Ocieplenie ścianki kolankowej
W polskim budownictwie mieszkaniowym najczęściej wykorzystuje się dachy skośne. Często przestrzeń znajdująca się pod nimi wykorzystywana jest jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Dlatego też należy ją odpowiednio docieplić. Jak zatem odpowiednio dobrać i poprawnie wykonać izolację ścian kolankowych, które są jedną z istotnych części poddasza?
Z artykułu dowiesz się:
- jak powinno być wykonane ocieplenie ścianki kolankowej
- jakie najczęstsze błędy popełnia się podczas ocieplenia ścianki kolankowej
Wybierając izolacyjne materiały budowlane należy pamiętać, że są one badane w warunkach laboratoryjnych. Tak określa się współczynniki przewodzenia ciepła, które nazywane są także „lambdami”. Te jednak nie determinują jednoznacznie skuteczności określonego rozwiązania, jeśli chodzi o przenikanie ciepła przez zewnętrzne przegrody domu.
Dachy naszych domów oparte są na konstrukcji szkieletowej, gdzie puste przestrzenie w więźbie dachowej wymagają zastosowania materiałów izolacyjnych o dużej sprężystości, które dodatkowo będą stabilne mechanicznie. Mając to na uwadze, do ocieplenia dachu idealnie sprawdza się wełna mineralna, która doskonale wpasowuje się w przestrzenie między krokwiami. A jak sprawa ma się, jeśli chodzi o ścianę kolankową?
Jak powinno być wykonane ocieplenie ścianki kolankowej?
Każdy inwestor, który buduje dom powinien mieć na uwadze, że poddasze składa się nie tylko z dachu, ale również ze ścianki kolankowej. Wykonuje się ją na końcu ostatniej kondygnacji. Występuje także w głębi pomieszczenia, w wersji cofniętej. Jaki rodzaj ścianki zostanie zastosowany zależy od tego, czy właściciel chce podnieść więźbę dachową i jednocześnie zyskać więcej przestrzeni użytkowej, czy jedynie podniesienie standardu cieplnego poddasza. Choć jak widać jej wysokość, a także sposób wykonania mogą się różnić w zależności od koncepcji poddasza, jedno jest pewne - ściankę kolankową także trzeba odpowiednio docieplić, co pozwoli ograniczyć straty ciepła w ogrzewanych pomieszczenia. Jak zatem wykonać prawidłowo ocieplenie ścianki kolankowej?
Jeżeli ścianka kolankowa wykonana jest w sposób tradycyjny, najczęściej wykonuje się drewniany szkielet ścianki od strony pomieszczenia, w którym umieszcza się wybrany materiał izolacyjny. Jeśli ścianka kolankowa jest przedłużeniem fasady wentylowanej, należy pamiętać, aby od zewnętrznej strony szkieletu należy zamocować płyty wiatroszczelne, które będą stykać się bezpośrednio ze szczeliną wentylacyjną.
Mając w swoim domu ściankę kolankową cofniętą (konieczność jej stworzenia pojawia się, kiedy niskie poddasze jest adaptowane na cele mieszkalne, gdzie murłata znajduje się na poziomie wieńca stropu), najlepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie ocieplenia przez strop i wymurowanej, cofniętej ściance kolankowej. Powinno ono łączyć się z termoizolacją, którą umieszczono w szczelinie fasady. W taki sposób powstanie nieocieplona przestrzeń powietrzna, która zarówno ochroni poddasze przed stratami ciepła w czasie zimy, jak i przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Co więcej, proponowane rozwiązanie znacznie ułatwi wentylację ocieplonego wcześniej dachu.
Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać o tym, że istotne jest zachowanie ciągłości termoizolacji oraz wentylacji, które znajdują się pomiędzy dachem a wylotem szczeliny fasady. Należy także mieć na uwadze, aby cofnięta, murowana ścianka kolankowa opierała się prostopadle do kierunku, w jakim został rozpięty strop.
Jakie najczęstsze błędy popełnia się podczas ocieplenia ścianki kolankowej?
Najczęstszym błędem popełnianym przy ociepleniu ścianki kolankowej jest niezałożenie w nim warstw jak dla przegrody zewnętrznej. Mowa tutaj w szczególności o wiatro- i paroizolacji. Warto o tym pamiętać chcąc prawidłowo wykonać ocieplenie ścianki kolankowej i móc cieszyć się dobrze docieplonym poddaszem oraz brakiem strat ciepła.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.