t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odpowiedni tynk na styropian- co powinieneś wiedzieć przed wyborem

2019-12-03
Odpowiedni tynk na styropian- co powinieneś wiedzieć przed wyborem
W tym artykule opiszemy rodzaje tynków zewnętrznych. Zdefiniujemy pojęcie tynku. Rozważymy, jaki tynk położyć na styropian. Wymienimy firmy produkujące tynki.

Rodzaje tynków zewnętrznych

  • Tynki tradycyjne

    Są to tynki, o grubości 2-3 cm nie odznaczające się żadnymi szczególnymi właściwościami i są niedrogie. W ich skład wchodzą spoiwa budowlane – cement i wapno. Możemy nimi wykańczać podłoża mineralne takie jak: ściany betonowe lub murowane. Sprzedawane są w postaci suchych mieszanek, które rozrabia się z odpowiednią porcją wody. Tynki tradycyjne zewnętrzne dzielimy na: cementowo-wapienne i cementowe.

    Odpowiedni tynk na styropian

    • Tynki cementowo-wapienne
    • Tynki cementowo-wapienne zazwyczaj stosuje się do wykończenia elewacji. Są przeznaczone do zastosowań na ścianach zewnętrznych. Dawniej tynki te wyrabiano samodzielnie w betoniarkach. Teraz kupujemy skomponowane fabrycznie mieszanki, a betoniarka pomaga Nam tylko w rozrabianiu ich z wodą. Tynki te są tanie i popularne. Ich zaletą jest wysoka paro przepuszczalność, a trwałość rośnie z upływem czasu. Są wydajne i odporne na korozję biologiczną. Niestety chłoną wodę i nie są odporne na skurcz, który doprowadza do pękania tynku w trakcie wiązania. Układa się je dwuwarstwowo. Po ułożeniu są chropowate i nawet po wygładzeniu pozostają szorstkie.
    • Tynki cementowe
    • Spoiwem ich jest cement. Brak w składzie wapna sprawia, że są one bardziej wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale powoduje, że mają gorszą urabialność, co oznacza, że trudniej się go nakłada i jego powierzchnia nie jest bardzo gładka. Szybko wiąże i twardnieje. Jest mniej odporny na powstający skurcz, w efekcie nieodpowiedniego naniesienia i późniejszej pielęgnacji może pękać.
  • Tynki podkładowe lub wygładzające
  • Wśród zewnętrznych tynków tradycyjnych wyróżniamy tynki, które mają ściśle określone przeznaczenie, są to tynki podkładowe i wygładzające.

    • Tynki podkładowe
    • Tynki podkładowe dzielą się na cementowo-wapienne lub cementowe. Służą do wyrównywania powierzchni przed właściwym tynkowaniem, np. murów ceglanych z głębokimi spoinami. Nie są tak gładkie jak tradycyjne cementowo-wapienne lub wapienne. Tworzą idealne podłoże pod dekoracyjne tynki cienkowarstwowe. Tynki typu "szpryc" są odmianą tynków cementowo -wapiennych. Pełnią podobną funkcję jak preparaty gruntujące tzn.: poprawiają przyczepność właściwego tynku oraz zmniejszają chłonność podłoża. Nanosimy je jako podkład (tzw. obrzutkę lub szpryc) przed rozpoczęciem tynkowania na gładkie albo chłonne powierzchnie.
    • Tynki wygładzające
    • Tynki te są drobnoziarnistymi tynkami cementowo-wapiennymi. Kruszywo zawarte w nich ma małą granulację i umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni. Tynki te możemy porównać z gładziami. Stosujemy je do robienia cienkiej warstwy wierzchniej układając je na tynku podkładowym. Tego rodzaju tynk elewacyjny nie zastępuje tynków cienkowarstwowych.

