t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominy - Nowoczesne kominy systemowe

2020-10-01
Kominy -  Nowoczesne kominy systemowe

 

W obecnych czasach w większości kominach murowanych instaluje się stalowe kanały, oczywiście też są kominy stalowe, które można stosować bez murowanej obudowy i są widoczne one na zewnątrz domu. Ważne jest aby dobrać odpowiednio system kominowy, gdyż jest to wydajne i ekologiczne ogrzewanie. Ważne jest by każde urządzenie grzewcze miało zagwarantowane bezpieczne odprowadzanie spalin, ponieważ system kominowy jest wymagany i regulowany przepisami prawa budowlanego.

 


Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje kominów?
  • Jakie są materiały do kominów?

 


Nowoczesne kominy to efekt ciągłego rozwoju technologicznego. Jest to system kominowy, są to efekty zmian, które ciągle zachodzą na rynku budowlanym ponieważ zmieniają się potrzeby technologiczne. Zmusza to do działania ponieważ pojawienie się nowoczesnych pieców jak i kotłów o wyższej wydajności cieplnej wymusiło rozwój technologii kominiarskiej. Dlatego powstały systemy kominowe, które są w pełni współgrające z nowoczesnymi i zaawansowanymi technologiami urządzeń grzewczych.

Z pewnością jesteś ciekaw czym powinien się charakteryzować nowoczesny komin Postara się na to pytanie odpowiedzieć.

Taki nowoczesny komin systemowy powinien być przede wszystkim dopasowany do wymagań, jakie stawia producent posiadanego przez nas urządzenia grzewczego. To jest podstawa! Mówimy tu o dobraniu odpowiedniego przekroju, no i dopasowaniu odpowiedniego materiału, który nam pomoże stworzyć odpowiedni system grzewczy.

Nowoczesny komin musi się charakteryzować cechami takimi:

  • trwałość
  • odporność

ponieważ musi działać na niszczące działania produktów spalania. Zależy nam raczej na trwałości, a nie na tym by co chwilę urządzać remont komina, ponieważ wiąże się to z kosztami, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego systemu kominowego do wybranego typu kotła. Istotne jest żeby komin funkcjonował prawidłowo, konieczne jest by przede wszystkim był nieprzepuszczalny i powinien zapewniać właściwy ciąg, aby umożliwiał optymalne odprowadzenie spalania, jak i w przypadku kanałów wentylacji grawitacyjnej – dostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach w których znajduje się komin.

Komin może być zarówno obudową kanałów dymowych jak i spalinowych, również przewodów wentylacyjnych. Ma możliwość osłaniać rurę odpowietrzającą instalację kanalizacyjną, jak i również doprowadzać powietrze do palenisk zamkniętych. Kanały dymowe są istotne, ponieważ służą do podłączenia kotłów i kominków na paliwo stałe. Ważne jest by każde urządzenie grzewcze podłączyć do oddzielnego kanału. Ich wielkość nie może być mniejsze niż 14x14 cm, chyba, że w przypadku przekroju okrągłego, to średnica wynosić musi co najmniej 15 cm. W tym celu warto użyć komina SCHIEDEL lub produktu innego producenta.

Rodzaj komina, jak i przekroje jego kanałów powinny być naniesione w projekcie budowlanym. Komin jeśli ma służyć do odprowadzania produktów spalania, to jego budowa musi być dopasowana do rodzaju pieca grzewczego, które będzie do niego podłączone – jest to kocioł gazowy lub olejowy. Ponieważ przepisy tego wymagają, aby komin odprowadzający spaliny, z których wkrapla się para wodna, był wyposażony w wkład wytrzymały na korozję oddziaływania kondensatu. Ważne jest to ponieważ niska temperatura spalin – poniżej 100*C- z kotłów gazowych oraz olejowych, sprzyja skraplaniu się pary wodnej i komin musi dlatego być wykonany ze stali lub na przykład ceramiki kwasoodpornej.

system wentylacyjny, system wentylacyjny SCHIEDEL, trwały system wentylacyjny, system wentylacyjny w domu jednorodzinnym,

Jakie materiały są potrzebne do budowy komina?

Do samej budowy komina można użyć tradycyjnych cegieł, ewentualnie wykorzystać też elementy prefabrykowane. Taki wybór jednak warto uzależnić od lokalizacji. Jeżeli komin został zaprojektowany w ścianie nośnej to wiadomo, że lepiej postawić go z cegły, powód jest prosty – unika się problemów związanych z oparciem stropu. Przykładowo w domu o lekkiej konstrukcji, lub jeśli komin zaprojektowano jako wolno stojący, praktyczniej jest ustawić z gotowych elementów.

Pamiętać trzeba o odpowiednim ciągu, co równa się z bezpiecznym kominkiem, ważne jest by drewno w kominku spalało się w sposób pełny, szybki i bezpieczny, dlatego jest niezbędny właściwy ciąg kominowy. Stosowny to taki, który nie będzie powodował zbyt szybkiego spalania drewna.

 



Autor: Katarzyna Śmiałek

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel