t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Które tynki strukturalne są najlepsze — silikonowe, silikatowe, mineralne?

2020-03-26
Które tynki strukturalne są najlepsze — silikonowe, silikatowe, mineralne?

Zadaniem każdego tynku, w tym również dekoracyjnego, jest przede wszystkim ochrona ściany przed zmiennymi warunkami oraz pleśnią, grzybami, czy uszkodzeniem. Dodatkowo tynk dekoracyjny ma także zdobić fasadę budynku. Wybierając odpowiedni produkt, warto skupić się na kilku parametrach, które pozwolą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Przyglądając się sprzedaży tynków dekoracyjnych, nie sposób nie zauważyć, że najchętniej wybieranymi są te cienkowarstwowe. Na rynku dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale także w wielu strukturach, dzięki czemu inwestor indywidualny może je dowolnie dopasować do pozostałych składowych aranżacji budynku. Aby jednak dobrze wybrać tynk cienkowarstwowy, nie tylko powyższe jest ważne. Warto również zwrócić uwagę na materiał izolacyjny, który został zastosowany do termoizolacji. Jak się bowiem okazuje — ma on ogromny wpływ na to, jaki tynk będzie można zastosować.

tynk strukturalny

Dlaczego materiał izolacyjny ma wpływ na wybór tynku dekoracyjnego?

Osoby, które zajmują się budową domu, powinny zdawać sobie sprawę, że tynk dekoracyjny jest jednym z elementów systemów dociepleń, które dawniej nazywano metodą lekko — mokrą, a obecnie jest to Bezspoinowy System Ociepleń (w skrócie BSO). Dobierając odpowiedni system dociepleń, elewację można wykończyć jednakowo tynkiem akrylowym, silikonowym, silikatowym lub mineralnym. Czym różnią się między sobą te produkty? Który jest najlepszym rozwiązaniem? Docieplając fasadę styropianem, można zastosować każdy z wymienionych tynków. Dobrze jest zatem mieć świadomość, czym różnią się między sobą.

Czego można spodziewać się po tynku mineralnym?

Tynk mineralny jako jedyny dostarczany jest na budowę w suchej formie. Oznacza to, że fachowcy muszą rozrobić go w odpowiednich proporcjach czystą wodą. Jego największą zaletą jest trwałość, która wzrasta wraz z upływem czasu. Warto również mieć na uwadze fakt, że jest paroprzepuszczalny, co oznacza, że pozwala ścianom „oddychać”. To, o czym nie należy zapominać to fakt, że tylko odpowiednio rozrobiony zachowuje swoje właściwości. Oznacza to, że budowlańcy, którzy będą zajmowali się jego kładzeniem muszą dołożyć wszelkiej staranności podczas urabiania, aby nie zmarnować tynku. Co więcej, produkt ten można nakładać jedynie przy stabilnych warunkach atmosferycznych. Wielu producentów zaleca po położeniu tynku jego jednokrotne malowanie, dzięki czemu można uzyskać jednolity kolor struktury, a także dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem. Choć tego rodzaju tynk jest stosunkowo tani, biorąc pod uwagę dodatkowe czynności, które wymieniono powyżej, coraz mniej osób decyduje się na jego położenie.

tynk strukturalny

Tynk silikonowy i silikatowy — czym one zaskakują?

Zarówno tynk silikonowy, jak i silikatowy zostaje dostarczony przez producenta w formie przygotowanej masy w wiaderkach o określonej masie. Przed aplikacją pastę wystarczy dokładnie wymieszać. Jak okazuje się w praktyce — jest to ogromne ułatwienie dla osób decydujących się położyć ten rodzaj tynku, ponieważ gotowy produkt znacznie przyspiesza prace, jak również minimalizuje pojawienie się błędów wykonawczych. Warto również mieć na uwadze, że oba produkty, dzięki tworzywom, z jakich je wykonano, są bardziej elastyczne, niż tynk mineralny.

tynk strukturalny

Tynk silikonowy jest uznawany przez wielu fachowców za jeden z najlepszych produktów cienkowarstwowych. Użyte spoiwo, które wykonano z silikonu sprawia, że tynk chroni ściany przed nasiąkaniem wilgocią, nie ograniczając jednocześnie paroprzepuszczalności. Warto również mieć na uwadze, że tynk silikonowy uznawany jest za samoczyszczący, ponieważ po jego nałożeniu tworzy się specjalna powłoka, po której spływa padający deszcz, zostawiając tym samym czystą ścianę.

Tynk silikatowy, podobnie jak akrylowy, dzięki specjalnym mieszankom, jest elastyczny, dzięki czemu jest odporny na pęknięcia i rysy. Porównując go do tynku mineralnego, warto mieć na uwadze, że podczas ich nakładania nie trzeba martwić się o wilgotność powietrza i różnice temperatur, jak to ma miejsce podczas nakładania tynku mineralnego. Poza tym tynk silikonowy, dzięki swojej budowie (jego struktura oparta została na szkle mineralnym), wchodzi wgłąb podłoża, ściśle się z nim wiążąc. Ich wysokie właściwości alkaliczne sprawiają, że właściciel budynku nie musi obawiać się glonów, grzybów i innych drobnoustrojów.


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel