DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna na poddaszu – ile zamontować?

2020-11-27
Okna na poddaszu – ile zamontować?

To, jaka ilość okien na poddaszu ma być zamontowana, w głównej mierze zależy od tego, czy poddasze ma być użytkowe, czy nie. Jeśli mamy zamiar spędzać na nim dużą ilość czasu, wówczas z pewnością przyda się więcej okien dachowych, jeśli natomiast będzie to pomieszczenie do przechowywania różności to wówczas ilość okien może być nieco ograniczona.

Z artykułu dowiesz się:

“okno,

Zapewnij odpowiednie doświetlenie poddasza

Eksperci, którzy zajmują się doświetleniem poddaszy, są zgodni, że aby światła było wystarczająco dużo, stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. W praktyce oznacza to, że jeśli nasze poddasze posiada 40m2 powierzchni, wówczas powierzchnia łączna okien nie może być mniejsza niż 5 metrów kwadratowych. Takie rozwiązanie jest najlepsze, kiedy na poddaszu planujemy stworzyć wielką sypialnię, pokój zabaw czy po prostu przestrzeń, w której będziemy spędzać dużo czasu. Jeśli jednak miejsce to ma być traktowane bardziej jako strych, wówczas odpowiedni współczynnik wynosi 1:12, co oznacza, że powierzchnia okien może być mniejsza, czyli może wynosić około 4 metrów lub minimalnie mniej.

Zainwestuj w mniejsze okna

“okno,

Zamontowanie jednego wielkiego okna na poddaszu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ światło nie będzie w stanie wszędzie dotrzeć. Najlepiej doświetlają mniejsze okna. Wiadomo, że wówczas będzie ich więcej, ale przynajmniej miłe, naturalne światło będzie miało do tego pomieszczenia o wiele lepszy dostęp. Ktoś zawsze może powiedzieć, że przecież po coś istnieje sztuczne światło. Jednak niezbitym faktem jest to, że w przesiadywanie przez długi czas w sztucznym świetle jest niezdrowe dla ludzkiego organizmu. To ile okien dachowych zamontujesz, zależy od Twoich preferencji i ustaleń z inwestorem. Jednak nie może być ona mniejsza niż dane podane powyżej.

Jaki rozmiar okien dachowych wybrać?

“okno,

Zależy to od rodzaju dachu. Im mniejszy kąt jego nachylenia, tym dłuższe powinno być okno. Dzięki temu pomieszczenie to będzie świetnie doświetlone, a i widok z oknaokna będzie lepszy. Tak więc rozmiar okna przede wszystkim powinno się dopasować do kąta nachylenia dachu. Należy również pamiętać, że istnieje coś takiego jak prawo budowlane, które konkretnie określa jak montować, gdzie i ile okien powinno znajdować się na poddaszu użytkowym. Wyjątkiem są np. łazienki, gdzie powierzchnia oświetlenia nie musi wynosić 1:8, ponieważ zdecydowanie wystarczy 1:10 lub 1:11.

Zastawiając się nad wyborem odpowiednich okien i ich rozmiaru, pamiętajmy, że często na poddaszach znajdują się również okna ścienne i pewnie zaskoczy Was fakt, że ten typ okna daje aż o około 20% mniej doświetlenia niż okno połaciowe. Jednak jeśli okna te są już na poddaszu, to wówczas jeśli nie chcecie przesadzić z ilością doświetlenia, dodajcie je do swoich obliczeń. Chyba że pasuje Wam ogromna ilość światła na poddaszu!

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel