Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okna dachowego firmy VELUX

2019-09-11
Montaż okna dachowego firmy VELUX
W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje okien dachowych VELUX. Opiszemy montaż standardowy i montaż obniżony okien dachowych VELUX. Opiszemy montaż okna dachowego firmy VELUX wraz z kołnierzem EDQ.
montaż okna dachowego VELUX

Wyróżniamy następujące rodzaje okien dachowych

 1. Okna dachowe VELUX GZL 1051 są to okna obrotowe z górnym lub dolnym otwieraniem. Zostały wykonane z drewna sosnowego. Zastosowano w nich konstrukcję ThermoTechnology oraz dodatkową uszczelkę, które zapewniają dużą szczelność. Cechuje je wygoda użytkowania podczas otwierania, zamykania i mycia.
 2. Okna dachowe VELUX GLL 1061 to okna obrotowe z górnym lub dolnym otwieraniem. Zostały również wykonane z drewna sosnowego. Producent wyposażył je w pakiet trzech szyb, który zapewnia optymalną szczelność. Okna te mają również wbudowany filtr powietrza, który zabezpiecza przed owadami oraz kurzem.
 3. Okna dachowe VELUX GLU 0051, 0061 są oknami posiadającymi ramę drewniano-poliuretanową. Dostępne są w dwóch wersjach:
  • w wersji z dolnym otwieraniem,
  • w wersji z górnym otwieraniem.

  Nie wymagają one konserwacji i dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie podwyższony jest poziom wilgotności. Zamkniemy, jak i otworzymy je za pomocą tylko jednej ręki.

  1. Okna dachowe VELUX GPL 3050, 3060, 3066, 3070 – okna te wykonane zostały z drewna laminowanego. Są klapowo-obrotowe. Możemy je otwierać uchwytem na górze lub klamką na dole. Różnią się pakietem szybowym.
  2. Okna dachowe VELUX GPU 0050, 0062, 0066, 0070 - okna te mają ramę drewniano-poliuretanową. Mogą być otwierane od góry i od dołu. Zapewniają użytkownikowi panoramiczny widok. Cechą charakterystyczną ich jest wysoka wydajność energetyczna oraz odporność na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzą się w kuchni czy łazience.

  Montaż standardowy okien dachowych

  Zasadą dobrego montażu jest właściwe osadzenie okna w konstrukcji dachu. Poprawne zaizolowanie połączenia, jak i prawidłowy montaż pokrycia dachowego. Do wykonania tych czynności niezbędnym elementem jest wysokiej jakości kołnierz uszczelniający, który powinien zostać dobrany do pokrycia dachowego.

  Firma VELUX jest liderem innowacyjnych rozwiązań. Dbając o najwyższą jakość oraz komfort pracy nieustannie poszerza i ulepsza ofertę produktów, które ułatwiają i przyspieszają montaż. Opracowała ona nowe kołnierze wyposażone w elastyczną gąbkę uszczelniającą.

  montaż okna dachowego VELUX

  montaż okna dachowego VELUX

  W kołnierzach tych w konstrukcji gąbki, oprócz nowego elastycznego materiału, odpornego na starzenie, zastosowano system ukośnych nacięć pod kątem co 0,5 cm, który przyspiesza i usprawnia montaż.

  Docinanie gąbki na wysokość jest konieczne w sytuacji, gdy okno montowane jest w płaskiej dachówce lub gąbka znajduje się pod najniższą częścią dachówki profilowanej.

  Zastosowanie nowej elastycznej gąbki uszczelniającej oznacza wyjątkowe korzyści dla użytkowników. System ukośnych nacięć gwarantuje szczelne połączenie okna z dachem oraz zapobiega wnikaniu wilgoci w jego konstrukcję. Dzięki temu klienci mają pewność, że warstwy izolacji i konstrukcja okna są zabezpieczone przed nadmierną infiltracją powietrza, a woda deszczowa i śnieg nie dostaną się poza obrys okna. Elastyczna gąbka uszczelniająca została wykonana z tworzywa odpornego na promieniowanie UV, co zwiększa jej trwałość i zapewnia działanie przez wiele lat.

  Ciekawostka:

  Od sierpnia 2017 roku elastyczna gąbka uszczelniająca VELUX stosowana jest w kołnierzach do profilowanych materiałów pokryciowych – EDW i EDZ oraz w kołnierzach do wymiany okien EW i EW6000, a od października także w kołnierzach EDJ do montażu obniżonego.

  W sprzedaży jest od sierpnia 2017 roku. Wprowadzenie tego innowacyjnego i wysokiej jakości rozwiązania nie zmieniło ceny kołnierzy.

  Montaż obniżony okien dachowych VELUX

  Nowa generacja okien dachowych VELUX umożliwia montaż obniżony.

  Montaż w poziomie obniżonym powoduje, że okno znajduje się 40 mm głębiej w konstrukcji dachu. Zapewnia to lepszą integrację z pokryciem dachowym. Daje estetyczny wygląd a architektom zapewnia większą elastyczność i swobodę projektowania.

  Aby zapewnić osiągnięcie deklarowanej wydajności energetycznej, zalecamy zastosowanie okna do poddaszy z kołnierzem do obniżonego montażu.

  Najważniejsze etapy prac:

  1. Dobre wypoziomowanie okna połaciowego.
  2. Ułożenie materiału izolacyjnego wokół ramy.
  3. Zamontowanie kołnierza paroprzepuszczalnego chroniącego ocieplenie przed wilgocią.
  4. Zamontowanie kołnierza uszczelniającego, który odprowadza wodę z deszczu lub ze śniegu.

  Montaż okna dachowego VELUX z kołnierzem EDQ

  1. W przygotowanym otworze montujemy ramę termoizolacyjną z zestawu BDX. Następnie umieszczamy ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdzamy ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy. Wyregulujemy szczeliny.
  2. Zaizolowujemy okno przed wilgocią z zewnątrz używają w tym celu folii paro przepuszczalnej BFX, która znajdziemy się w zestawie izolacyjnym VELUX BDX 2000. Folia ta została wykonana z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej z butylową warstwą klejącą. Gwarantuje ona szczelne połączenie z ościeżnicą okna - zwłaszcza w narożnikach. Plisowaną membranę łączymy w prosty i szybki sposób z konstrukcją dachu.
  3. Następnie dopasowujemy i układamy panele dachowe pod oknem. Zwracając uwagę, że odległość od rąbka do końca otworu okiennego powinna wynosić minimum 85mm z każdej strony. Rozpoczynamy montaż kołnierza uszczelniającego do części dolnej okna.
  4. Odmierzamy odległość 25 cm od otworu okiennego i przy pomocy wkrętów mocujemy profil wentylacyjny, który stosowany jest do wentylacji w kalenicy. Profil ten stanowi podparcie dolnego, płaskiego elementu kołnierza. Nie jest elementem kołnierza EDQ.
  5. Montujemy płaski moduł podokienny, który znajdziemy w zestawie kołnierza VELUX EDQ. Wykonujemy z blachy panelowej dwa elementy boczne, które zamontowujemy zgodnie z instrukcją. Zakładamy oblachowania ościeżnicy okna pamiętając o tym, żeby zamówić dodatkowe panele blachy, które są niezbędne do wykonania elementów po bokach okna.
  6. W ostatnim etapie zakładamy górną część kołnierza oraz kończymy mocowanie pokrycia dachowego nad oknem.
  montaż okna dachowego VELUX
  Kołnierz EDQ: 1-dolna część kołnierza 2-boczne elementy ościeżnicy 3-paski izolacji termicznej 4-górna część kołnierza.

  Porady eksperta:

  1. Przystępując do montażu okna dachowego VELUX zastanówmy się czy chcemy zastosować montaż standardowy czy montaż obniżony.
  2. Najpierw musimy dobrze wypoziomować okno. Montując okno z kołnierzem EDQ w otworze montujemy ramę izolacyjną.
  3. Układamy materiał izolacyjny wokół ramy.
  4. W montażu standardowym montujemy kołnierz paroprzepuszczalny. Natomiast w montażu obniżonym dopasowujemy i układamy panele dachowe pod oknem.
  5. Zamontowujemy kołnierz uszczelniający lub profil wentylacyjny.
  6. Montujemy płaski moduł podokienny.
  7. Ostatnią czynnością jaką wykonujemy jest założenie górnej części kołnierza.

  Podsumowanie- montaż okna dachowego VELUX:

  1. Wybieramy rodzaj montażu.
  2. Wypoziomujemy okno oraz przy montażu obniżonym w otworze montujemy ramę izolacyjną.
  3. Wokół ramy układamy materiał izolacyjny.
  4. Montujemy kołnierz paroprzepuszczalny lub dopasowujemy i układamy panele dachowe.
  5. Zamontowujemy kołnierz uszczelniający lub profil wentylacyjny.
  6. Montujemy płaski moduł podokienny.
  7. Zakładamy górną część kołnierza.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel