Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dachowe a świetlik dachowy. Co lepsze?

2020-10-17
Okna dachowe a świetlik dachowy. Co lepsze?


Naturalne światło powinno pojawić się w każdym pomieszczeniu. Poddasze jest szczególnym miejscem, które jeśli ma być komfortowe, należy prawidłowo doświetlić. Tutaj pojawia się pytanie — wybrać świetlik w dachu czy okno dachowe? Abyście mieli pewność, że podejmiecie słuszną decyzję, dziś opowiemy trochę więcej o świetlikach i porównamy je z dostępnymi na rynku oknami dachowymi.
Z artykułu dowiesz się:


“świetlik

Dobre samopoczucie, przypływ energii, doskonały nastrój — tak na człowieka wpływa naturalne światło. Warto zatem, aby do pomieszczeń przedostawało się go jak najwięcej. Naturalne doświetlenie można zapewnić za pomocą świetlików lub okien dachowych. Kiedy sprawdzi się pierwsze, a kiedy drugie rozwiązanie?

Gdzie sprawdzą się okna dachowe?

Okna dachowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą dobrze doświetlić poddasze. Idealnie sprawdzą się w salonach, sypialniach, czy pokojach dzieci. Czy jednak jest to jedyne rozwiązanie? Okazuje się, że nie. Producenci okien dachowych proponują swoim klientom także inne możliwości doświetlenia poddasza. Mowa tutaj o świetlikach dachowych. Co zatem wybrać — świetlik tunelowy czy okno dachowe? Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie doskonale się sprawdza, z tym że w różnych sytuacjach. Gdzie i kiedy zatem wybrać świetlik dachowy?

“świetlik

Świetlik tunelowy — co to takiego?

Oferta przeszkleń dachowych jest niezwykle bogata, ale tak naprawdę niewiele osób wie, czym są świetliki tunelowe i do czego tak naprawdę służą. Jeżeli należysz do tych osób, jesteś w dobrym miejscu. Dowiesz się istotnych rzeczy, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać świetlik w dachu czy okno dachowe?

Świetlikiem dachowym nazywa się nic innego, jak przeszkloną konstrukcję dachu, którą dodatkowo wyposaża się w tunel — w zależności od produktu może być sztywny lub elastyczny. Zadaniem wspomnianego elementu umożliwienie dostępu do naturalnego światła w pomieszczeniach, w których montuje się świetliki.

“świetlik

Gdzie zamontować świetlik dachowy?

Choć świetliki dachowe stają się coraz popularniejsze, nie ulega wątpliwości, że nie są w stanie w 100% zastąpić okien dachowych. Tego typu produkt idealnie pasuje do miejsc, w których nie da się zamontować tradycyjnych okien dachowych, jak np. korytarze czy hole na poddaszu. Co więcej, wiele osób wykorzystuje je w miejscach, w których chce mieć dodatkowe źródło światła słonecznego, np. nad blatem roboczym w kuchni lub nad biurkiem w gabinecie. Jak zatem widać — odpowiedź na pytanie: świetlik tunelowy czy okno dachowe jest jednoznaczna — nie da się zastąpić sobą tych dwóch elementów. Właściciel poddasza może zamontować oba produkty i cieszyć się doskonałym dostępem do naturalnego światła.

A jeśli o montaż chodzi — co warto wziąć pod uwagę decydując się na świetlik tunelowy?

“świetlik

Montaż świetlika tunelowego — jakie wymagania wziąć pod uwagę?

Aby mieć pewność, że zamontowane świetliki tunelowe spełnią swoją funkcję, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wielkość i ilość, ale także szereg innych czynników, w skład których wchodzą:

  • wielkość, kształt i wysokość pomieszczenia, w którym będą montowane wspomniane przeszklenia — im pokój jest większy i wyższy, tym więcej świetlików warto zamontować;
  • rozmieszczenie poszczególnych mebli i wyposażenia pomieszczenia — to właśnie do niego należy dopasować rozmieszczenie poszczególnych świetlików;
  • funkcję pomieszczenia, w którym znajdą się świetliki — czy ma to być korytarz, domowe biuro, czy łazienka na poddaszu.

“świetlik

Decydując się na montaż świetlika, warto także wziąć pod uwagę samo usytuowanie dachu. Świetliki tunelowe lepiej sprawdzają się na południowej stronie poszycia dachowego. Bez względu na to, w którym miejscu zamontujesz wspomniany produkt, pamiętaj, że nie zastąpi Ci okna dachowego VELUX lub innego producenta. Może być jedynie dodatkiem do niego.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
2021-12-09
Super.
pixel