Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Konserwacja i renowacja powłok malarskich i lakierniczych – okna drewniane Fakro

2020-03-27
Konserwacja i renowacja powłok malarskich i lakierniczych – okna drewniane Fakro

Każdy właściciel poddasz użytkowego chciałby, aby jego okna połaciowe były trwałe i zawsze wyglądały dobrze. Aby tak się stało, należy je odpowiednio konserwować. Chodzi nie tylko o zawiasy, szyby i inne elementy ruchome, ale także o powłoki malarskie i lakiernicze. Mając na uwadze fakt, że nie wszyscy użytkownicy wiedzą, jak robić to dobrze, dziś przedstawiamy informacje, które pomogą im w tym zadaniu.

Wiele urządzeń, czy rzeczy codziennego użytku, aby mogło sprawnie działać, trzeba poddać konserwacji. Nie inaczej jest z drewnianymi oknami FAKRO. By móc cieszyć się ich bezawaryjnym działaniem, należy je regularnie myć i konserwować. Jak to zrobić, aby mieć pewność, że drewniana powłoka nie została uszkodzona? Jakich środków używać?

Co warto wiedzieć o oknach dachowych FAKRO?

Osoby, które decydują się na zakup i późniejszą konserwację okien dachowych FAKRO, powinny wiedzieć, że podczas ich mycia i konserwacji nie powinny używać środków łatwopalnych. Szczególną uwagę na ten fakt należy zwrócić wybierając okna PCV (PTP oraz PPP).

okna dachowe

Eksperci podkreślają również, że dla ułatwienia mycia i konserwacji, producent zastosował w asortymencie (okna obrotowe FTP, FTU, PTP oraz uchylno — obrotowych FPP, PPP, FEP) możliwość obrotu skrzydła o 180 stopni. Dodatkowo w oknach o podwyższonej osi obrotu FAKRO zastosowało możliwość blokady przy użyciu specjalnej zasuwki.

Renowacja — jak zakonserwować powłoki malarskie okna dachowego FAKRO?

Każdy użytkownik chciałby, aby okno dachowe, które kupił było przez wiele lat trwałe i niezawodne. Aby tak się stało, w przypadku okien dachowych FAKRO potrzebna jest odpowiednia konserwacja powłok lakierniczych. Jak je zabezpieczyć?

okna dachowe

Ekspert radzi, aby bieżąca konserwacja odbywała się przynajmniej raz w roku i obejmowała poniższe kroki:

  1. usunąć kurz przy użyciu miękkiej ściereczki zmoczonej w czystej wodzie lub w wodzie z delikatnym detergentem. Tutaj należy pamiętać, aby nie używać silnych środków czyszczących oraz tych opartych na amoniaku.
  2. poczekać, aż rama okna wyschnie i przystąpić do jej malowania.
  3. malując okna należy pamiętać o zabezpieczeniu uszczelek, których nie można zamalować.
  4. poczekać, aż farba wyschnie.

Powyższą konserwację powinno się przeprowadzać co 2 do 5 lat. Czas renowacji zależy od intensywności użytkowania okna.

Jak prawidłowo eksploatować okna dachowe FAKRO?

Aby użytkownik zaraz po montażu nie musiał poddawać okien konserwacji renowacji uszkodzonych powłok, powinien pamiętać o dwóch ważnych aspektach.

Po pierwsze — jeśli do zabezpieczenia okien użyte zostały folie i taśmy klejące, należy nie tylko wybierać takie, które nie będą wchodziły w reakcję z powłoką malarską lub lakierniczą, ale także zdjąć je niezwłocznie o zamontowaniu okna w otworze.

Po drugie — osoby, które dopiero budują dom, muszą pamiętać o tym, aby dostatecznie go wietrzyć. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie zawilgocenia okien, które może powodować pęknięcia na ramach lub ościeżnicy, co doprowadzi także do zniszczenia powłoki lakierniczej.

okna dachowe

Renowacja uszkodzonych miejsc — jak to zrobić?

Kiedy użytkownik zauważy ewentualne uszkodzenia, które powstały nie z winy producenta w toku użytkowania okna, powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim dane miejsce oczyścić papierem ściernym lub specjalną gąbką ścierną o granulacji od 180 do 220. Po tym zabiegu należy je odkurzyć i nanieść na nie lakier lub farbę wodorozcieńczalną (to, jaki produkt zostanie użyty zależy od sposoby wykończenia okna) - 2 warstwy. Poczekać aż całość wyschnie.

Decydując się na naprawę uszkodzonych powłok lakierniczych, warto skorzystać z rekomendowanych przez ekspertów FAKRO zestawów naprawczych. W zależności od rodzaju drewna, z jakiego wykonano okno, stosuje się następujące produkty:

  • zestaw XMP — który stosuje się do renowacji okien drewnianych w kolorze sosny. W jego skład wchodzi lakier bezbarwny, pędzel do malowania, klocek szlifierski wraz z papierem ściernym, smar w aplikatorze i instrukcja użytkowania.
  • okna dachowe

  • zestaw XMU — stosowany do odnowy okien w kolorze białym. Podobnie, jak jego poprzednik, składa się z pędzla do malowania, klocka szlifierskiego wraz z papierem ściernym, smaru w aplikatorze oraz instrukcji użytkowania. Różnica polega na tym, że w tym zestawie można odnaleźć lakier poliuretanowy.
  • okna dachowe

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-17
Wszytko ok
pixel