  • Tynki cienkowarstwowe
  • Sprzedawane są jako jeden z komponentów systemu ociepleniowego BSO (ETICS). Stosuje się je do ocieplenia ścian zewnętrznych. Możemy również wykończyć nimi nieocieploną powierzchnię ściany lub jej fragment. Do dyspozycji mamy tynki cienkowarstwowe:

    Tynk mineralny

    tynk mineralny

    Tynki te są trwałe, odporne na deszcz, ale dobrze przepuszczają parę wodną. Oznacza to, że wilgoć nie gromadzi się w ścianie, więc ściana oddycha. Tynki mineralne dostępne są w mniejszej gamie kolorów niż inne tynki. Możemy je pomalować paroprzepuszczalnymi farbami elewacyjnymi;

    Tynk akrylowy

    tynk akrylowy

    Tynki akrylowe są odmianą tynków żywicznych (polimerowych). Są odporne na działanie wody, ale szczelne, czyli ich para przepuszczalność jest mniejsza. Zaletą ich jest różnorodność kolorów.

    Tynk silikonowy

    tynk silikonowy

    Są dostępne w nieograniczonej palecie kolorystycznej. Ich odporność na zabrudzenia i korozję mikrobiologiczną jest duża. Tworzą oddychającą powłokę.

    Tynk silikonowo-silikatowy

    tynk silikonowo-silikatowy

    Tynk silikatowo-silikonowy jest wyprawą cienkowarstwową. Możemy go nanieść na różne podłoża. Jest używany m.in. w systemach ociepleń. Może być stosowany do wykańczania powierzchni wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

    Jaki położyć tynk na styropian

    nakładanie tynku

    Najpopularniejszymi rozwiązaniami jest zastosowanie cienkowarstwowych tynków strukturalnych. Najczęściej stosuje się tynki mineralne i akrylowe, które różnią się właściwościami i rodzajem spoiwa. Tynki mineralne występują w postaci sypkiej jako produkt do wymieszania z wodą. Tynki akrylowe, w których spoiwem jest żywica akrylowa występują w postaci gotowej do użycia pasty. Oba rodzaje tynków barwione są wg wzornika kolorów.

    Wykonanie elewacji tynkiem mineralnym jest tańsze niż przy użyciu tynków akrylowych. Cechą charakterystyczną tynków akrylowych jest duża wytrzymałość i hydrofobowość. Tynki mineralne dzięki procesowi karbonizacji wapnia zyskują na wytrzymałości wraz z upływem czasu.

    Zaleca się pomalowanie elewacji wykonanej tynkiem mineralnym farbą silikonową egalizacyjną, a poprawi to wygląd i trwałość powłoki oraz zapewni szybkie odparowywanie wilgoci z podłoża. Wybierając tynk musimy wziąć pod uwagę ocenę kosztów, zamierzony efekt wizualny oraz trwałość produktu.

    Firmy produkujące tynki, które znajdziesz w Naszym sklepie:

    1. Tynk mineralny

    2. ARSANIT

      TERMOORGANIKA

    3. Tynk akrylowy

    4. ARSANIT

      CERESIT

      MAGNETIC

      TERMOORGANIKA

    5. Tynk akrylowo-silikonowy

    6. TERMMOORGANIKA

    7. Tynk silikonowy

    8. ARSANIT

      CERESIT

      MAGNETIC

      TERMOORGANIKA

    9. Tynk silikatowy

    10. ARSANIT

      Porady eksperta:

      1. Rodzaj tynku wybieramy zgodnie z miejscem przeznaczenia.
      2. Właściwości tynków zależą od ich rodzaju.
      3. Tynki mineralne są sypkie, ale ulegają tzw. procesowi karbonizacji wapnia.
      4. Tynki akrylowe są odporniejsze, ale i droższe.
      5. Kolory tynków są różne.

      Podsumowanie:

      1. Rodzaj tynku zależy od umiejscowienia powierzchni.
      2. Gama kolorystyczna tynków w szczególności akrylowych jest duża.
      3. Różny rodzaj tynku posiada różne właściwości.
      4. Wybór tynku zależy także od naszych możliwości finansowych.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel