Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obudowanie okna dachowego – jak prawidłowo wykonać obróbkę?

2021-12-06
Obudowanie okna dachowego – jak prawidłowo wykonać obróbkę?

 

 

Prawidłowa obróbka okna dachowego zapewni Wam komfort cieplny na poddaszu. Wybór odpowiedniej metody do naszych umiejętności jest szczególnie istotny. Tak samo jak prawidłowe uszczelnienie okien dachowych. Zapoznajcie się z poradami ekspertów z renowa24.pl na temat prawidłowej obróbki okien.

 
 

 

Z artykułu dowiesz się o:

 1. Dlaczego właściwa obróbka okna dachowego jest ważna
 2. Jak wykonać obróbkę okna dachowego za pomocą płyt kartonowo-gipsowych
 3. Jak wykonać obróbkę okna dachowego przy pomocy szpalet
 4. Jak uszczelnić okna dachowe podczas obróbki

 

Właściwa obróbka okna dachowego - dlaczego jest ważna?

Żeby prawidłowo wykonać obudowanie okna dachowego nie możecie zapomnieć o kilku ważnych aspektach:

 1. Najpierw wybierzcie materiały wysokiej jakości, które zapewnią Wam odpowiednią temperaturę na poddaszu.
 2. Następnie należy właściwie umieścić okna dachowe w połaci dachu. Ta czynność zapewni Wam odpowiedni dopływ światła i ciepło na poddaszu.

Jeśli posiadacie odpowiednie umiejętności, to możecie samodzielnie wykonać obudowanie okna dachowego. W innym przypadku najlepiej będzie skorzystać z usług fachowca. To od prawidłowej obróbki zależy odpowiednia izolacja cieplna

Na wykonanie obudowania okna jest kilka sposobów:

 • użycie płyt kartonowo-gipsowych,
 • zastosowanie szpalety, czyli obudowy ze sztucznego lub drewnianego tworzywa.
planowanie remontu

Obróbka okna dachowego za pomocą płyt kartonowo-gipsowych

Przed rozpoczęciem prac powinniście zaplanować działanie - gdzie będzie odbywać się montaż a także jakiej wielkości mają być płyty kartonowo-gipsowe. Następnie wybierzcie rodzaj mocowania:

 • Mocowanie z wykorzystaniem stalowych profili, z których powstaje stelaż zabudowy okna dachowego. Po tej czynności należy przykręcić płyty do wykonanego stelażu. Górna krawędź stalowych profili powinna stać równolegle do podłogi. Natomiast dolna krawędź prostopadle. Tak samo boczne krawędzie muszą być ustawione prostopadle do okna.
 • Lub mocowanie z użyciem gotowego stelaża. Jest to łatwiejszy sposób. Wystarczy, że połączycie gotowe części stelaża i przykręcicie całą konstrukcję do ściany.

Kolejnym etapem jest zmierzenie okiennego otworu i wycięcie odpowiedniej wielkości płyty kartonowo-gipsowej. Pamiętajcie, że płyty najpierw montuje się na nadproża a dopiero później do bocznych krawędzi. Na samym końcu zamontujcie dolną krawędź obudowy. W ten sposób przykręcicie płyty kartonowe-gipsowe do stelaża. Kolejne kroki są następujące:

 1. Zagruntujcie obudowę okna. Po wyschnięciu masy gruntowej pokryjcie płyty masą szpachlową.
 2. Kolejnym krokiem jest zatopienie profili narożnikowych w narożnikach aluminiowych. Ta czynność sprawi, że narożniki będą równe.
 3. Następnie zabezpieczcie narożniki masą szpachlową i wyrównajcie.
 4. Ostatnim krokiem jest pomalowanie ścian farbą.
sypialnia na poddaszu

Obróbka okien dachowych przy pomocy szpalet

Inną metodą obróbki okna dachowego jest użycie szpalet. Są one wykonane z PVC lub drewna. Kupicie je w sklepie budowlanym lub zlecić wykonanie ich na zamówienie. Jednak możecie spotkać się z otrzymaniem gotowych szpalet przy zakupie okien dachowych. Jest to częsta praktyka u producentów. To sprawia, że szpalety są dopasowane do ram okiennych i możecie je zamontować od wewnątrz. Jest to o wiele łatwiejszy sposób od wykonywania obróbki z użyciem płyt kartonowo-gipsowych. 

generalny remont mieszkania

Uszczelnianie okien dachowych podczas obróbki

Właściwe uszczelnienie okien jest niezwykle ważnym krokiem w obróbce okna dachowego. Wyposażcie się w paroszczelny kołnierz pasujący do okna. W zestawie do niego otrzymacie taśmę butylową. Jej zadaniem jest połączenie kołnierza i ościeżnicy okiennej. Z kolei jednostronna taśma klejąca służy do połączenia kołnierza i folii paroizolacyjnej.

Prawidłowa obudowa okna dachowego zapewni Wam świetną izolację cieplną i nie występowanie mostków termicznych. To właśnie właściwe uszczelnienie okna dachowego zapewni Wam komfort na poddaszu. Jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności, to skorzystajcie z usług specjalistów. Ich doświadczenie zapobiegnie powstawaniu problemów i kosztownym poprawkom.

okno dachowe w gabinecie

Przeczytaj także:Autor: Marta Bratuś

 

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-11
Super
2021-08-14
Ok
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel