t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okno dachowe do łazienki jak dobrać rozmiar?

2022-01-27
Okno dachowe do łazienki jak dobrać rozmiar?

 

Okno dachowe do łazienki to jeden z istotnych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę, chcąc stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Oprócz odpowiedniego materiału, z jakiego jest wykonane, dużą rolę odgrywa także jego rozmiar. Zastanawiasz się, jakie okno dachowe do łazienki wybrać? Biorąc pod uwagę ilość produktów na rynku, dobór odpowiedniego modelu nie jest łatwe. Jest jednak jedna zasada, które może Ci w tym pomóc. Pamiętaj, że okno dachowe do łazienki powinno mieć rozmiar 1/8-1/10 powierzchni podłogi pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze będzie prawidłowo doświetlone.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki wpływ na rozmiar okna dachowego do łazienki może mieć wysokość jego montażu?
  2. Co warto wiedzieć o szerokości okna dachowego do łazienki?
  3. Jaka optymalna powierzchnia okna dachowego do łazienki będzie idealna?

kobieta relaksująca się w wannie ustawionej pod oknem dachowym

Aby łazienka była prawidłowo doświetlona, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Pierwszym z pewnością jest wspomniany wyżej stosunek powierzchni okna dachowego, którą liczy się w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. Choć niektórzy eksperci uważają, że górnej granicy przeszklenia nie ma (inwestor powinien zwrócić uwagę jedynie na wytrzymałość konstrukcji), zachęcamy Ci do tego, abyś zwrócić także uwagę na wysokość i szerokość okna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego po obliczeniu odpowiedniej powierzchni przeszklenia, warto skupić się na określonych modelach. Kolejnym po rozmiarze aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o okna dachowe do łazienek, jest materiał, z jakiego wykonano dany produkt. Zastanawiasz się, czy lepsze będą okna drewniane, czy okna dachowe PCV/PVC? Zapoznaj się z artykułem: Jakie odpowiednie okno dachowe do łazienki — plastikowe czy drewniane?, w którym przybliżyliśmy ten temat.

eklektyczna łazienka wyposażona w okno dachowe

Jaki wpływ na rozmiar okna dachowego do łazienki może mieć wysokość jego montażu?

Zanim zajmiesz się przeliczeniem rozmiaru okna dachowego do łazienki, powinieneś skupić się na przestrzeni skosu, w którym najlepiej je zamontować. Wówczas będziesz miał pewność, że pomieszczenie zostanie odpowiednio doświetlone. Dlatego też pochyl się nad wysokością montażu okna połaciowego.

Bez względu na to, czy wybierzesz okno dachowe do łazienki FAKRO, VELUX, czy MAGNETIC NEO, musisz pamiętać, że wysokość dolnej krawędzi będzie ograniczała wielkość ścianki kolankowej. Jeśli jest ona stosunkowo niska (poniżej 80 cm) lub w ogóle jej nie ma, wysokość montażu zależy od inwestora. Warto tutaj wspomnieć, że im wyżej zamontowane okno dachowe do łazienki, tym lepiej doświetlona przestrzeń. Dlatego przyjmuje się zasadę, że dolna krawędź okna połaciowego nie powinno być montowane niżej niż 80 cm i wyżej niż 150 cm od podłogi (wówczas możliwe jest swobodne oglądanie przez okno świata zewnętrznego, a nie jedynie nieba, jak również komfortowe otwieranie i czyszczenie produktu).

W zależności od tego, którą opcję wysokości montażu wybierze inwestor, będzie to generowało rodzaj otwierania okna dachowego. W tym wypadku do wyboru jest:

okno dachowe w nowoczesnej łazience

Co warto wiedzieć o szerokości okna dachowego do łazienki?

Każde okno dachowe do łazienki posiada określoną szerokość. Uwzględniając ten parametr przy wyborze rozmiaru, należy wziąć pod uwagę rozstaw krokwi, który będzie w tym wypadku kluczowy. Choć tę zasadę można ominąć stosując tzw. "wymiany", warto dopasować się do ich rozstawu. Wówczas nie inwestor nie będzie miał problemu z ich wycinaniem i stosowaniem dodatkowych belek, które stosuje się w odległości 30-50 cm od górnej i dolnej krawędzi okna.

Okno dachowe do łazienki — jaka optymalna powierzchnia będzie idealna?

Jak widać powyżej, aby prawidłowo dobrać rozmiar okna dachowego do łazienki, należy nie tylko kierować się zasadą wielkości przeszklenia, ale także brać pod uwagę szerokość okna oraz wysokość jego montażu. Bardzo często rozstaw krokwi, kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej determinuje wybór określonego modelu. Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne łatwo jest obliczyć odpowiedni rozmiar okna lub okien dachowych do łazienki. Pamiętaj, przy tym, żeby nie wybierać zbyt wysokich okien, które mogą nie być wygodne w użytkowaniu. Jeśli okaże się, że powierzchnia okna przeszklenia powinna być długa, warto wybrać kilka okien dachowych i połączyć je w zestaw KOMBI, który z pewnością będzie wyglądał ciekawie.

Podsumowanie

Optymalna powierzchnia okna dachowego do łazienki pozwoli dobrać odpowiedni rozmiar oraz ilość przeszkleń pozwalających na dobre doświetlenie wnętrza. Warto tutaj zastosować wspomnianą na początku zasadę — na każde 8 lub 10m2 powierzchni podłogi powinien przypadać minimum 1m2 powierzchni okna dachowego. Wybierając okno dachowe do łazienki warto kierować się tą zasadą. W połączeniu z odpowiednim materiałem i dostępnymi rozmiarami okien, na pewno uda się wybrać wysokiej jakości rozwiązanie, które będzie trwałe i bezproblemowe.

 

Przeczytaj także:

 

 Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel