Płyta pod obmurówkę – co to jest i czy warto montować?
Prawidłowe wykończenie komina jest równie ważne jak jego budowa. To od niego zależy, czy komin będzie trwały i bezpieczny dla użytkowników przez wiele lat. Jak wykonać wykończenie? Użyć zaprawy, czy klinkieru? Czym jest płyta wspornikowa pod obmurówkę? Pytań rodzi się wiele, dlatego chcąc ustawić Wam podjęcie odpowiedniej decyzji, postaramy się dziś odpowiedzieć na tytułowe pytanie.
Jeszcze do niedawna kominy murowano, co oznaczało, że ceglane ściany musiały pracować w trudnych warunkach. Brak wkładów powodował, iż trzeba było czyścić osadzającą się na ścianach sadzę, a sam komin szybko stawał się nieszczelny, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców domu. Mając to na uwadze, obecnie stawia się na kominy systemowe, które są niezwykle szczelne i bezpieczne dla użytkowników. Aby wyglądały elegancko, stosuje się obmurówkę, która ma spełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale także chronić komin przed uszkodzeniami. Okazuje się, że tego elementu wykończenia nie można bagatelizować. Prawidłowe wykonanie obmurówki powinno zacząć się od przygotowanie odpowiedniej podstawy wsporczej. Czym jest i jak ją wykonać? Kiedy płyta pod obmurówkę jest potrzebna, a kiedy można z niej zrezygnować?
Czym jest płyta pod obmurówkę?
Decydując się na wykończenie komina cegłą klinkierową, trzeba mieć na uwadze, że spełni swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie odpowiednio podparta. Do tego celu służy płyta pod obmurówkę. Produkt ten powinien powinien być na tyle wytrzymały, aby móc utrzymać ciężar obmurówki. Niekiedy można w tym celu wykorzystać specjalną stalową ramę, jednak warto zastanowić się nad wykorzystaniem wspomnianej wyżej płyty. Co więcej, producenci systemów kominowych bardzo często oferują dedykowane płyty wsporne wykonane z żelbetu, które są w stanie utrzymać obmurówkę nawet do 3 m wysokości, czyli taką, która jest najczęściej wykonywana w domach jednorodzinnych.
Dlaczego warto zastosować gotową płytę podporową?
Zastosowanie gotowej płyty podporowej jest o tyle wygodne, że specjaliści od kominów mogą zrezygnować z szalowania oraz wylewania jej na kominie. Dzięki temu znacznie przyspiesza się prace i budowę komina systemowego.
Płyta podporowa pozwala szybko wykonać wykończenie komina klinkierem. Podparcie wykonuje się na ostatniej kondygnacji budynku. Tradycyjne sposoby zakładają wykonanie podparcia z bloczków, które mają odpowiednią wytrzymałość na ściskanie lub z czerwonej cegły. Warto jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie jest dużym obciążeniem dla stropu, co oznacza, że konieczne jest wykonanie prawidłowego zbrojenia.
Obmurówka na fundamencie, czy na wsporniku?
To, czy obmurówka komina będzie wykonana na wsporniku, czy na fundamencie, zależy w dużej mierze od momentu, w którym ma się zacząć. Jeżeli ma być elementem dekoracyjnym we wnętrzu domu lub komin stoi na zewnątrz, przy ścianie szczytowej, nie ma mowy w tym wypadku o wykorzystaniu płyty wspornej. Tutaj sprawdzi się jedynie wykończenie, które umiejscowione będzie na fundamencie, na którym stoi komin. Oznacza to, że fundament musi zostać odpowiednio poszerzony, aby móc utrzymać zarówno komin, jak i jego wykończenie.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak wykonanie obmurówki, która znajduje się w strefie dachu. Aby ta została wykonana prawidłowo, należy przygotować odpowiednią podporę. Jest nią wspomniana płyta wspornikowa.
Na jakiej wysokości powinna znaleźć się płyta wspornikowa?
Zastanawiając się nad tym, na jakiej wysokości powinna znajdować się płyta wspornikowa, warto mieć na uwadze, że tutaj nie ma jednoznacznych wytycznych. Najważniejsze w tym momencie jest to, aby przez połać dachu przechodził cały przekrój komina, wraz z jego obudową.
Murowane ściany są dość dużym obciążeniem nie tylko dla komina, ale również dla płyty wsporczej, dlatego zaleca się, aby obmurówka nie przekraczała 3 m wysokości od płyty wspornikowej do zakończenia komina. Względy ekonomiczne podpowiadają, żeby płytę wsporczą wykonać zaraz za więźbą dachową.
Płyta wspornikowa — przygotować własnoręcznie, czy kupić gotowy produkt?
Producenci systemów kominowych, aby ułatwić życie swoim klientom, oferują dedykowane płyty wspornikowe, które znacznie przyspieszają prace nad kominem. Wiele osób decyduje się jednak na samodzielne wykonanie płyty. Jak to zrobić? Dokładnie tak samo, jak każdy inny żelbetowy element, tzn. w pierwszej kolejności trzeba przygotować szalunek z otworami, w których mają znaleźć się przewody i trzpienie montażowe. Aby mieć pewność, że płyta będzie idealnie przylegała do kanału spalinowego, warto wykorzystać dostępny w kupionym pakiecie szalunku systemowego. Dzięki niemu można mieć pewność, że naprężenia termiczne będą odpowiednio skompensowane. Teraz pozostało tylko ułożyć zbrojenie i zalać wszystko betonem. W tym wypadku doskonale sprawdzą się suche mieszanki betonowe, które są wysokiej jakości i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.
Decydując się na samodzielne wykonanie płyty, warto mieć na uwadze, aby wykonać ją wcześniej i nie betonować jej na kominie (co niestety jest powszechną praktyką). Jest to niezwykle ważne, w szczególności tam, gdzie stosuje się wkład docieplony wełną. Woda zarobowa zawilgoci wełnę, co więcej, mocowanie szalunku może uszkodzić trzon komina, dlatego też jeśli inwestor indywidualny zdecyduje się na samodzielne wykonanie płyty wsporczej, powinien ją wykonać osobno.
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie płyty, pamiętaj o tym, aby jej montażem i obmurówką zająć się, dopiero kiedy beton całkowicie zwiąże. Inaczej mogą pojawić się brzydkie wykwity na klinkierze.Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.