Poddasze mieszkalne – podzielić na pomieszczenia, czy zostawić otwartą przestrzeń? Jak zaplanować doświetlenie wnętrz?
Każdy, kto projektuje poddasze mieszkalne, ma na nie jakiś pomysł. Można zostawić otwartą przestrzeń, co jest częste w przypadku małych poddaszy użytkowych, lub można podzielić je na mniejsze pomieszczenia, jeśli przestrzeń jest odpowiednio duża. Warto jednak pamiętać o odpowiednim doświetleniu poddasza użytkowego, aby wpadało do niego jak najwięcej naturalnego światła, które przecież jest nam potrzebne do zachowania zdrowia i świetnego samopoczucia.
Z artykułu dowiesz się:
-
jak można urządzić poddasze mieszkalne
-
jak podzielić przestrzeń na poddaszu
-
jak doświetlić poddasze
-
gdzie zaaranżować schowki na poddaszu
Jak przeważnie urządzane jest poddasze?
Na poddaszach użytkowych bardzo często projektowane są sypialnie, a wraz z nimi łazienka. W zależności od jego wielkości stawia się również na inne pomieszczenia, takie jak pokoje dziecięce czy gabinety i pokoje zabaw. Nie da się ukryć, że jeśli postawimy na otwartą przestrzeń bez podziałów, lub z małym podziałem, wówczas będzie nam łatwiej zaadaptować poddasze. Prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie na poddaszu mieszkania dla kilkuosobowej rodziny. Wszystko jednak zależy od konstrukcji poddasza. Jednak im mniejsze ono będzie, tym gorzej, ponieważ niektóre projekty mogą być naprawdę karkołomne.
Podział przestrzeni na poddaszu
To, w jaki sposób będzie można wydzielić przestrzeń na poddaszu, zależne jest w głównej mierze od liczby kominów, miejsc wentylacyjnych, czy umiejscowienia schodów. To, gdzie znajdzie się klatka schodowa, determinuje komunikację na poddaszu. Piony kanalizacyjne wskazują miejsce, w którym może powstać łazienka. Następnie wydzielamy miejsca na inne pomieszczenia. W przypadku korytarzy najczęściej ustala się, aby były one jak najkrótsze i żeby nie zabierały dużo miejsca. W wielu przypadkach rezygnuje się z nich całkowicie. Najmniejsze pomieszczenia typu schowki czy garderoby lub WC.
Ważne jest również doprowadzenie kanałów wentylacyjnych i wody, i najczęściej robi się tzw. przeniesienie kanałów z niższej kondygnacji. Wodę można prowadzić w ścianie lub posadzce.
Jak zaaranżować doświetlenie poddasza?
Światło dzienne jest jednym z ważniejszych czynników, dzięki któremu możemy poczuć się dobrze. W przypadku poddasza bardzo ważne jest zaaranżowanie doświetlenia w odpowiedni dla człowieka sposób. Jeśli nie jesteśmy ograniczeni tylko pionowymi ścianami i możemy zainstalować okna w połaci dachowej, wówczas mamy dość duże pole do popisu. Jeśli jesteś fanem dużym okien, to musisz wziąć pod uwagę, że na poddaszu lepiej umieścić więcej mniejszych okien niż np. jedno duże, ponieważ promienie słoneczne nie dotrą całkowicie na drugą stronę pomieszczenia, więc będzie tam panował nieprzyjemny półmrok. W ostatnim czasie coraz chętniej stawia się na okna pionowe, które montowane są obok siebie. Nie dość, że daje to piękny efekt wizualny, to jeszcze dodatkowo pomieszczenie jest świetnie doświetlone. Jedyne, o czym należy wówczas pamiętać to fakt, aby okna te miały taką samą szerokość.
Schowki na poddaszu
Częstą zagwozdką wśród osób, które wykańczają poddasze, jest zaaranżowanie różnego rodzaju schowków. Nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę, ale jednym z najlepszych miejsc mogą być te najniższe punkty, pomiędzy skosem a podłogą. To tam coraz częściej urządza się różnego rodzaju skrytki, w których można trzymać niepotrzebne rzeczy. Można wówczas zamówić meble na wymiar, które z pewnością zmieszczą się w tych niskich przestrzeniach. Jeśli lubimy bardziej oryginalne rozwiązania, to wówczas możemy zainwestować w skrzynie na kółkach, które można dowolnie wysuwać i wsuwać z powrotem pod skos.
Rozwiązań na zaadaptowanie poddasza użytkowego jest naprawdę wiele, więc każda osoba, która ma możliwość stworzenia dodatkowego miejsca mieszkalnego może skorzystać z naprawdę wielu projektów wykończeniowych poddasza i dopasować go pod swoje oczekiwania. Dbając przy okazji o bezpieczeństwo i komfort użytkowania tej przestrzeni.
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.