Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odpowiedni dobór okien dachowych FAKRO

2019-11-06
Odpowiedni dobór okien dachowych FAKRO
W artykule dowiesz się jak odpowiednio dobrać okno na Twoje poddasze. Często zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy wybrać duże, a może małe okno? Mamy je osadzić nisko, a może jednak wysoko? Rozmyślamy nad tym, czy lepsze będzie okno obrotowe, czy uchylno-obrotowe? Te pytania pojawiają bardzo często, ponieważ każdy z nas chciałby, aby jego wymarzony dom był idealny i wszystko w nim zostało zrobione perfekcyjnie. Dlatego też powstał ten artykuł, aby ułatwić Ci podjęcie pewnych decyzji, związanych z doborem odpowiedniego okna dachowego.

Kiedy w końcu zdecydujemy się na budowę naszego wymarzonego domu, musimy sprostać wielu problemom. Między innymi jakich artykułów użyć, aby spełniły wszystkie nasze oczekiwania. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach mamy do wyboru szeroką gamę produktów, możemy zdobyć informację na temat każdego produktu, to i tak stajemy przed trudnym wyborem co najlepiej wybrać.

Gdy po wielu rozmowach, za i przeciw zdecydujemy się wybrać konkretne materiały i zaczniemy budowę naszego domu, zostaną postawione ściany, wykonana zostanie konstrukcja dachu, stajemy znowu przed trudna decyzją. Czyli jakie okna dachowe powinniśmy wybrać? Może zdarzyć się tak, że na poprzednie etapy budowy przeznaczyliśmy zbyt dużo pieniędzy i musimy teraz zaoszczędzić na kolejnych etapach. Teraz stajemy przed trudną decyzją, czyli co zrobić aby nie kupić tańszego okna, które w późniejszych latach nie spełni naszych oczekiwań.

Musimy pamiętać o tym, że odpowiedni dobór konstrukcji oraz ilość okien na poddaszu będzie miało ogromne znaczenie dla dalszego użytkowania.

Funkcje okien dachowych:

1. Oświetlają poddasze.

Musimy pamiętać, że dostęp naturalnego światła dla funkcjonowania naszego organizmu ma ogromne znaczenie. Dlatego też powinniśmy wybrać okna, które posiadają duże przeszklenia, dzięki czemu większa ilość światła dostanie się do pomieszczenia.

2. Dają możliwość widoku na otoczenie.

Okna dachowe FAKRO zróżnicowane są pod względem sposobu otwierania. Mamy okna obrotowe, uchylno-obrotowe, okna balkonowe oraz okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. O wygodzie użytkowania poddasza decydować będzie sposób w jaki będziemy otwierać okno. Natomiast rozmiar i wysokość montażu okna będą decydować o możliwości widoku na otoczenie.

width=

3. Umożliwiają dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia.

Istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze jest to, aby okno dachowe dawało możliwość przewietrzenia pomieszczenia oraz wspomagało prawidłową pracę wentylacji grawitacyjnej.

Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okna dachowego?

1. W zależności od przeznaczenia i wielkości pomieszczenia.

Najważniejszą kwestią przy doborze okna dachowego jest wyliczenie ile i w jakich rozmiarach potrzebujemy okna. Aby się tego dowiedzieć, musimy znać wielkość i przeznaczenie danego pomieszczenia. Ilość potrzebnego światła jest wyrażana przez zależność powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Jeżeli pomieszczenie ma być użytkowane przez ludzi, stosunek ten powinien wynosić 1:8, natomiast w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest światło dzienne ze względu na przeznaczenie, stosunek powinien wynosić przynajmniej 1:12.

Jak obliczyć ilość potrzebnych okien do oświetlenia światłem dziennym pomieszczenia?


PRZYKŁAD – obliczenie dla pomieszczenia o powierzchni 20 m²

1 = 8

? = 20

(20 x 1) : 8 = 2,5

Wynik w powyższym przykładzie oznacza, że w celu oświetlenia pomieszczenia o powierzchni 20 m² musimy dobrać okna o powierzchni 2,5 m²liczonej w świetle trong>ościeżnic. Aby uzyskać taką powierzchnię, musielibyśmy zastosować:

4 okna 78x118 cm

lub 3 okno dachowe 78x140

lub 2 okna 114x118 cm.


Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby wybór 4 okien 78x118 cm w układzie 2x2 po dwóch stronach pomieszczenia, ponieważ wtedy najlepiej światło dzienne będzie rozprowadzone. Ważne jest, aby zwrócić uwagę przy wyborze okna na materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Okna drewniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, nie mniej jednak w swojej ofercie FAKRO posiada okna tworzywowe przystosowane do pomieszczeń, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki). Do takich pomieszczeń przeznaczone jest również jedno z okien drewnianych malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być też stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach na poddaszu, jeśli np. klient na niższych kondygnacjach ma okna z PVC i chce w całym domu zachować ten sam materiał.

2. W zależności od kąta nachylenia dachu.

Czynnik ten jest o tyle ważny, aby uzyskać w pomieszczeniu odpowiednie naświetlenie oraz wygodnie użytkować okno dachowe. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Im wyżej okno będzie zamontowane, tym łatwiej będzie można je obsługiwać i mocniej oświetli pomieszczenie.

width=

Jaka jest odpowiednia wysokość montażu okna dachowego?

Istotną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby optymalnie spełniało swoje funkcje.

„W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest wysokość montażu okien dachowych, które posiadają nawiewniki. Według instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej okna te należy montować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. W oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy.

Aby okno zostało zamontowane zgodnie z przepisami, to górna krawędź okna dachowego powinna być na wysokości 220 cm. Okna FAKRO radzi się montować na poziomie 110-140 cm od podłogi, dzięki czemu zostaną spełnione wymagania przepisów oraz zagwarantuje to odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.

W oknach FAKRO, dzięki zastosowaniu klamki u dołu możemy komfortowo i prawidłowo obsługiwać zamontowane okna. Przy montażu na tej wysokości możemy pod oknem umieścić standardowy grzejnik oraz prawidłowo wykonać szpaletę, dzięki czemu zapewnimy prawidłową cyrkulację powietrza w całej wnęce okna oraz ograniczymy ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

width=

Jak prawidłowo doświetlić poddasze?

REGUŁA 1 - Lepsze efekty oświetlenia uzyskamy dzięki zastosowaniu kilku okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż wstawiając okna zgrupowane w jednym miejscu.

REGUŁA 2 - Im wyżej od podłogi okno zostanie umieszczone, tym lepiej i bardziej pomieszczenie będzie oświetlone.

REGUŁA 3 - Wysokie okna dachowe zapewnią równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz zagwarantują widok na otoczenie.

width=

Jeśli przy doborze okien dachowych spełnimy wyżej wymienione warunki, możemy być pewni, że poddasze będzie idealnie dopasowane do Naszych potrzeb.


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel