Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optymalny wybór okna dachowego – na co zwrócić uwagę

2019-12-18
Optymalny wybór okna dachowego – na co zwrócić uwagę
Okna dachowe pełnią na poddaszu ważną rolę. Pozwalają stworzyć przytulną sypialnię, użyteczną garderobę czy dodatkową łazienkę. Na rynku dostępnych jest wiele okiennych propozycji, które różnią się parametrami i właściwościami. Jak dobrać model optymalny do naszych potrzeb i funkcji pomieszczenia? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych. Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Pomieszczenia umiejscowione pod dachem to specyficzne i trudne do zagospodarowania obszary, ze względu na kształt wnętrza, jak i panujące tam warunki. Materiały budowlane użyte do ich wykończenia muszą być trwałe i dobrane starannie. Dotyczy to sposobu doświetlenia i wentylacji poddasza. Standardowym rozwiązaniem stały się bez wątpienia okna połaciowe. Na tym nasz wybór się nie kończy – pozostaje dobór odpowiedniego pod względem parametrów modelu. Okno, które będzie pełniło swoją rolę dobieramy z uwzględnieniem charakteru i przeznaczenia pomieszczenia. Inne materiały sprawdzą się w sypialni, inne w narażonej na wilgotność łazience. Do kuchni czy łazienki najlepiej zastosować produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci, które będą miały profil zabezpieczony przed kontaktem z wodą.okno w kuchni


Możliwości okien dachowych

Szeroki wybór różnorodnych modeli okien dachowych nie ułatwia zadania. Ważne, aby przy doborze okna wziąć pod uwagę potrzeby domowników i dobrać funkcjonalność okna tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania. Aspektem, który powinniśmy przeanalizować, jest wybór sposobu otwierania. Obsługa okien połaciowych nie jest najprostsza, dlatego ważny jest dobór właściwego mechanizmu. System otwierania i zamykania stolarki na poddaszu rozpatrujemy w kontekście usytuowania przeszkleń w pomieszczeniach oraz funkcji, jaką ma pełnić okno – czy ma tylko doświetlać wnętrza, czy zależy nam na jego częstym otwieraniu. Dobrze sprawdzają się systemy uchylne z opcją mikrowentylacji, które są przydatne podczas snu w chłodniejsze dni. Jeśli zależy nam na komfortowej obsłudze, zwróćmy uwagę na warianty z klamką umiejscowioną u dołu skrzydła.

Przy wyborze okna uwzględnić należy również kwestie związane z utrzymaniem ich czystości. Mile widzianą funkcjonalnością jest możliwość obrócenia skrzydła w pozycji do mycia o 120° Warte uwagi są propozycje, których profile zbudowane są z materiałów odpornych na zabrudzenia, wysokie temperatury czy starzenie. Dzięki temu pod wpływem trudnych warunków pogodowych będą dobrze pełnić swoją rolę i wytrzymają przez długie lata. Istotnym punktem dla wielu osób jest kwestia jak największego ograniczenia strat ciepła, czyli wybór okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Efekt taki uzyskamy dzięki ciepłemu profilowi zintegrowanemu z odpowiednim pakietem szybowym. Ważną rolę w izolacyjności okna odgrywają dodatkowe uszczelki oraz specjalne kołnierze uszczelniające z możliwością dopasowania do pokrycia płaskiego lub falistego.okno w kuchni


Okno oknu nierówne, więc żeby być zadowolonym z zastosowanych w naszym domu rozwiązań, warto poznać ich parametry i funkcje. Kluczowe będą tu takie kwestie jak termoizolacyjność, komfort obsługi czy trwałość materiałów.

Rady eksperta:

1. Wybierając okno dachowe zwróćmy uwagę na miejsce, w którym ma się ono znajdować.

2. Rozważmy sposób, w jaki ma się ono otwierać.Buduj i remontuj razem z nami!

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-12
Wszystko ok. Polecam.
2021-12-02
Szybko i sprawnie
pixel