Polecane kołki do styropianu z trzpieniem metalowym
Izolacja termiczna budynku pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby jednak tak się stało, musi ona zostać wykonana w odpowiedni sposób. Izolację najczęściej wykonuje się ze styropianu, a żeby się on dobrze utrzymał, potrzebne będą solidne kołki do styropianu. Występują one w wielu rodzajach, a każdy z nich ma trochę inne zastosowanie. Poniżej zapoznasz się również z polecanymi kołkami do styropianu z trzpieniem metalowym.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje kołków i ich zastosowanie
- czy kołki do styropianu są konieczne
- jakie są oznaczenia kołków do styropianu
Jakie są rodzaje kołków i ich zastosowanie
Kołki do styropianu występują w różnych odmianach. Dlatego osoba, która pierwszy raz w życiu chce zakupić te elementy budowlane, może mieć z tym niemały kłopot. W poniższym artykule dowiesz się jak dobrać odpowiednie łączniki do styropianu, aby ocieplenie jak najlepiej spełniało swoją rolę.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że w sklepach znajdziesz kołki z trzpieniem plastikowym i kołki z trzpieniem metalowym. Największą popularnością cieszą się te wymienione jako pierwsze, ponieważ dużą przewagą nad drugimi jest ich atrakcyjna cena.
Łączniki z trzpieniem metalowym powstają z metalu ocynkowanego, który zapobiega ich korozji. Lepiej radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi i posiadają lepsze opinie. Ich wadą jest przede wszystkim cena wyższa niż tych plastikowych. W przypadku wkrętów metalowych, możesz również zakupić te o wydłużonej strefie rozpierania – są one często wykorzystywane podczas nakładania izolacji na budynek.
Wybierając łączniki do styropianu, przede wszystkim należy kierować się szerokością styropianu, ponieważ długość kołka musi pasować temu parametrowi. Dzięki temu pozbywasz się pierwszego problemu z montażem styropianu.
Czy kołki do styropianu są konieczne?
Łączniki do styropianu są potrzebne, aby móc dobrze przymocować go do elewacji i zapobiec ewentualnemu odwarstwieniu. Są wykorzystywane nie tylko do styropianu białego czy grafitowego, ale czasem wymaga ich również wełna mineralna.
W wielu budynkach rezygnuje się jednak z kołków i stawia na klej mocujący. Natomiast tam, gdzie trzeba wykonać izolację naprawdę solidnie, nie powinno zabraknąć kołków. Są to głównie budynki, które są narażone na gwałtowny wiatr i te, które są dość wysokie. Tam, gdzie do montażu wykorzystuje się piankę montażową, również nie powinno zabraknąć kołków.
Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości kołkach do styropianu, wówczas wybieraj te ze specjalnymi zaślepkami styropianowymi. Najczęściej rozwiązanie to wykorzystywane jest podczas ocieplania budynków pasywnych. Zaślepka styropianowa skuteczne chroni przed powstawaniem mostków termicznych. Dodatkowo zamaskowane kołki nie będą w stanie odbarwić tynku wykończeniowego.
Oznaczenia kołków do styropianu
Kołki do styropianu posiadają konkretne oznaczenia, dzięki którym szybko dowiesz się, które z nich są idealnie dostosowane do Twoich potrzeb:
- A – łączniki do styropianu montowanego na powierzchni ze zwykłego betonu.
- B – kołki do styropianu, przystosowanego pod pełne bloczki ścienne.
- C – dyble do styropianu montowanego na pustakach i cegle dziurawce.
- D – kołki na ściany z betonu lekkiego.
- E – dyble do styropianu, przystosowane pod ściany z betonu komórkowego.
Teraz już wiesz, w jaki sposób oznacza się zastosowanie kołków do styropianu.
Jakie są ceny kołków do styropianu? Kołki do styropianu z trzpieniem metalowymJak widać w sklepach budowlanych, możesz trafić na wiele różnych rodzajów kołków do styropianu. Najważniejsze parametry, o których zawsze powinieneś pamiętać podczas zakupów do grubość ściany i styropianu.
Bardzo dobre opinie posiadają kołki z trzpieniem metalowym RAWLPLUG. W sklepie renowa24.pl znajdziesz kilka ich długości od 120 mm do 300 mm. Czym się charakteryzują?
- Mogą być wykorzystane zarówno do styropianu, jak i do wełny mineralnej,
- ich montaż zalecany jest do materiału termoizolacyjnego z cegły pełnej, perforowanej, betonu lekkiego oraz gazobetonu,
- jest to produkt bardzo wytrzymały i cechuje się najkrótszą głębokością wiercenia,
- gwóźdź wykonany jest z ocynkowanej stali,
- odporny na udar obtrysk pozwala na redukcję mostków termicznych,
- wyprofilowane gniazdo TX/HEX stabilizuje podczas wkręcania przez podtrzymywanie osadzenia końcówki montażowej,
- odporność ogniowa (F120),
- zewnętrzna powierzchnia kołka pozwala na zamaskowanie otworu montażowego.
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.