelach kotłów, w tym kondensacyjnych. To, co zapewne zainteresuje właścicieli kominków, to wysoka zdolność do akomodacji ciepła. Wkład ceramiczny po nagrzaniu będzie oddawał ciepło przez długi czas, nawet po wygaśnięciu paleniska. Natomiast budowlańcy z pewnością pochwalą to rozwiązanie za szybkość i wygodę montażu. Sama konstrukcja jest bardzo prosta w stawianiu, a poszczególne elementy można łatwo ciąć, wiercić i szlifować.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel