Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dachowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

2020-06-19
Okna dachowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Okna dachowe są coraz częściej stosowane jako skuteczne doświetlenie poddasza mieszkalnego. I słusznie, ponieważ dają dużo możliwości. Właściciele domów jednorodzinnych lub mieszkań ze skosami powinni zastanowić się nad ich montażem. Co zatem warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji? Stosować okna dachowe, czy nie?

Budując lub wykańczając dom trzeba podjąć szereg istotnych decyzji. Jedną z nich jest z pewnością odpowiedni dobór okien. Czy na poddaszu montować okna dachowe? Dlaczego warto? Kiedy tego typu rozwiązanie jest korzystne? Pytań jest wiele. Jeśli właściciel domu pozna na nie odpowiedzi, z pewnością przekona się, że okna połaciowe są doskonałym rozwiązaniem na doświetlenie poddasza mieszkalnego.

Kiedy warto zastosować okno dachowe?

Jeżeli zdecydujecie się, aby strych przeznaczyć na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne, warto mieć na uwadze, że montaż okien dachowych będzie niezwykle korzystny. Rozwiązanie to, jeśli będzie przemyślane pozwoli doskonale doświetlić każde pomieszczenie. Popularność okien połaciowych można zauważyć szczególnie w nowoczesnych budynkach i domach jednorodzinnych. Bardzo często poddasza nie dzieli się na poszczególne pokoje, a tworzy z niego jedną, wielką przestrzeń, co oznacza, że pomieszczenie musi być dobrze doświetlone. Sztuczne światło nie zawsze wystarczy, dlatego w połaci dachu trzeba zamontować okna. Co więcej, na poddaszu jest wiele skosów, ponieważ sufity są częścią dachu. Nie można zatem zamontować tam tradycyjnych rozwiązań.

okna dachowe, co warto wiedzieć

Porada eksperta:

Decydując się na montaż okien dachowych wykonanych z PVC należy wybierać te modele, które można rozszczelnić. Warto zatem postawić na modele z możliwością mikrouchyłów lub takie z nawiewnikiem. Te drugie zapewnią odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz, dzięki czemu wietrzenie pomieszczeń nie będzie konieczne.

Okno dachowe a ochrona mieszkania

Decydując się na montaż okien dachowych na poddaszu, z pewnością należy zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną produktów, którymi jesteśmy zainteresowani. W tym wypadku dobrze jest pamiętać o współczynniku przenikania ciepła U który powinien być jak najniższy. Okazuje się bowiem, że im wartość jest mniejsza, tym mniej jest strat ciepła. Obecnie dostępne modele mają U równe 1,3, jednak należy pamiętać o tym, że od stycznia 2021 roku omawiany współczynnik zostanie zmniejszony do 1,1.

Deszcz, grad, śnieg — jakie okna wybrać?

Wybierając idealne okna dachowe, nie można zapominać o niepogodzie. Okazuje się bowiem, że omawiany asortyment jest o wiele bardziej narażony na deszcz, niż tradycyjne okna. Dlatego też producenci zabezpieczają je aluminiowymi okładzinami. Warto mieć także na uwadze, aby podczas montażu stosować jak najmniej wkrętów, które mogą powodować przeciekanie okna.

Dobrym wyborem mogą okazać się okna poliuretanowo — drewniane, gdzie w konstrukcji zastosowano drewno modyfikowane termicznie, które pokryto poliuretanem. Dzięki temu nie wymagają większej konserwacji i są odporniejsze na zgubne działanie wody.

okna dachowe, jakie okna dachowe wybrać

Ciche okna dachowe

Decydując się na okna dachowe, warto wybierać te produkty, które zapewnią ciszę i spokój podczas przebywania na poddaszu. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie pomieszczenia jak sypialnia, czy pokoje dzieci, gdzie w nocy powinna panować przyjemna cisza. Dlatego też szukając okien dachowych, dobrze jest zwrócić uwagę na produkty dźwiękoszczelne, które w czasie deszczu lub hałasu blokują przeszkadzające w odpoczynku dźwięki.

Okna dachowe mają 6 klas izolacji. Kupując dany produkt dobrze jest stosować się do zasady - im głośniej na zewnątrz, tym wyższej klasy powinny być okna.

Z wentylacją za pan brat

Okna dachowe, szczególnie te wykonane z PVC są niezwykle szczelne. Dlatego też, aby zapewnić odpowiednią wentylację, warto wybierać te, które wyposażono w mikrowentylację (jest to niewielka szczelina, którą stosuje się pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem okiennym) lub specjalne listwy wentylacyjne. Dobrze jest także wybrać okna dachowe z nawiewnikiem, który montowany jest w zależności od producenta u góry lub na dole framugi. Zaletą takiego rozwiązania jest prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach, bez konieczności ich wietrzenia.

okna dachowe, co warto wiedzieć

Na jakie zagrożenia warto zwrócić uwagę?

Zanim ostatecznie wybierzecie okna dachowe, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które nie są wadami produktu, ale mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Aby go uniknąć, wybiera się określone modele okien dachowych. Do najczęściej wymienianych należą:

  • uciekanie ciepłego powietrza;
  • nieszczelność podczas opadów atmosferycznych;
  • hałas na poddaszu;
  • brak kontroli wpadającego przez okno światła;

Rozważając powyższe kwestie i wybierając odpowiedni okna i dodatki do nich, można stworzyć komfortowe poddasze, na którym będzie można przyjemnie spędzać czas przez wiele lat.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-09
Super.
2021-12-02
Profesjonalne, rzeczowe.
pixel