t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na jakim dachu mogę zainstalować świetliki dachowe płaskie?

2021-03-18
Na jakim dachu mogę zainstalować świetliki dachowe płaskie?

 

Oświetlenie poddasza mieszkalnego naturalnym światłem to niezwykle ważna sprawa. Decydując się na stromy dach, można to zrobić za pomocą okien dachowych. Jeżeli myślisz, że w przypadku domów z płaskim dachem jesteś skazany tylko na okna fasadowe, jesteś w błędzie. Dziś chcemy odpowiedzieć na pytanie, które stawia sobie wielu właścicieli domów z płaskim dachem. Mowa będzie o świetlikach dachowych płaskich.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. jak działa świetlik
  2. czy świetliki pasują na każdy rodzaj dachu
  3. jak poprawić wydajność świetlików

dach płaski, świetlik dachowy płaski, nachylenie dachu, typ dachu, rodzaj dachu

Świetlik dachowy płaski to jedna z możliwości doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu mieszkalnym. Idealnie sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania okien dachowych. Świetlik składa się z:

  • kopułki, którą umieszcza się na dachu,
  • kołnierza,
  • rury światłonośnej,
  • rozpraszaczy - sufitowego i pryzmatycznego,
  • elementu, który montowany jest w suficie.

Jak działa świetlik?

Przez kopułkę umieszczoną na dachu wpada światło, które jest transportowane przez rurę światłonośną do pomieszczenia. Aby było równomiernie rozmieszczone we wnętrzu, odbija się od powłoki refleksyjnej, którą umieszczono w rurze i trafia na rozpraszacz.

Dostępne na rynku świetliki wyposażono w rury sztywne lub giętkie. Te drugie montowane są wszędzie tam, gdzie występują przeszkody konstrukcyjne uniemożliwiające montaż rur sztywnych. Maksymalna długość rury giętkiej wynosi 4 m przy średnicy 35 cm oraz 6 m przy średnicy 55 cm. Rury sztywne mogą mieć do 12 m długości. Aby mieć pewność, że rura jest prawidłowo zamontowana, warto przestrzegać zaleceń producentów.

dach płaski, świetlik dachowy płaski, nachylenie dachu, typ dachu, rodzaj dachu

Czy świetliki pasują na każdy rodzaj dachu?

Choć strong>typ dachu powinien mieć znaczenie, jeśli chodzi o montaż świetlików, okazuje się, że idealnie nadają zarówno na dach płaski, jak i skośny. Nachylenie dachu w drugim wypadku powinno wynosić 15 do 60° dla pokryć profilowanych lub 35 do 60° dla pokryć płaskich. Aby montaż tego typu rozwiązań był szczelny i wygodny, należy wykorzystać specjalne kołnierze, które są przystosowane do pokryć płaskich lub falistych.

Decydując się na świetlik pamiętaj o tym, że możesz go montować nie tylko na poddaszu. Doskonale sprawdzi się także w pomieszczeniach na piętrze lub parterze. Odległość między sufitem a połacią w zależności od rodzaju rury, może dochodzić nawet do 12 m, jednak najlepsze doświetlenie uzyska się wtedy, kiedy ta odległość będzie najmniejsza. Warto mieć na uwadze, że każdy dodatkowy metr rury może spowodować, że w zachmurzone dni natężenie światła może spaść od 6 do 40%.

dach płaski, świetlik dachowy płaski, nachylenie dachu, typ dachu, rodzaj dachu

Jak poprawić wydajność świetlików?

Świetliki dachowe płaskie mają stosunkowo niewielką powierzchnię, która odpowiada za przedostanie się światła do pomieszczenia. Dlatego też warto zadbać o prawidłową optymalizację ich wydajności. Istotne w tym wypadku będzie prawidłowe umiejscowienie kopułki świetlika na dachu. Najlepszym miejscem będzie najbardziej nasłoneczniona część dachu.

Na wydajność świetlików mają wpływ także parametry wnętrza, w którym zamontowano element - jego powierzchnia, wysokość, a także aranżacja. W ostatnim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na fakturę i kolorystykę ścian, a także ustawienie i barwę mebli. Jasne będą odbijać wpadające przez świetlik światło, natomiast ciemne będą je pochłaniać.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Dostępny
Świetlik FAKRO SRD-Z 550

Świetlik FAKRO SRD-Z 550

1 901,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRF 350

Świetlik FAKRO SRF 350

1 626,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRF 550

Świetlik FAKRO SRF 550

2 094,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRH 250

Świetlik FAKRO SRH 250

1 176,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRL 250

Świetlik FAKRO SRL 250

1 094,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRS 550

Świetlik FAKRO SRS 550

1 856,00 zł brutto
Dostępny
Świetlik FAKRO SRZ-L 350

Świetlik FAKRO SRZ-L 350

1 662,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel