Montaż świetlików dachowych - poradnik krok po kroku
Świetliki dachowe są idealnym sposobem, żeby doświetlić Twoje poddasze. Jest to ekonomiczna i energooszczędna metoda. Dodatkowo odpowiedni montaż daje lepsze efekty niż zwykła żarówka. Zaoszczędź na rachunkach i popraw swoje samopoczucie dzięki świetlikom dachowym. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej o ich montażu!
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje świetlików dachowych?
- Gdzie zamontować świetlik dachowy?
- Jak samodzielnie zamontować świetlik dachowy?
- Jakie są zalety świetlików dachowych?
W ciągu ostatnich lat świetliki dachowe zyskują na popularności. Konsumenci preferują doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem a nie tylko sztucznym.
Aktualnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów świetlików dachowych:
- Najpopularniejsze są świetliki kopułkowe. Ich podstawa przypomina prostokąt lub kwadrat. Stosuje się je na płaskich dachach. Idealnie sprawdzą się w obiektach użytkowych. Spotkasz je np. na halach sportowych i basenach.
- Świetliki łukowe to długie pasma, które są najczęściej montowane w budynkach przemysłowych np. na magazynach, w marketach. Dzięki łukowemu kształtowi do pomieszczenia dostaje się duża ilość światła. Kształt ten zapewnia również odpowiednią termoizolację. Z tego powodu idealnie nadają się do szczytowych części dachów dwuspadowych.
- Świetliki piramidalne kształtem przypominają standardowy czterospadowy dach. Najczęściej są montowane na szczytach budynków lub na skośnych połaciach.
Wybór miejsca na świetlik dachowy
Najważniejszym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę jest odległość między dachem i sufitem. Nie może być ona większa niż 6m. Jeżeli wybrane przez Ciebie pomieszczenie nie będzie oświetlane bezpośrednio pod dachem, to musisz zdecydować się na świetlik tunelowy. Dzięki niemu dostarczysz światło na niewielkich odległościach. Żeby uzyskać jak najlepszy efekt weź pod uwagę długość tunelu, kąt nachylenia dachu, umiejscowienie połaci, rozmiar pomieszczenia, który chcesz doświetlić.
Zewnętrzna część świetlika dachowego powinna znajdować się w odpowiednio nasłonecznionym miejscu o każdej porze dnia. Najlepszym miejscem będzie południowa część dachu, dlatego że do niej dociera najwięcej światła.
Samodzielny montaż krok po kroku
- Na początku ważne jest właściwe przygotowanie dachu. Najpierw trzeba go częściowo zdemontować, a dokładniej w miejscu, w których chcemy umiejscowić świetlik. Dodatkowo wykonaj stelaż do podparcia świetlika.
- Kolejne kroki to zdjęcie pokrycia dachowego i wykonanie otworu w łatach, który będzie dopasowany do rozmiaru świetlika. Jeżeli Twój strop jest wykonany z płyt, to wystarczy Ci wyrzynarka. Z kolei w przypadku betonu będziesz musiał użyć młota i przecinaka lub piły. Pamiętaj, żeby w trakcie wycinania nie uszkodzić belki konstrukcyjnej.
- W następnych warstwach pokrycia, czyli w izolacji i folii, wytnij ostrym nożem otwór, przez który włożysz tunel. Staraj się rozcinać folię w taki sposób, żebyś mógł zabezpieczyć nią stelaż.
- Następnie na odpowiednio wycięty otwór załóż z zewnątrz kołnierz uszczelniający. Za pomocą dołączonych zatrzasków zamontuj pierścień, do którego później zamocujesz tunel. Nałóż na kołnierz świetlik i przykręć go do wykonanego wcześniej stelaża. Żeby wypełnić szczelinę między świetlikiem i pokryciem dachowym, użyj gąbki maskującej. Później uzupełnij na zewnątrz pokrycie dachu poprzez przycinanie jego części tak, żeby pasowały do kształtu świetlika.
- Zamocuj tunel do górnego i dolnego pierścienia, zaczepiając jego bolce o haczyki w pierścieniach.
- Na koniec zamontuj we wnętrzu szybę i ozdobny pierścień sufitowy.
Gotowe! W ten sposób samodzielnie zamontujesz świetlik dachowy i będziesz cieszyć się jasnym pomieszczeniem.
Świetliki dachowe mają wiele zalet nie tylko praktycznych, ale również estetycznych. Najważniejsze z nich to:
-
- niewielki koszt montażu
- odpowiednie doświetlenie pomieszczeń
- naturalne światło sprawia, że wnętrze staje się przestronniejsze i lżejsze
- możesz dopasować świetlik do wystroju wnętrz poprzez dobór właściwej ramy i szyby. Ramy są wykonywane z mosiądzu, aluminium lub mahoniu. Szyby zwykle są wykonane z mrożonego szkła, lecz mogą być także matowe lub pryzmatyczne
- oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną
Zapoznaj się z ofertą świetlików dachowych na renowa24.pl.
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.