Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kupno domu – czy to się naprawdę opłaca? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

2021-07-23
Kupno domu – czy to się naprawdę opłaca? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

  

Wielu z nas marzy o przysłowiowych własnych czterech kątach. Zakup domu jest jedną z najpoważniejszych decyzji życiowych oraz największych inwestycji, na której realizację jesteśmy w stanie przeznaczyć wszystkie nasze oszczędności. Niejednokrotnie realizacja marzeń zmusza nas do sięgnięcia i po zewnętrzne środki finansowe w formie np. kredytu, pożyczek od rodziny czy znajomych. Jednak moment wprowadzenia się do własnego budynku mieszkalnego i związana z tym radość wynagradzają nam zarówno zainwestowany w to przedsięwzięcie czas, jak i pieniądze.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. kupno czy budowa domu
 2. jakie są różnice w kosztach pomiędzy budową a kupnem domu
 3. jakie są zalety i wady budowy domu
 4. jakie są plusy kupna gotowego domu


materiały budowalne, budowa domu,kupno domu, kupno czy budowa domu, width=

Kupno czy budowa domu?

Najważniejszym pytaniem, które niejednokrotnie stawia sobie przyszły właściciel domu, brzmi: Czy lepiej budować, czy może kupić gotowy dom? Tak jak większość kwestii życiowych, tak i tu mamy do czynienia ze zwolennikami budowania domu od podstaw oraz poplecznikami pomysłu kupna gotowego budynku mieszkalnego. Oba te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety.

Jest wiele czynników, które wpływają na podjęcie przez nas tej konkretnej decyzji co do wyboru lepszego dla nas rozwiązania. W procesie decyzyjnym kierować się można następującymi wytycznymi:

 • cena;
 • dostępność lokalu mieszkalnego;
 • formalności niezbędne do spełnienia, aby móc zamieszkać w lokalu;
 • stan gotowości nieruchomości do zamieszkania;
 • konieczność organizowania i współpracy z poszczególnymi fachowcami;
 • prace niezbędne do wykonania przed zamieszkaniem i wiele innych.

Analiza wymaga wzięcia pod uwagę ogromnej ilości parametrów i naszych preferencji, ale w końcu robimy to dla siebie. Konsekwencje zaś naszej decyzji ponosić będziemy przez bardzo długi czas. Dlatego warto szczegółowo i odpowiedzialnie podejść do tego tematu, aby tym samym zadbać o komfort naszej przyszłości.

Jakie są różnice w kosztach pomiędzy budową a kupnem domu?

materiały budowalne, budowa domu,kupno domu, kupno czy budowa domu, width=

Zgodnie z opiniami inwestorów budowa domu jest tańszą opcją, aniżeli jego kupno. Nie jest to oczywiście odgórna zasada, która sprawdza się w każdym przypadku. Na cenę obu rodzajów inwestycji wpływa bowiem szereg czynników zewnętrznych, które bierze się pod uwagę, wybierając to najlepsze dla siebie rozwiązanie. Średni koszt budowy domu to ok. 3-4,5 tys. zł/m2, podczas gdy średnia stawka gotowego domu wynosi 4-5,5 tys. zł/m2. Pamiętajmy jednak, iż kwoty te mogą się różnić i są ściśle związane z parametrami takimi jak: lokalizacja, standard wykończenia, zastosowane technologie lub ich brak, konieczność remontów i przeróbek oraz wiele innych.

Jakie są zalety i wady budowy domu?

Budując dom już od samego początku, czyli etapu wyboru projektu i działki masz wpływ na jego wygląd i kształt. To Ty decydujesz także, gdzie będzie się znajdował oraz jaką powierzchnię ma zająć (oczywiście uwzględniając wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). To od Ciebie zależą rodzaj materiałów, z jakich budujesz dom oraz zastosowane w pracach i samym domu technologie, np. inteligentne okna dachowe Velux. Aranżacja wnętrza i rozłożenie pomieszczeń także leżą w Twojej gestii oraz oczywiście zasobności portfela. Pamiętać jednak trzeba, iż budowa domu od podstaw to nie lada wyzwanie. Często może wymagać ono od Ciebie sporego zaangażowania i to nie tylko finansowego, ale i fizycznego. Załatwienie wszelkich formalności – zgód, pozwoleń, map, wypisów i wyrysów etc. leży po Twojej stronie. Okres trwania budowy potrafi przekroczyć założone ramy czasowe. Zdarza się bowiem, iż pewne kwestie budowlane się wydłużają lub na gorąco trzeba szukać innego rozwiązania, gdyż nasze pierwotne plany albo nie w każdym przypadku są możliwe do realizacji, albo wymagają korekty i szukania nowego rozwiązania. Nie mówiąc już o tak zwanych sytuacjach losowych od nas niezależnych (brak materiału na rynku, konieczność czekania na niego czy wydłużone terminy oczekiwania na zatrudnionych fachowców).

Jakie są plusy kupna gotowego domu?

materiały budowalne, budowa domu,kupno domu, kupno czy budowa domu, width=

W przypadku kupna gotowego budynku mieszkalnego – czy to samodzielnego domu jednorodzinnego, czy np. połowy bliźniaka sprawy wyglądają nieco inaczej. Otóż w kwestii formalności jedną z kluczowych i właściwie najważniejszych jest spisanie umowy kupna-sprzedaży u wybranego notariusza i mniejsze obowiązki papierkowe związane np. z przypisaniem mediów. Z grubsza jednak sprawy papierkowe na tym się kończą. Jeśli chodzi o lokalizację, to podobnie jak w przypadku budowy domu masz dość szeroki zakres swobody, gdyż możesz ją sobie wybrać. Przy budowie domu efekt końcowy nie zawsze pokrywa się z pierwotnymi założeniami. Jeśli zaś chodzi o gotowy dom, możesz go dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy jest on zgodny z Twoimi potrzebami i oczekiwanym standardem. Wizja lokalna oraz oględziny poprzedzające zakup nieruchomości pozwalają Ci dokładnie poznać parametry domu, które Cię interesują i jego wnętrze. Już na wstępie znasz koszt budynku. Możesz tu skorzystać ze swoich umiejętności negocjacyjnych i spróbować nieco obniżyć jego cenę. W wielu przypadkach kluczową korzyścią, wynikającą z kupna gotowego domu, jest jego dostępność (często natychmiastowa, po załatwieniu wszelkich kwestii formalnych). Czas, w ciągu którego możesz się wprowadzić do nowego lokum, jest (oprócz finansów) niejednokrotnie główną wytyczną decydującą o wyborze tego rozwiązania. Dom buduje się przez co najmniej kilka miesięcy. Często trwa to powyżej roku albo i dłużej. Natomiast gotowy budynek można zamieszkać już w ciągu kilku tygodni od jego znalezienia. Musisz sobie też odpowiedzieć na pytanie, czy decydujesz się na dom z gotowym wyposażeniem, czy też wybierasz stan deweloperski. W tym drugim przypadku wprowadzenie się następuje nieco później, ale jednocześnie masz możliwość zaaranżowania wnętrza zgodnie z własnymi zachciankami i potrzebami. Budować czy kupować gotowy dom? − być może odpowiedź na to pytanie jest już dla Ciebie jasna.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 Zainteresowany materiałami budowlanymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta materiałów budowlanych na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel