t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pod jakim kątem powinno się łączyć komin z piecem?

2020-06-08
Pod jakim kątem powinno się łączyć komin z piecem?

Aby instalacja grzewcza działała prawidłowo, należy nie tylko dobrze wybudować komin, ale także prawidłowo podłączyć go do pieca. W tym wypadku instalację trzeba wykonać nie tylko zgodnie z przepisami, ale także z wytycznymi producenta. Tylko wtedy można mieć pewność, że korzystanie z komina będzie w 100% bezpieczne i co więcej — że będzie odebrany przez kominiarza.

Chcąc wykonać samodzielnie system odprowadzania spalin, należy kierować się nie tylko szczegółowymi wytycznymi, jakie podawane są w przepisach prawa budowlanego, ale także zapoznać się za opracowaniem projektowym producentów systemu, który wybraliśmy. Dzięki ich wskazówkom będzie można prawidłowo zamontować system, dzięki czemu komin będzie nie tylko sprawnie działał, ale także będzie bezpieczny.

Wykonanie komina — zasady, o których nie można zapominać

Aby mieć pewność, że komin, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie spalin spełnił swoje zadanie i był w 100% bezpieczny, podczas jego tworzenia należy zastosować się do następujących zasad:



komin
  1. Przewód kominowy powinien być poprowadzony pionowo. Dopuszczalne odchylenie, jakie można zastosować wynosi 30°. Warto mieć jednak na uwadze, że można je zastosować na odcinku nie dłuższym niż 2 m.
  2. Komin powinien mieć określoną wysokość:
    1. co najmniej 2 metry — jeżeli stosuje się kotły gazowe z palnikami atmosferycznymi, których moc nie przekracza 35 kW (podana odległość to różnica pomiędzy okapem przerywacza ciągu i wyloty spalin, który znajduje się ponad dachem);
    2. 4 metry — dla pozostałych kotłów gazowych;
    3. 5 metrów — dla kotłów olejowych.
  3. Przekrój przewodów spalinowych na całej długości komina musi być taki sam.
  4. Budując komin na zewnętrznej ścianie domu i kominy stricte zewnętrzne, trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej.
  5. Część komina, która znajduje się wewnątrz budynku, nie potrzebuje izolacji.
  6. Poszczególne elementy komina muszą być szczelnie połączone. Absolutnie nie można łączyć ich w stropie.
  7. Każdy komin spalinowy musi zostać wyprowadzony ponad dach. Wysokość tej części powinna pozwolić na pojawienie się prawidłowego ciągu.
komin

Podstawowe elementy komina spalinowego

Aby można było zbudować efektywny i bezpieczny system kominowy, należy pamiętać o elementach, które muszą znaleźć się w systemie odprowadzania spalin. Należą do nich:

  • otwór rewizyjny — pozwala wyczyścić komin. Montuje się go u dołu, a także na wszelkich załamaniach komina i czopucha;
  • czopuch do komina — otwór musi znajdować się w pomieszczeniu kotła. Odległość od podłogi wynosi 30 cm;

 

  • otwory rewizyjne znajdujące się w częściach skośnych (na załamaniach) - jeśli komin jest odchylony od pionu.

 

Jaki czopuch wybrać do komina?

Czopuch jest odcinkiem, który łączy wybrany kociło z kominem spalinowym. Powinien być prowadzony możliwie najkrótszą drogą, bez załamań i łuków. Jeżeli inwestor indywidualny zdecyduje się na montaż pionowego wyloty spalin, długość pionowego czopucha powinna wynosić co najmniej 22 cm.

Wg normy PN-B-02431-1999 długość przewodów spalinowych poziomych nie może być dłuższa, niż ½ wysokości efektywnej części komina (odległość pomiędzy paleniskiem a wylotem na dachu). Jeżeli potrzebny jest montaż przewodów poziomych, nie powinny mieć one więcej, niż 2 metry. Co więcej, należy je prowadzić ze spadkiem co najmniej 5% w kierunku pieca.

komin

Jeżeli trzeba dokonać zmiany położenia czopucha, trzeba pamiętać o tym, że powinna być dokonywana pod kątem nie większym niż 90°, ale nie mniejszym lub równym 135°. Przewód, który łączy wylot spalin z pieca z wkładem kominowym musi mieć:

  • otwór pozwalający na pomiar spalin, którego średnica powinna sięgać 10 mm. Musi myć oddalony od wylotu kotła o jego dwie średnice;
  • otwory rewizyjne we wszystkich miejscach, gdzie trzeba było wykonać załamanie pod kątem większym niż 90°; jeżeli to konieczne trzeba zamontować także tłumik hałasu.

Dlaczego dobrze wykonane przyłącze kominowe jest tak ważne?

Aby mieć pewność, że ciąg kominowy będzie prawidłowy, należy dobrze wykonać przyłącze kotła do komina. Ciąg kominowy jest zjawiskiem, które decyduje, czy spaliny nie będą cofały się do pomieszczeń, a także, czy spalanie będzie przebiegało w sposób, jakiego oczekuje inwestor indywidualny.

Jak okazuje się w praktyce przyłącze kominowe nie może zbytnio wpłynąć na poprawę ciągu, może go jednak skutecznie pogorszyć. Dlatego też trzeba poświęcić mu szczególnie dużo uwagi. Należy poświęcić dużo uwagi jego konstrukcji. Nie można wykonywać żadnych przewężeń, co więcej, przyłącze powinno mieć taki przekrój, jak średnica wkładu kominowego. Nie powinno być zbyt długie i prowadzone w poziomie.

komin

Stosując się do powyższych zasad, a także instrukcji od producenta systemów kominowych, z pewnością wykonasz odpowiednie przyłącze, które przez lata będzie spełniać swoją funkcję.



Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel