Nowe przepisy prawa budowlanego dotyczące okien dachowych – od 2021 roku jedynie okna 3-szybowe

2020-01-31
Nowe przepisy prawa budowlanego dotyczące okien dachowych – od 2021 roku jedynie okna 3-szybowe

Domy energooszczędne można zaliczyć do standardowych budynków. Każdy inwestor, który planuje budowę, powinien zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami, a także ze zmianami, które wejdą w życie w 2021 roku. Co należy wiedzieć? Jakich parametrów przestrzegać?

Przepisy określające zagadnienia techniczne, które są ściśle związane z izolacyjnością cieplną budynków oraz oszczędnością energii, określa rozporządzenie ministra budownictwa. Pierwszą wersję wspomnianego dokumentu datuje się na rok 2002 r. Obecnie obowiązują jego aktualizacje, które jasno traktują o parametrach, jakich należy przestrzegać względem energii, która służy do ogrzewania i chłodzenia budynku, wentylacji oraz oświetlenia i przygotowania ciepłej wody.

Standard WT 2021 nie jest zaskoczeniem

Mając na uwadze fakt, że o nowych standardach mówi się od dawna, branża budowlana, w tym również Renowa24.pl, jest na nie przygotowana. Już w tej chwili znaczna część projektów architektonicznych, a także materiałów budowlanych, spełnia wymagania przyszłych standardów, które na stałe mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Praktyka budowlana już od dawna pokazuje, że producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także architekci doskonale sobie radzą z wprowadzanymi zmianami.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Kto powinien zainteresować się zmianami, które nieubłaganie się zbliżają?

Wspomnianymi wyżej przepisami powinni zainteresować się inwestorzy, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Osoby, które otrzymały pozwolenia wcześniej, jednak do tego czasu nie ukończą budowy, a ich dom projektowany był z uwzględnieniem poprzednich standardów, zmuszone będą dostosować budynek do nowych przepisów. Oznacza to dla nich nie tylko montaż okien trzyszybowych, które spełnią określone wymogi, ale również skupienie się na dociepleniu, czy innych materiałach budowlanych, dzięki którym WT 2021 zostanie spełnione.

Warto mieć również na uwadze, że nowe standardy będą obowiązywały właścicieli starych budynków, którzy zdecydują się na rozbudowę i remont istniejących już obiektów.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Jakich zmian należy się spodziewać?

Osoby, które planują budowę domu lub innego obiektu użytkowego, powinny zapoznać się ze standardem, który już w przyszłym roku wejdzie w życie. Jasno określa on, że współczynnik przenikania ciepła U, jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, nie będzie mógł przekraczać 0,2 W/m2K.

Jeśli chodzi o stolarkę okienną, należy mieć na uwadze, że na rynku pozostaną jedynie okna 3-szybowe, które będą spełniać nową normę, czyli ich współczynnik U nie będzie przekraczał 0,9 W/m2K w tradycyjnych oknach i drzwiach, a w oknach dachowych 1,1 W/m2K. Jak można zatem się domyślać, z rynku znikną wszystkie okna, które mają mniej, niż 3 szyby i są tańszą alternatywą dla inwestora.

okna dachowe, okna 3-szybowe, przepisy prawne, zmiany, 2021

Jak widać powyżej, dąży się do tego, aby budownictwo pasywne stało się standardem. Nie zawsze jest to dobra wiadomość dla inwestorów, którzy muszą wprowadzić zmiany w projektach, a tym samym zapłacić więcej za ich realizację, jednak powinni mieć na uwadze, że dodatkowe koszty zwrócą się im z nawiązką w postaci niższego zużycia energii, a tym samym w postaci niższych rachunków. Co więcej, powinni być świadomi tego, że niższe zużycie energii przyczynia się także do ochrony środowiska i znacznego zmniejszenia efektu cieplarnianego.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel