Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pomysły na ciekawe pomalowanie ścian

2022-01-03
Pomysły na ciekawe pomalowanie ścian

  

W dzisiejszych czasach wybór dekoracji wnętrz jest przeogromny. Dotyczy to również szerokiej palety barw i rodzajów farb. Za ich pomocą można w łatwy sposób odmienić niemalże każdą przestrzeń. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem często jedynie nasza wyobraźnia w tej kwestii. Farby wnętrzarskie pozwalają na zaaranżowanie pomieszczeń w dowolnym stylu i dopasowanie ich do indywidualnych preferencji. Jak zatem w ciekawy sposób udekorować nasze wnętrza za pomocą farb, o tym przeczytasz w artykule.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. w jaki sposób wykorzystać farby do aranżacji wnętrzaCiekawe pomysły na aranżację wnętrza przy zastosowaniu farb

Pomysłów na dekoracyjne malowanie wnętrz jest naprawdę wiele. Warto, decydując się na malowanie własnych czterech kątów, podpatrzeć jak robią to inni oraz co jest obecnie trendy. Poniżej kilka inspiracji, które również mogą stać się natchnieniem podczas urządzania prywatnych wnętrz.

 • Tapowanie, czyli malowanie ściany gąbką – metoda ta została zaczerpnięta od artystów. Polega na nabieraniu farby lub tuszu na gąbeczkę, a następnie nanoszenie odcisków na ścianę poprzez jej opukiwanie. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy efekt cieniowania powierzchni poprzez nałożenie większej ilości farby w danym miejscu bądź jej ciemniejszego odcienia. Jeśli chcemy osiągnąć intensywny efekt cieniowania, warto nakładać na płaszczyznę 2 odcienie, pamiętając przy tym, aby najpierw nałożyć kolor ciemniejszy, a następnie (gdy pierwsza warstwa wyschnie) ten o jaśniejszej barwie.
 • Efekt ombre na ścianie – efekt ten oznacza cieniowanie kolorów, przy czym przejście jednego odcienia w drugi jest bardzo harmonijne, a farba tak aplikowana, aby nie było widać łączeń pomiędzy kolorami, lecz ich płynne przejście w inny odcień. Dzięki niemu możemy stworzyć wrażenie prawdziwej głębi ścian. Sugeruje się jednak stosowanie tej metody na jednej wybranej ścianie, aby nie przytłoczyć całego wnętrza tego rodzaju dekoracją. W podobny sposób można aranżować pomieszczenia za pomocą płytek, tapet czy mozaiki szklanej, jednak stosowanie farby jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Aby otrzymać efekt ombre, musimy wybrać kilka odcieni danej farby, natomiast jako bazową dobrze jest stosować farbę w białym kolorze. To właśnie od niej zaczynamy malowanie powierzchni, którą dzielimy na pasy o odmiennej szerokości w pionie lub poziomie. Ciekawy efekt uzyskuje się też, gdy nasz wzór zachodzi częściowo np. na sufit. Farby nakładamy, stosując technikę od najciemniejszego do najjaśniejszego. Zanim wyschnie, zacieramy wilgotną ściereczką lub gąbeczką granice pomiędzy poszczególnymi odcieniami.
 • biała farba

 • Lamperia – dzięki niej możemy optycznie modelować wnętrze, np. „obniżyć” lub „podwyższyć” sufit. Tworzymy ją najczęściej przez zastosowanie dwóch kolorów lub rodzajów farb. Aby ją wykonać, wystarczy wyznaczyć za pomocą poziomnicy (tradycyjnej lub laserowej) krawędź, a następnie przykleić w tym miejscu taśmę malarską. Chcąc uniknąć zacieków, warto jej dolną krawędź pomalować farbą z górnej części ściany. Gdy wyschnie, gruntujemy powierzchnię lamperii i malujemy ją na wybrany kolor. Zanim farba wyschnie, zrywamy taśmę ze ściany.
 • Geometryczne wzory na ścianie – bardzo modne od jakiegoś czasu są wzory geometryczne, które są oryginalnym i atrakcyjnym wykończeniem ścian. Mogą je stanowić trójkąty, romby, kwadraty, koła i wszelkie inne figury. Występują w różnych wielkościach i kolorach. Stosuje się wzory złożone zarówno z figur ułożonych jedna obok drugiej (np. ściana w romby), jak i kompozycje, które tworzą figury umiejscowione nieregularnie, a czasem nawet na siebie zachodzące. Podobnie jak w przypadku poprzednich dekorów, pierwszą czynnością poprzedzającą malowanie jest zagruntowanie ścian. Za pomocą taśmy malarskiej wyznaczamy granice naszych figur i przystępujemy do malowania. Taśmę odrywamy, zanim farba wyschnie całkowicie. Tu warto także wspomnieć o modnych w ostatnich czasach pasach wytyczanych na ścianach, które mogą być malowane zarówno w pionie, jak i poziomie. Co prawda wymaga to od nas dość sporego zaangażowania, które będzie różne, chociażby ze względu na wybraną grubość pasów (im więcej pasów, tym więcej czasu będzie zajmie proces malowania), ale efekt często wynagradza nasz trud.
 • wałek malarski

 • Malowanie za pomocą szablonu – gotowe szablony malarskie pozwalają nam na stosunkowo szybkie odmienienie wnętrza. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy używanie taśmy malarskiej wymaga od nas zbyt dużego wysiłku. Wzorów jest mnóstwo. Mogą je stanowić postacie zwierząt, kwiatów i liści, figur, serduszek itp. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania znacznie przyspiesza czynności malarskie i charakteryzuje się dużą precyzją wykonania. Samo posługiwanie się zaś wzornikami tego typu jest bardzo proste. Wystarczy je przymocować do przygotowanej ściany za pomocą taśmy malarskiej i przystąpić do malowania. Należy tu jednak zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzić z ilością nakładanej farby, gdyż może to spowodować powstanie zacieków.
 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel