Murowanie komina systemowego
Nie da się ukryć, że jednym z ważniejszych elementów dotyczących budowy komina jest jego wykończenie. Kiedy już wybierze się odpowiedni, certyfikowany komin systemowy, warto wykonać murowanie komina systemowego, ponieważ warto pamiętać, że ta część komina, która wystaje ponad dach, powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona, ponieważ wystawiona jest na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo powinien on wyglądać estetycznie, gdyż wystawiony jest “na widoku”.
Z artykułu dowiesz się:
- jaki wykończyć komin systemowy
- jak powinna wyglądać obróbka komina systemowego
- jak wykończyć komin systemowy
Wykończenie komina systemowego
Jeśli wykończenie komina systemowego będzie wykonane w sposób nieodpowiedni, powinniśmy liczyć się z tym, że może on ulec szybkiemu zniszczeniu. Warto zadbać o to, aby materiały, które będziemy wykorzystywać, aby murowanie komina systemowego było wykonane najlepiej, jak tylko można, należy zainwestować w wysokiej jakości materiały zabezpieczające m.in. płyty klinkierowe czy pokrycia kamienne. Nie ma niczego ważniejszego niż trwałość wybranych elementów. W końcu wykorzystane materiały powinny wystarczyć nam na długie lata i nie ulegać nadmiernej eksploatacji. Warto również pamiętać o dokładności podczas prac.
To, czym wykończymy swój komin systemowy, zależy również od estetyki, na której również bardzo powinno nam zależeć. Kolor komina nie powinien różnić się zbytnio kolorem czy fakturą od elewacji, czy dachu naszego domu.
Obróbka komina systemowego
Komin systemowy może być zakończony za pomocą cegieł klinkierowych, czy ceramicznych. Dostępne są również płytki klinkierowe. Wszystkie te materiały są niesamowicie wytrzymałe na nadmierną eksploatację. Jeśli komin wystaje dużo ponad dach, wówczas warto zdecydować się na płytkę klinkierową, która jest o wiele lżejsza niż standardowa cegła. Niezależnie od tego, w który materiał zainwestujemy, warto wykończyć go preparatem do zaimpregnowania.
Popularne jest również tynkowanie kominów i w tym przypadku najlepiej wykorzystać tynk cementowy, który jest jednym z trwalszych tynków na rynku. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie płytek ceramicznych czy klinkierowych, możemy liczyć na wiele odcieni dostępnych na rynku, dzięki czemu nie będzie problemu, aby dopasować je do stylistyki całego domu.
Zakończenie komin systemowego
Oprócz wielorakiej gamy kolorystycznej możemy wybierać również z gładkich lub ryflowanych cegieł czy płytek. Wszystko to zależy od naszych preferencji stylistycznych. Wybierając obmurowanie komina systemowego cegłami klinkierowymi, warto kupić konsolę, która pozwoli na oparcie klinkierowej obmurówki. Dość popularne w ostatnim czasie są kamienie naturalne, które są niezwykle trwałym i odpornym materiałem wykorzystywanym do wykończenia komina systemowego. Nie da się ukryć, że jest to jeden z bardziej efektownych surowców. Świetnie prezentuje się komin z łupku kamiennego, które mogą przybierać przeróżne kształty. Po nałożeniu jednego z tych materiałów należy zabezpieczyć je impregnatem hydrofobowym, dzięki któremu mamy gwarancję, że deszczowa pogoda nie będzie miała wpływu na pracę komina. Oprócz tego komin będzie czysty, ponieważ będzie odporny na jakiekolwiek zanieczyszczenia.
Warto również pomyśleć o dociepleniu tej części. Takie rozwiązanie może być potrzebne, ponieważ termoizolacja skutecznie usprawnia ciąg.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.