Ocieplanie domu styropianem — w jakie materiały musisz się zaopatrzyć
Prawidłowe docieplenie domu to podstawa utrzymania odpowiedniej termoizolacji. Chcąc osiągnąć jak najlepsze parametry, które zbliżone będą do tych, jakie należy osiągać budując budynki pasywne, trzeba wybrać odpowiednie produkty. Poza styropianem warto także skupić się na całym systemie dociepleń, w skład którego wchodzą m.in. pianki uszczelniające, siatki, czy tynki strukturalne.
Dobra termoizolacja to podstawa zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, jak również możliwość poprawy wyglądu elewacji. Nic zatem dziwnego, że coraz większa liczba Polaków decyduje się na docieplenie ścian, bez względu na to, czy tworzą nowy budynek, czy istniejący, który wymaga modernizacji. Jakich zatem narzędzi i surowców użyć, aby mieć pewność, że prace dociepleniowe zostaną wykonane na najwyższym poziomie?
Styropian, wełna mineralna — w co jeszcze należy się wyposażyć, aby prawidłowo docieplić budynek?
Chcąc prawidłowo docieplić budynek, warto zdecydować się na kompletne systemy dociepleń, w skład których wchodzi kilka elementów, do których należą:
- klej;
- materiał termoizolacyjny — do wyboru wełna mineralna lub styropian;
- kołki mocujące (jeśli zajdzie potrzeba ich zastosowania);
- zaprawa klejąca, w której zatapia się siatkę zbrojeniową;
- siatka zbrojeniowa;
- podkład gruntujący;
- tynk.
Osoby, które chciałyby nabyć osobno wyżej wymienione produkty, muszą pamiętać o tym, aby każdy element pochodził od tego samego producenta. Tylko wtedy można mieć pewność, że wykonane docieplenie będzie najwyższej jakości, a co ważniejsze — spełni obowiązujące i przyszłe przepisy dotyczące parametrów termoizolacyjnych.
Jaki wpływ na docieplenie mają poszczególne elementy systemu?
Choć wiele osób wybierając materiały dociepleniowe, głównie koncentruje się na parametrach styropianu, nie należy zapominać o tym, że materiały, które potrzebne są do jego przymocowania i zabezpieczenia, są równie ważne. Warto zatem pamiętać, że:
- kleje do płyt styropianowych, w połączeniu z kołkami, mają znaczący wpływ na trwałość i wytrzymałość całego systemu;
- zaprawa klejąca i zanurzona w niej siatka zbrojna pozwalają zabezpieczyć i wzmocnić izolację;
- podkład gruntujący odpowiada za przygotowanie ocieplonych ścian do dalszych prac, mających na celu wykończenie elewacji;
- tynki — na rynku można spotkać wiele rodzajów, m.in. silikonowe, jednak wszystkie odpowiadają za to samo. Ich zadaniem jest nie tylko zdobienie elewacji, ale przede wszystkim zabezpieczenie poprzednich warstw, w tym materiałów dociepleniowych przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności słońca, które w dużej mierze odpowiada za odpadanie lub topnienie styropianu.
- farba tynkowa, którą można pokryć elewację na dowolny kolor.
Wiedząc już, jakiego rodzaju elementy składają się na system dociepleniowy i za co odpowiadają, inwestor indywidualny powinien skupić się także na narzędziach i akcesoriach, dzięki którym bez problemu będzie mógł położyć docieplenie. Przede wszystkim przyda mu się pianka poliuretanowa, którą uzupełnia się powstałe po przyklejeniu styropianu szczeliny, poziomica, paca, profile ochronne, które wzmacniają ściany, w szczególności naroża.
Osoby, które decydują się na docieplenie ścian, muszą mieć na uwadze, że jest to trudne zadanie, dlatego też warto zatrudnić do tego zadania fachowców, którzy zrobią to szybko i profesjonalnie. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć uchybień, które mogą mieć później zły wpływ na termoizolacyjność budynku.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.