t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łączenie tynku strukturalnego

2020-03-11
Łączenie tynku strukturalnego
Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe są popularne wśród osób budujących domy. Tworzą elegancką powłokę na elewacji oraz doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną. Jednak aplikacja tych tynków wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego lepiej powierzyć ją profesjonalnym wykonawcom. Zanim zamówimy fachowca, poznajmy zasady aplikacji tynków.

Na rynku mamy duży wybór tynków cienkowarstwowych. Możemy wybrać tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Tynki te różnią się właściwościami, ale ich aplikacja jest identyczna i stosunkowo szybka, ponieważ wymaga wykonania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga wprawy, dlatego dobrze jest zlecić je fachowcom.

Dobrze też jest gdy sami zdobędziemy nieco wiedzy na ten temat, gdyż dzięki temu będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg prac wokół domu. Pozwoli to również ocenić kompetencje wykonawców, a w razie potrzeby na podjęcie decyzji o zmianie ekipy.






nakładanie tynku


Nakładanie tynku

Przed przystąpieniem do nakładania tynk dokładnie mieszamy, trzymając się wskazań producenta. Ważne, aby narzędzia i pojemniki były czyste, ponieważ wszelkie zbrudzenia, które dostaną się do masy tynkarskiej, pozostaną na elewacji. Tynk nakładamy najlepiej dużą pacę z nierdzewnej stali kwasoodpornej (użycie zwykłej stali może skutkować pojawieniem się rdzawych plam lub smug na tynku).

Tynk cienkowarstwowy aplikujemy w formie jednej warstwy o grubości ziarna tynku. Po nałożeniu na powierzchnię tynk dokładnie rozprowadzamy i wyrównujemy. Duże i płaskie powierzchnie tynkujemy w jednym cyklu roboczym. Jeśli wystąpi konieczność zrobienia przerwy, miejsce łączenia powinniśmy zakryć taśmą papierową.

Po zakończeniu tynkowania zabezpieczamy wyprawę siatką ochronną. Pierwsze 24 godziny mają kluczowe znaczenie w wiązaniu się świeżych tynków, a silne słońce lub opady atmosferyczne mogą zakłócić ten proces.

Błędy podczas tynkowania, których należy unikać

  1. Stosowanie tynków o różnych datach produkcji.
  2. Czasem zdarzają się różnice w odcieniu lub uziarnieniu różnych partii produktu, dlatego bezpieczniej będzie stosować tynki z jednej partii.

  3. Pominięcie warstwy podkładowej.
  4. Nakładanie tynku dekoracyjnego bez warstwy podkładowej powoduje powstanie nietrwałej powłoki dekoracyjnej. Powłoka taka, w krótkim czasie zaczyna się odspajać i odpadać od ściany. Jeżeli producent nie zaleca inaczej, to przed nałożeniem tynku dekoracyjnego przygotowujemy warstwę z masy podkładowej.



    nakładanie tynku


  5. Nakładanie tynków na wilgotne podłoże
  6. Aplikacja tynku na podłożu mokrym prowadzi do odspajania się wyprawy. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby podłoże było zawsze suche. Wilgoć uwięziona pod zaschniętym tynkiem może zamarzać przy niskich temperamentach, co powoduje dodatkowe problemy.

  7. Niestaranne wyrównanie podłoża
  8. Częstym problemem są także widoczne nierówności. Aby uniknąć tego defektu po zatopieniu siatki w zaprawie klejącej wyrównujemy dokładnie warstwę kleju. Po wyschnięciu możemy ją delikatnie przeszlifować, osuwając nierówności. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy masę podkładową.

  9. Nakładanie tynków przy niskiej temperaturze
  10. Niska temperatura podczas tynkowania powoduje, że tynk nie wiąże się z podłożem prawidłowo. W temperaturze 0°C lub niższej proces ten ulega zatrzymaniu. Dochodzi do przemrożenia tynku i odpadania od ścian. Poważnym błędem jest tynkowanie w sytuacji, gdy temperatura powietrza jest właściwa, ale podłoże zmrożone.



    nakładanie tynku


  11. Tynkowanie przy wysokiej temperaturze i silnym słońcu
  12. Wysoka temperatura i silne słońce nie sprzyjają aplikacji, ponieważ tynk szybko zasycha na powierzchni „pod pacą”, utrudniając właściwe i równomierne zatarcie struktury. Prowadzi to do powstawania plam i przebarwień, których nie da się usunąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek ochronnych podczas aplikacji. Alternatywą jest też odpowiednie zaplanowanie prac i wykonywanie elewacji rano lub wieczorem, kiedy na nie świeci silne słońce.

  13. Niestaranne wykonanie finalnej zaprawy
  14. Niestaranna aplikacja tynku dekoracyjnego skutkuje powstaniem nierównej wyprawy, na której widoczne są zaciągnięcia i ruchy pacą. Dlatego w trakcie nakładania tynku powinniśmy dbać o staranność, ponieważ na gotowej elewacji nie dokonujemy żadnych poprawek.

    Od staranności i umiejętności ekipy wykonującej elewację zależy ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego warto przyglądać się pracy fachowców podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu mamy pewność, że powstała fasada będzie wizytówką domu.



Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel