Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okno dachowe jakie wybrać? Jakie są rodzaje szyb?

2020-02-03
Okno dachowe jakie wybrać? Jakie są rodzaje szyb?
Dzięki szerokiej ofercie szyb, okna dachowe spełniają indywidualne wymagania mieszkańców domu. Aby okno dachowe odpowiadało na konkretne potrzeby, które są różne ze względu na położenie, klimat czy upodobania estetyczne ważne jest dobranie odpowiednich szyb oraz parametrów technicznych, charakterystycznych dla produktów szklanych.

Od lat powierzchnie poddaszy są wykorzystywane do celów mieszkalnych. Niezależnie od tego czy budujemy nowy budynek czy adoptujemy strych w istniejącym już domu wybierając okna dachowe powinniśmy zwrócić uwagę na zastosowany w nich rodzaj szkła. Ze względu na położenie okien dachowych ich szyby muszą spełniać wymagania takie jak:

  1. Izolacja termiczna,
  2. Ochrona przed słońcem,
  3. Ochrona przed hałasem,
  4. A także ochrona przed włamaniem.

Zatrzymanie ciepła we wnętrzu

Miarą, która określa izolacyjność termiczną szyby jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Im jest on niższy, tym większa jest izolacyjność cieplna. Wartość tego współczynnika w jednej pojedynczej tafli wynosi ok. 6 W/m2K, która jest bardzo słaba.

okna dachowe


W strefie klimatycznej, w której mieszkamy stosowane są szyby zespolone, które zapewniają lepsze parametry w zakresie izolacyjności cieplnej. Szyby takie składają się z dwóch lub więcej tafli szkła, które zostały oddzielone od siebie ramkami dystansowymi i uszczelnione hermetycznie wokół brzegów. Aby podnieść parametry izolacyjne w szybach zespolonych stosuje się szkło niskoemisyjne z powłoką, która wpływa na obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Przestrzenie między szybami wypełniane są gazem, najczęściej argonem, który również poprawia izolacyjność. Konsekwencją obniżenia współczynnika przenikania ciepła jest podwyższenie temperatury szyby od pomieszczenia i eliminacja zimnego ciągu od okna.

Dobrą izolacyjność cieplną zapewniają szyby zespolone, gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi od 1,0 do 1,1 W/m2K. Takimi parametrami charakteryzują się szyby Pilkington Insulight TM Therm, które zapewniają ochronę przed utratą ciepła, podnoszą komfort użytkowania i redukują zjawisko skraplania się pary wodnej.

Obecnie, gdy budownictwo pasywne rozwija się coraz większym zainteresowaniem cieszą się szyby zespolone dwukomorowe, które zapewniają wyższy poziom izolacyjności cieplnej. Szyby te pozwalają na obniżenie współczynnika przenikania ciepła do 0, 7 do 0,3 W/m2K.okna dachowe


Ochrona przed przegrzaniem

Zbyt duży dostęp do ciepła słonecznego przez ukośne okno powoduje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, które szczególnie odczujemy latem. Parametrem wskazującym na skuteczność ochrony szyby przed słońcem jest parametr g, określający przepuszczalność energii słonecznej. Parametr g pokazuje, ile procent ciepła padającego do środka dostaje się do wnętrza. Im jest on niższy, tym szyba jest bardziej efektywna. Aby ograniczyć przepuszczalność ciepła słonecznego na poddaszu stosowane są szyby:
    a) absorpcyjne – minimalizują przepuszczanie energii ze słońca, pochłaniając ją. Są to szyby barwione na kolor niebieski, zielony, brązowy lub szary. Intensywność zabarwienia i skuteczność ochrony zależna jest od grubości szkła.

    b) refleksyjne – ograniczają przepuszczalność ciepła słonecznego odbijając je do otoczenia. Charakteryzują się efektem lustrzanym. Dostępne są w kolorach niebieskim, zielonym, brązowym i szarym oraz neutralnym, czyli zbliżonym do zwykłej szyby.

Szkło przeciwsłonecznej jest zewnętrzną taflą szkła w szybie zespolonej. Jego zadaniem jest jak największe zatrzymanie promieniowania słonecznego na zewnątrz. Ochrona przed hałasem Standardowe szyby zespolone, które są stosowane w oknach dachowych posiadają współczynnik tłumienia hałasu (Rw) na poziomie od 31-35dB. Gdy potrzebne jest uzyskanie większej ochrony przed hałasem przenikającym z zewnątrz w oknach montuje się szyby zespolone z laminowanego szkła dźwiękochłonnego, które pozwalają na osiągnięcie współczynnika Rw na poziomie 41dB.

okna dachowe


Ochrona przed włamaniem

Aby zwiększyć odporność szyby na rozbicie i sforsowanie prze intruza może zastosować szyby antywłamaniowe. Ochronna szyba antywłamaniowa jest to szkło laminowane, składające się z dwóch tafli sklejonych do siebie za pomocą folii PVB. Szkło oprócz funkcji ochronnej także tłumi hałas, a zastosowana w nim folia PVB obniża promieniowanie ultrafioletowe, które wpływa na blaknięcie materiałów.

okna dachowe


Utrzymanie okien dachowych w czystości jest pracochłonne, a bywa i niebezpieczne, dlatego w celu ograniczenia mycia stosuje się w nich szkło samoczyszczące. Właściwość tą szkło zawdzięcza powłoce, która jest na zewnątrz okna i która reagując z promieniowaniem ultrafioletowym dziennym powoduje rozkładanie organicznych zanieczyszczeń. A także dzięki właściwościom hydrofilowym podczas deszczu lub spłukiwania woda spływa z powierzchni równą warstwą zabierając wszystkie zanieczyszczenia. Szyba taka wysycha szybo i nie pozostawia smug.

okna dachowe


Dekoracja

Obok funkcji użytkowych okien dachowych projektanci zwracają uwagę na estetykę. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkła uzyskamy określony efekt, który będzie zgodny z projekcją projektanta. W oknach dachowych możemy zastosować szkło dekoracyjne, które jest przezroczyste lub półprzezroczyste. Taki szeroki wybór szkła dekoracyjnego sprawia, że dziś wykorzystywane do aranżowania sypialni, gabinetów, pokoi dziecięcych, kuchni, a nawet łazienek.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel