t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obudowanie okna dachowego – jak prawidłowo wykonać obróbkę?

2021-12-06
Obudowanie okna dachowego – jak prawidłowo wykonać obróbkę?

Poprawny montaż i obróbka okna dachowego są istotne, aby cieszyć się ich komfortowym użytkowaniem. To one potrafią wspaniale doświetlić pomieszczenie. Jednak jeśli będą źle założone, wówczas przez całe lato możemy borykać się z przegrzaniem poddasza, a zimą z uciekającym ciepłem. Zanim więc je założysz, dowiedz się, jak obrobić okno dachowe.Z artykułu dowiesz się:

  1. Prawidłowa obróbka okna dachowego – dlaczego jest tak ważna?
  2. Jak prawidłowo przeprowadzić obróbkę okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych
  3. Jak prawidłowo przeprowadzić obróbkę okna dachowego przy użyciu szpalet?
  4. Dlaczego uszczelnienie okna dachowego jest tak ważne?

Prawidłowa obróbka okna dachowego – dlaczego jest tak ważna?

Aby obróbka okna połaciowego była wykonana w sposób prawidłowy, należy skupić się na kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o najlepszych materiałach, które będą nam potrzebne do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych na naszym poddaszu. Drugim ważnym krokiem jest dobre umieszczenie okien dachowych w połaci dachowej, aby poddasze zawsze było dobrze doświetlone i nie wychładzało się. Aranżacja strychu rządzi się swoimi prawami, warto więc dostosować się do kilku ważnych kroków, aby nie popełnić żadnego błędu.

Prawidłowa obróbka okna dachowego może być wykonana samodzielnie. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy budowlanej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc specjalistów. Zawsze jednak należy pamiętać, że obrabianie okien dachowych ma gwarantować odpowiednią izolację cieplną. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie tego zadania, to warto wiedzieć, że istnieje kilka możliwości obróbki: można zastosować płyt gipsowo-kartonowych do wykończenia okien lub tzw. szpalety, czyli obudowy z tworzywa sztucznego lub drewniana.

planowanie remontu

Obróbka okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli zdecydujesz się na obróbkę okien dachowych płytą gipsową to wiedz, że nie ma spisanych, twardych reguł wykonania tego zadania. Wielu ekspertów budowlanych działa na zasadzie swoich doświadczeń i również Ty możesz podejść do tego w ten sposób. Jak prawidłowo obrobić okno dachowe? Pierwsze co należy zrobić przed przystąpieniem do prac to stworzyć plan działania – gdzie ma odbyć się montaż oraz jaka ma być wielkość płyt. Następnie możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów mocowania.

  • Pierwszy typ mocownia polega na wykorzystaniu stalowych profili, z których wykonuje się stelaż zabudowy okna dachowego. Następnie do nich przykręca się płyty. Górna krawędź profili musi być ustawiona w sposób równoległy do podłogi, a dolna krawędź w sposób prostopadły. Boczne płaszczyzny profili powinny być poprowadzone w taki sam sposób – prostopadle do okna.
  • Drugi rodzaj mocowania polega na wykorzystaniu gotowego stelaża. Choć odpowiednie ustawienie profili jest wówczas dość trudne, to jednak można do tego wykorzystać gotową stalową konstrukcję. Wtedy wystarczy tylko połączyć ze sobą gotowe komponenty i przykręcić całość do ściany.

Kolejna część obróbki okna dachowego płytą g-k polega na wymierzeniu otworu okiennego i wycięciu odpowiednio dużej wielkości płyty gipsowo-kartonowej. Płyty montuje się w pierwszej kolejności do nadproża, a później do bocznych powierzchni. Na sam koniec przymocowuje się dolną krawędź obudowy. Tak następuje przykręcenie płyt gipsowo-kartonowych do stelażu. Zastosowanie wkrętów do przymocowania obudowy do profilu, zapewni jej stabilne osadzenie. Następnie:

  • zabieramy się za zagruntowanie obudowy okna. Gdy masa gruntowa wyschnie, można przejść do nałożenia masy szpachlowej na płyty,
  • zatapiamy profile narożnikowe w narożnikach aluminiowych. Dzięki temu narożniki obudowy są równe,
  • zabezpieczamy je masą szpachlową i wyrównujemy,
  • malujemy ściany na wybrany przez siebie kolor.
sypialnia na poddaszu

Obróbka okna dachowe przy użyciu szpalet

Kolejnym sposobem na obrabianie okna dachowego jest użycie szpalet. Są to obudowy wykonane z PVC lub drewna. Można kupić je na zamówienie lub wybrać w supermarkecie budowlanym. Często zdarza się, że producenci okien, dołączają gotowe szpalety do swoich okien dachowych. Dzięki temu są one od razu przystosowane do ram okiennych i można je montować od wewnątrz. Jest to zdecydowanie o wiele łatwiejsze rozwiązanie niż obrabianie okien dachowych płytą gipsową.

generalny remont mieszkania

Uszczelnianie podczas obróbki okna dachowego

Elementem, o którym nie wolno zapominać wykonując obróbkę okna dachowego, jest jego prawidłowe uszczelnienie. Kupno kołnierza paroszczelnego jest w tym momencie mocno wskazane. Okna dachowe powinny mieć ściśle dobrany kołnierz do swoich wymiarów. Są one sprzedawane z taśmą butylową, która służy do połączenia kołnierza z ościeżnicą okienną oraz z taśmą jednostronnie klejącą służącą do łączenia kołnierza z folią paroizolacyjną.

Jeśli nasza obróbka okien dachowych zakończy się w sposób prawidłowy, będziemy mogli cieszyć się świetną izolacją cieplną i brakiem mostków termicznych. Prawidłowe wykończenie okien dachowych na poddaszu gra tu więc szczególną rolę. Dlatego, jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności budowlanych, lepiej zdaj się na pomoc fachowców, którzy bazując na swoim doświadczeniu, z pewnością będą wiedzieli, jak zapobiegać ewentualnym problemom z izolacją cieplną, już na etapie montażu i obróbki okna dachowego.

Zobacz też, co oferuje nasz sklep budowlany! Kupisz u nas akcesoria do okien oraz szpalety okien dachowych.

Przeczytaj także: 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel