Lukarna, balkon na poddaszu — jak optycznie powiększyć przestrzeń na niewielkim poddaszu?
Poddasze mieszkalne to przestrzeń klimatyczna i dla wielu trudna do urządzenia. Prawda jest jednak taka, że ze względu na budowę, daje właścicielom praktycznie nieograniczone możliwości projektowania. Choć skosy i belki stropowe dla niektórych mogą okazać się problematyczne, decydując się na określone rozwiązania, nawet małą powierzchnię jesteśmy w stanie urządzić funkcjonalnie i przytulnie. Jak zatem rozplanować przestrzeń na małym poddaszu? Wystarczy kilka ciekawych architektonicznych trików. Dziś o nich opowiemy.
Z artykułu dowiesz się:
- jak odmienić małe poddasze używając odpowiedniego oświetlenia
- kiedy na poddaszu sprawdzą się dolne elementy doświetlające
- dlaczego lukarna to dobry pomysł na doświetlenie poddasza mieszkalnego
- czy stworzenie balkonu na poddaszu jest możliwe
Skośne połacie dachu powodują, że aranżacja małego poddasza dla wielu osób nie należy do najłatwiejszych. Stają się one bowiem wyznacznikiem przestrzeni i jej końcowego wyglądu. Na szczęście wielu producentów, w tym również VELUX oferuje swoim Klientom rozmaite rozwiązania i nowe technologie, które pozwalają wygodnie rozplanować i wypełnić przestrzeń niewielkiego poddasza mieszkalnego. Na co zatem możesz liczyć?
Odpowiednie doświetlenie — podstawa odmiany małego poddasza
Nie da się ukryć, że światło pozwala optycznie powiększyć niskie pomieszczenia. Doskonale zatem sprawdzi się na niewielkim poddaszu mieszkalnym. Jeżeli zatem zależy Ci na spektakularnym efekcie wizualnym zainwestuj w okna kolankowe VELUX lub elementy pionowe, które się nie otwierają, jednak wpuszczają do wnętrza dużo światła. Dzięki nim uda Ci się efektownie powiększyć ilość przeszkleń. Wspomniane elementy mogą bowiem ciągnąć się od okna dachowego nawet do samej podłogi. Wszystko zależy od projektu i Twojej wyobraźni. Dzięki nim do pomieszczenia wpadnie dużo światła, a także będziesz miał lepszy widok na otaczający Cię krajobraz.
Jeżeli poddasze na którym będziesz mieszkał zostało wyposażone w ściankę kolankową, z powodzeniem możesz zastosować pionowe okno kolankowe VELUX VFE, które dodatkowo otwiera się uchylnie. Jeśli nie zależy Ci na możliwości otwierania okna kolankowego, a jedynie na świetle i widoku, postaw na nieotwierane okno VELUX VIU.
Kiedy na poddaszu sprawdzą się dolne elementy doświetlające?
Gdy poddasze mieszkalne nie posiada ścianki kolankowej, z powodzeniem możesz wykorzystać dolne elementy doświetlające — VELUX GIL albo VELUX GIU. Wspomniane produkty montuje się pod tym samym kątem, co okno połaciowe. Tego typu produkty możesz łączyć z oknami dachowymi w tzw. zestawy, tzn. montować obok siebie kilka okien i elementów doświetlających. Dzięki takiemu rozwiązaniu wpuścisz do mieszkania o wiele więcej naturalnego światła.
Dlaczego lukarna to dobry pomysł na doświetlenie poddasza mieszkalnego?
Lukarna to doskonałe rozwiązanie dla osób wymagających, które marzą o wyjątkowym, dobrze doświetlonym poddaszu mieszkalnym. Zestaw instalacyjny oferowany przez VELUX to kołnierz, rama izolacyjna oraz izolacja przeciwwilgociowa. Wszystkie elementy wykonane są na wymiar, dzięki czemu doskonale do siebie pasują. Rozwiązanie to pozwala zamontować lukarnę w jeden dzień. Warto także mieć na uwadze, że zestawy okien, które można umieścić w lukarnie mogą mieć nawet sześć elementów. Jak zatem widać — jest niezwykle ciekawe aranżacyjnie rozwiązanie, które w 100% doświetli przestrzeń na poddaszu.
Dodatkowa przestrzeń na poddaszu — stwórz balkon i ciesz się nią codziennie!
Mając małe poddasze wielu właścicieli szuka dodatkowych metrów, które pozwolą je powiększyć. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku mogą okazać się balkony dachowe lub okna balkonowe. W ofercie VELUX można znaleźć wiele tego typu rozwiązań, które pozwalają stworzyć przytulną przestrzeń.
Balkon dachowy VELUX GDL Cabrio to tak naprawdę okno połaciowe, które jednym ruchem można przekształcić w niewielki balkon. Tak naprawdę wystarczy górną część unieść do kąta 45°, a dolną — wyposażoną w barierki popchnąć do przodu. W ten sposób stworzysz balkon, który jest na tyle duży, że bez problemu zmieszczą się na nim dwie osoby. Możesz zatem spędzać z ukochaną przyjemne chwile na powietrzu. Rozwiązanie to sprawi, że nie tylko zyskasz dodatkową przestrzeń, ale także poprawi Ci się widok na okolicę. Co więcej, do pomieszczeń będzie także docierać znacznie więcej światła.
Powyższe rozwiązania są niezwykle łatwe w montażu. Tak naprawdę poradzisz sobie z tym sam. Bez względu na to, które elementy aranżacyjne przypadną Ci do gustu pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać produkty wysokiej jakości. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie projektować przestrzeń, która będzie nie tylko przytulna i funkcjonalna, ale także dobrze doświetlona.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.