Pędzle malarskie — rodzaje produktów ze względu na kształt i przeznaczenie
Malowanie ścian, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych to często nieodłączny element remontu budynku. Aby mieć pewność, że pokryta farbą powierzchnia będzie trwała, warto wybrać nie tylko odpowiedni produkt, ale także narzędzia. Od tego, jakiego pędzla użyjemy do malowania, w dużej mierze zależy efekt końcowy wykonanej pracy. Warto zatem przed jej rozpoczęciem zapoznać się z rodzajami narzędzi dostępnych na rynku. W dzisiejszym artykule przedstawimy zatem ofertę rynkową pędzli, a także podpowiemy, w jakich sytuacjach można wykorzystać poszczególne produkty.
Wybierając pędzle malarskie, warto trzymać się zasady, że im większa powierzchnia do pomalowania, tym większe powinno być narzędzie do nakładania farby. Nie da się ukryć, że istotną kwestią jest nie tylko rodzaj, ale również kształt włosia. Aby mieć pewność, że wybraliście prawidłowe narzędzie, poniżej przedstawimy zestawienie dostępnych na rynku rozwiązań. Po zapoznaniu się z nim, z pewnością nie będziecie mieli problemów z doborem odpowiedniego pędzla.
Okrągłe, skośne, czy owalne — jakie pędzle wybrać do malowania ścian?
Wiele rodzajów pędzli dostępnych na rynku sprawia, że właściciele domów nie wiedzą, który produkt wybrać. A trzeba mieć na uwadze, że odpowiedni dobór tych materiałów budowlanych jest niezwykle istotny podczas malowania ścian. Kiedy i jakich pędzli należy używać podczas remontu? Oto zestawienie podstawowych modeli:
- duży pędzel malarski KAEM zwany ławkowcem — wykonany jest z długiego, naturalnego włosia. Jest to pędzel malarski, który zostawia widoczną fakturę, dlatego nie można wykorzystać go do malowania gładkich powierzchni. Doskonale natomiast sprawdza się we wszystkich pracach przygotowawczych, takich jak: gruntowanie ścian, nakładania kleju, czy malowanie elewacji.
- pędzel malarski płaski, angielski lub półangielski — pędzel ze sztywnym włosiem (w zależności od producenta może mieć włosie naturalne, syntetyczne lub mieszane). Wspomniane pędzle malarskie sprawdzą się podczas malowania niewielkich powierzchni o gładkiej strukturze. Dzięki nim możecie mieć pewność, że ściana zostanie pokryta równomierną ilością farby.
- tapetówka — jest to pędzel malarski podobny do ławkowca, jednak ze znacznie krótszym włosiem. Idealnie sprawdzi się nakładania kleju do tapet, oraz malowania i gruntowania nierównych powierzchni.
- pędzel malarski okrągły i owalny — tego rodzaju narzędzie doskonale sprawdza się przy wszelkich pracach dekoracyjnych. Z powodzeniem okrągłego lub owalnego pędza można użyć do malowania stolarki drzwiowej i okiennej, a także wszelkiego rodzaju powierzchni porowatych i strukturalnych. Warto również mieć na uwadze, że dla lepszego wykorzystania narzędzia, włosie pędzla okrągłego może być dowolnie przycinane.
- pędzle skośne — są niezwykle podobne do pędzli angielskich. Ich znakiem rozpoznawczym jest włosie ścięte pod określonym kątem. Pędzle skośne służą do precyzyjnego malowania powierzchni. Warto je wykorzystać do odcinania kolorów lub malowania równych pasów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich używanie wymaga wprawnej ręki.
- pędzel akrylowy — produkt przystosowany do malowania lakierami i farbami akrylowymi. Dzięki jego zastosowaniu możecie mieć pewność, że po nałożeniu farby stworzy się gładka powierzchnia bez żadnych skaz i struktur.
- pędzel malarski długi z zakrzywionym trzonkiem, tzw. krzywak — produkt, który będzie niezastąpiony podczas malowania kaloryferów oraz innych trudnodostępnych miejsc. Doskonale sprawdzi się do malowania linii styku pomiędzy ścianą a podłogą czy sufitem.
Zobacz także: Jak wybrać pędzel do malowania ścian?
Skoro już wiecie, jakie pędzle można dostać na rynku, zachęcamy do skorzystania z oferty renowa24.pl, gdzie znajdziecie wszystkie akcesoria i farby potrzebne do malowania. Pamiętajcie przy tym, że wszystkie pędzle malarskie należy odpowiednio przygotować przed pierwszym użyciem. Należy zatem oczyścić włosie z kurzu oraz usunąć wszystkie wypadające włókna. Jak to zrobić? Wystarczy kilkukrotnie przejechać pędzlem po krawędzie mebla lub stołu. Teraz możecie przystąpić do malowania!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.