Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowe przepisy prawa budowlanego dotyczące okien dachowych – od 2021 roku jedynie okna 3-szybowe

2021-03-10
Nowe przepisy prawa budowlanego dotyczące okien dachowych – od 2021 roku jedynie okna 3-szybowe

 

Domy energooszczędne można zaliczyć do standardowych budynków. Każdy inwestor, który planuje budowę, powinien zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami, a także ze zmianami, które wejdą w życie w 2021 roku. Co należy wiedzieć? Jakich parametrów przestrzegać?


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o nowych przepisach prawa budowlanego:


Z artykułu dowiesz się:


Przepisy określające zagadnienia techniczne, które są ściśle związane z izolacyjnością cieplną budynków oraz oszczędnością energii, określa rozporządzenie ministra budownictwa. Pierwszą wersję wspomnianego dokumentu datuje się na rok 2002 r. Obecnie obowiązują jego aktualizacje, które jasno traktują o parametrach, jakich należy przestrzegać względem energii, która służy do ogrzewania i chłodzenia budynku, wentylacji oraz oświetlenia i przygotowania ciepłej wody.

<p.Mając na uwadze fakt, że straty ciepła pojawiające się w budynkach są spowodowane źle ocieplonymi ścianami i oknami, co kilka lat władze zmieniają normy dotyczące dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła U. Jak można się spodziewać, normy te są sukcesywnie zmniejszane. Kolejne zmiany szykowane są na 2021 rok. Zmiana ta nazywana jest przez ekspertów standardem WT 2021. Czego należy się po nim spodziewać? Czy branża budowlana jest na niego gotowa?

Standard WT 2021 nie jest zaskoczeniem

Mając na uwadze fakt, że o nowych standardach mówi się od dawna, branża budowlana, w tym również Renowa24.pl, jest na nie przygotowana. Już w tej chwili znaczna część projektów architektonicznych, a także materiałów budowlanych, spełnia wymagania przyszłych standardów, które na stałe mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Praktyka budowlana już od dawna pokazuje, że producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także architekci doskonale sobie radzą z wprowadzanymi zmianami.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Kto powinien zainteresować się zmianami, które nieubłaganie się zbliżają?

Wspomnianymi wyżej przepisami powinni zainteresować się inwestorzy, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Osoby, którym wydano pozwolenia wcześniej, jednak do tego czasu nie ukończyły budowy, a ich dom projektowany był z uwzględnieniem poprzednich standardów, nie będą musiały dostosowywać budynku do nowych przepisów. Oznacza to dla nich, że jeśli w planach mają zastosowanie okien dwuszybowych, będą mogli to zrobić.

Warto mieć również na uwadze, że nowe standardy będą obowiązywały właścicieli starych budynków, którzy zdecydują się na rozbudowę i remont istniejących już obiektów.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Jakich zmian należy się spodziewać?

Osoby, które planują budowę domu lub innego obiektu użytkowego, powinny zapoznać się ze standardem, który już w przyszłym roku wejdzie w życie. Jasno określa on, że współczynnik przenikania ciepła U, jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, nie będzie mógł przekraczać 0,2 W/m2K.

Jeśli chodzi o stolarkę okienną, należy mieć na uwadze, że na rynku większą popularność zyskają okna 3-szybowe, które będą spełniać nową normę. Mowa tutaj o współczynniku U, który nie będzie przekraczał 0,9 W/m2K w tradycyjnych oknach i drzwiach, a w oknach dachowych 1,1 W/m2K. Jak można zatem się domyślać, inwestorzy, którzy uzyskają pozwolenie na budowę w 2021 roku będą musieli wybrać okna, które mają co najmniej 3 szyby.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Jak widać powyżej, dąży się do tego, aby budownictwo pasywne stało się standardem. Nie zawsze jest to dobra wiadomość dla inwestorów, którzy muszą zapłacić więcej za realizację swoich projektów. Powinni mieć jednak na uwadze, że dodatkowe koszty zwrócą się im z nawiązką w postaci niższego zużycia energii, a tym samym w postaci niższych rachunków. Co więcej, powinni być świadomi tego, że niższe zużycie energii przyczynia się także do ochrony środowiska i znacznego zmniejszenia efektu cieplarnianego. Jak zatem widać, warto postawić na okna 3-szybowe MAGNETIC lub asortyment innego producenta zgodny z nowo przyjętymi normami, który sprawi, że na poddaszu będą panować komfortowe warunki.

 

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel