Masy hydroizolacyjne – czym zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

2020-02-07
Masy hydroizolacyjne – czym zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wilgoć w budynku nie jest niczym dobrym, ponieważ odpowiada nie tylko za liczne schorzenia domowników, spowodowane grzybem lub pleśniami, ale również zagraża całej konstrukcji. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania całości, aby móc jak najlepiej przygotować się do wykonania izolacji przeciwwodnej. A jeśli o nią chodzi — jakie masy hydroizolacyjne warto wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że ściany nie zostaną przemoczone, a tym samym nie stracą na izolacyjności cieplnej?

Chyba każdy zgodzi się z nami, że hydroizolacja jest potrzebnym zabezpieczeniem obiektu przed działaniem wody gruntowej i wilgoci. Woda bowiem jest sprytnym żywiołem i potrafi wykorzystać każde niedociągnięcie człowieka. Należy zatem nie tylko idealnie wykonać hydroizolację, ale również wykorzystać do niej materiały wysokiej jakości, które będą dopasowane zarówno do podłoża, jak i całej konstrukcji.

Masy hydroizolacyjne — na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią?

Na rynku można spotkać wiele produktów i mas hydroizolacyjnych. Na które się zdecydować, aby mieć pewność, że spełnią założone cele? Bitumiczne, poliuretanowe, polimerowe — co je różni, a co łączy? Okazuje się, że każda z nich tworzy mniej lub bardziej zwartą i elastyczną powłokę, która nie przepuszcza wody i wilgoci. Każda z nich jest łatwa w zastosowaniu, dzięki czemu fachowcy chętnie je wykorzystują. Jakie jeszcze zalety mają poszczególne produkty?

izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Pierwszym z rodzajów, jaki można wyróżnić są masy hydroizolacyjne bitumiczne. Na rynku można spotkać zarówno to jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe. Pierwsze z wymienionych stosowane są przede wszystkim do napraw, w szczególności napraw pokrycia dachowego. Należy mieć na uwadze, że ze względu na obecność w składzie rozpuszczalników organicznych, nie powinny mieć styczności ze styropianem. Masy dwuskładnikowe są doskonałym produktem, z którego bez obaw można wykonać izolację przeciwwodną (po nałożeniu 2 - 3 warstw) i przeciwwilgociową (po nałożeniu jednej warstwy). Charakteryzują się dużą elastycznością i możliwością stworzenia grubej powłoki hydroizolacyjnej. Doskonale sprawdzą się zarówno jako izolacja pionowa, jak i pozioma. Tego rodzaju produkt można stosować w temperaturze +1 do +35°C.

izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Kolejnym produktem, z którego można stworzyć trwałą warstwę hydroizolacyjną są masy asfaltowe z domieszką żywicy. Półpłynna, dobrze przylegająca do podłoża konsystencja sprawia, że budowlańcy chętnie je wybierają. Podobnie jak w masach bitumicznych dwuskładnikowych, nałożenie 3 do 4 warstw sprawia, że powstaje dobrej jakości izolacja przeciwwodna. Wspomniany produkt doskonale sprawdza się do tworzenia izolacji wewnątrz domu. Warto mieć jednak na uwadze, że mogą mieć zły wpływ na styropian oraz polistyren. Masy asfaltowe z domieszką kauczuku występują w dwóch wariantach — z domieszką rozpuszczalnika lub wodorozcieńczalne. Po nałożeniu produktu na podłoże tworzy się gumowata powierzchnia, która jest doskonałym zabezpieczeniem przed wodą i wilgocią. Wspomniany produkt można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Masa znosi temperatury od +5 do +30°C.

Na rynku można spotkać także gęste pasty, które są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o tworzenie pionowych i poziomych hydroizolacji. Przeważnie wykonane są z asfaltu i polimerów. Tego rodzaju produkt można nanosić na delikatnie wilgotne powierzchnie. Doskonale sprawdza się w temperaturze +5 do +25°C. Warto jednak mieć na uwadze, że najlepiej sprawdzą się jako izolacja przeciwwilgociowa. Niekoniecznie można z nich wykonywać izolację przeciwwodną.

izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Jak widać powyżej — na rynku istnieje wiele rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować do stworzenia trwałej hydroizolacji. Jeżeli jednak nie wiecie, która będzie najlepsza w Waszym przypadku, dobrze jest upewnić się u sprzedawcy lub eksperta. Dzięki temu nabędziecie produkt, który w 100% spełni Wasze oczekiwania.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel